1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. 5 MAVİ BAYRAKLI SAHİLİMİZE BEKLERİZ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

5 MAVİ BAYRAKLI SAHİLİMİZE BEKLERİZ

A+A-

Kocaeli hem Marmara’da hem de Karadeniz’de sahili olan bir şehir. Her iki tarafın denizi farklı karakterde. Sahiller yüzmek için kullanılıyor mu? Evet. Üstelik 5 tane Mavi Bayrak’lı sahilimiz var. “Kocaeli sanayi şehri Mavi Bayraklı sahil nasıl olur?” demeyin. Demek ki oluyormuş. 
Kocaeli’de ilk Mavi Bayrak Karamürsel Altınkemer Sahili'’ne ikinci Mavi Bayrak Kandıra Cebeci'ye, üçüncü Mavi Bayrak Kerpe'ye, dördüncü Mavi Bayrak Bağırganlı'ya, beşinci Mavi Bayrak Kumcağız'a kazandırıldı ve dalgalanıyor.
Mavi Bayrak Nedir?
Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) in bilgilendirmesine göre,  Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir.
Mavi Bayrak uluslararası alanda ilk kez Fransa’da 1985 yılında, Avrupa Birliği’nde 1987 yılında, ülkemizde de 1993 yılında ve Avrupa kıtası dışındaki ülkelerde 2000 yılında uygulanmaya başlanmış. Bugün  30’u Avrupa’da olmak üzere dünyada 49 ülkede uygulanıyor.
Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımakta. Güven vermekte ve güçlü bir turizm iletişim aracı olmakta. 
Mavi Bayrak almak için belediyeler kanalizasyon ve arıtma tesislerini, olanaklarını iyileştiriyorlar, karadan denize ulaşan her türlü kirli akıntı ve denizden kıyıya vuran kirliliklere engel olunuyor ve bu şekilde kıyılarda sürdürülebilirliğin sağlanmasına çalışılıyor. Kocaeli’ de köylerde de arıtma tesisleri bulunmakta.
Mavi Bayrak alabilmek için ÇevreEğitimi ve Bilgilendirme, Çevre Yönetimi, Yüzme Suyu Kalitesi,  Can Güvenliği ve Hizmetler başlıkları altında toplam33 kriterin yerine getirilmesi gerekiyor. 
2018 yılı itibarıyla Türkiye’de 459 Mavi bayraklı plaj, 22 Mavi Bayraklı marina, 10 mavi bayraklı yat bulunuyor.  Türkiye Mavi Bayrak sahipliğinde dünya üçüncüsü.
Plajları Kullananların Temiz Tutması Şart
Kandıra bölgesinde 81 km. kıyı şeridi olan Kocaeli hem bölgede yaşayanlar için hem de yakın bölgelerde yaşayanlar için yazın deniz ve kum keyfi sunuyor. Kumcağız plajı adı üstünde bol doğal kumu olan bir plaj.
Bu plajların mavi bayrağı devamlı kılabilmeleri için temiz tutulması gerekiyor. Burada da en önemli görev plajı kullananlara düşüyor. Plaja çöp atmamalı, atanı uyarmalı, çevreyi temiz tutmalılar. 
Kocaeli’de Turizm Hareketleniyor
Yıllardır söylüyoruz Kocaeli turizm konusunda potansiyeli iyi bir şehir. Son yıllarda bu konuda epeyce verimli çalışmalar da oldu. Sadece turizm değil, sağlık turizmi konusunda da çok iyi gelişmeler var.  Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği (KOSAD) olarak üye kurumlarımızla iyi çalışmalar yapıyoruz.  KOSAD başkanı ve turizm çalışmalarının içinde olan biri olarak Kocaeli’nin turizm konusunda geleceğinin parlak olduğunu söyleyebilirim. Şehri sanayiden turizme dönüştürmek kolay olmuyor elbet ama ısrarlı çalışmalar harika sonuçlar veriyor.
Kocaeli’deki turizm çalışmalarının içinde daima varız ve olmayı sürdüreceğiz. Şehrimizin turizm çalışmalarında KOSAD ve bireysel olarak daima desteğe ve katkıya hazırız. Kocaeli’nin ilçeleri de dahil olmak üzere belediyelerin ve ilgili diğer kuruluşların, bu bilgi ve tecrübeyi değerlendirmeleri gerekiyor. Aksi insan kaynağı zayiatı olacaktır. 
Sözün özü; Turizm konusunda yapılacak bütün çalışmaların içinde olmak, desteklemek ve katkı vermek isteriz.  Kocaeli turizm konusunda Valilik,  Büyükşehir ve bütün belediyeleriyle uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Mavi bayraklı plajlarımıza, plajları temiz tutacak olanları bekleriz. 
Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]:Tü[email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum