1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5 gün öteleseler batarlar mıydı?
5 gün öteleseler batarlar mıydı?

5 gün öteleseler batarlar mıydı?

Türkiye uzun bir tatil dönemi yaşadı. 26 Ağustos Cuma günü tatil başladı. Ramazan Bayramı, bizim toplumumuz açısından önemliydi. Devlet, belediyeler toplumun bu duyarlılığına uygun davrandı. Devlet,

A+A-

Türkiye uzun bir tatil dönemi yaşadı. 26 Ağustos Cuma günü tatil başladı. Ramazan Bayramı, bizim toplumumuz açısından önemliydi.

Devlet, belediyeler toplumun bu duyarlılığına uygun davrandı.

Devlet, memur maaşlarını, emekli, dul ve yetim aylıklarını Bayram öncesi hesaplara yatırdı. Otoyol, köprüler ücretsiz oldu. Belediyeler ikramiye verdi.

Ankara-Konya arasındaki hızlı tren, İzmit Körfezi’nde Deniz otobüsleri ücretsiz oldu. Bunlar halka yapılmış bayram jestleriydi.

Uzun tatilin bittiği 5 Eylül Pazartesi günü, bu ülkede milyonlarca insan tam anlamıyla bir işkence yaşadı.

Bankalar, kredi kartı müşterilerine son ödeme tarihi olarak 5 Eylül’ü dayattılar.

Cep telefonu firmalarının gönderdiği faturaların büyük bölümünde son ödeme tarihi 5 Eylül’dü.

Sedaş, bu konuda da rezillikle zirve yapmayı başardı. Sedaş’ın İzmit’te dağıttığı faturaların bir bölümünde son ödeme tarihi 26 Ağustos, bir bölümünde 2 Eylül olarak gözüküyordu. Adamlar Türkiye gerçeğine öylesine Fransız ki, bu tarihlerin tatil olduğunu bilmiyorlardı. Sonra açıklama yaptılar, lütfedip faturaların son ödeme tarihini 5 Eylül’e çektiler.

Milyonlarca insanın çeşitli kurumlara olan borçlarını aynı gün yatırmak zorunda kalması, üstelik o günün uzun bir tatilden sonraki ilk iş günü olması çok ciddi sıkıntı yarattı.

Bir de üstelik Üniversitelere, Meslek Liselerine kayıtlar da aynı gün başlıyor, milyonlarca öğrenci harç yatırmak için bankalara gönderiliyordu.

Türkiye 9 günlük tatilden çıkmıştı. Bayramda harcamalar olmuştu. Pek çok kişinin cebinde parası kalmamıştı. Ama Turkkcell, Sedaş, yabancı sermayeli bankalar, “Bana olan borcunu 5 Eylül Pazartesi günü yatır. Yoksa, gecikme faizini koyarım” diyordu.

İnsanlar bankalarda, Sedaş, İzgaz bürolarında, cep telefonu bayilerinde sersefil oldular. Bankalar kredi kartı müşterilerinden borcunu istiyor, gırtlağına basıyordu ama, çoğunda sistem çalışmıyordu. Böylesine yoğun iş yükü olunca, bankaların bilgisayar sistemleri çökmüştü.

Vatandaş ne yapıp etmiş, parayı denkleştirmiş, yatırmaya gelmişti. Bankada görevliler “Sistem çalışmıyor” diyerek geri gönderiyordu.

Her şeyi özelleştirmenin, özellikle stratejik kurumların büyük bölümünü yabancı sermayeye satmanın bu tür sıkıntılardaki payı çok büyüktür.

Türkiye’de bankalar insanların kanını sülük gibi emiyor. Telefon şirketleri Arapların, Rusların, İngilizlerin. Sedaş Çek, İzgaz Fransız..

Onların umurunda mı bayram?.. Onların umurunda mı vatandaşın banka kuyruklarında çektiği çile?.

Olan vatandaşa oluyor.

Bu kurumlar, bu ayki son ödeme tarihlerini 4-5 gün ötelese, örneğin faturalardaki son ödeme tarihi 9 Eylül Cuma gününe konsa, geçen pazartesi günü yaşanan bu sıkıntılar olmazdı. İnsanlar hafta içinde rahat rahat bankalara, veznelere gider, borçlarını yatırırlardı.

Bu dev kuruluşlar, bu Türkiye’de insanların kanını emen, üstelik doğru dürüst hizmet de vermeyen yabancı sermaye kuruluşları, bu ayki alacak tahsilatlarını 4-5 gün ötelese batarlar mıydı?..

Aslında bu konuyu, hükümetin de gündeme alması lazım. Bizim ülkemizde uzun tatillerin ardından, hemen ilk iş gününde insanlardan bütün borçlarını (telefon, gaz, elektrik, kredi kartı vs) ödemelerini istemek, bunun için vatandaşın gırtlağına basmak, ahlaki de, ekonomik de değildir.

5 Eylül Pazartesi günü hem bizim şehrimizde, hem Türkiye’nin her yerinde milyonlarca insan çile çekti. Banka kuyruklarında saatlerini boşa tüketti. Pek çok kişi, faiz cezasına kalmadan bayram çıkışı borcunu ödemek için borç aldı, elindeki altınını, cebindeki dövizini sattı.

Yazıktır, günahtır.

Şimdi önümüzde uzun bir Kurban Bayramı tatili var. 4 Kasım Cuma gününden itibaren Türkiye tatile çıkacak. 10-11 Kasım idari tatil olursa, 14 Kasım Pazartesi gününe kadar ülke tatil yapacak.

Köprüleri, otoyolları, treni, Deniz Otobüsünü ücretsiz yapmak, emekli maaşlarını erken ödemek elbette önemli. Ama hükümet, bayram çıkışı için ödemeler konusunda da önlem almalıdır.

Kredi kartı ve diğer kurumsal faturaların son ödeme tarihlerinin hemen uzun tatil çıkışı olan 14 Kasım’a konulması Bakanlar kurulu kararı ile yasaklanabilir. Son ödeme tarihleri 18 Kasım Cuma gününe kadar yaydırılırsa, bu sıkıntı da ortadan kalkar.

5 Eylül Pazartesi günü aynı sıkıntıları ben de yaşadım. Sedaş, Turkcell faturaları, banka kredi kartı faturasında son ödeme tarihi 5 Eylül’dü. Parayı denkleştirdim, bankalara giremedim. Bu konu basit bir konu değil. Bayram tatilinden çıkan Türk vatandaşlarını, bu yabancı sermayenin şımarık kurumlarının insafına bırakmamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.