1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ''5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü''
''5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü''

''5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü''

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi  Araştırma ve uygulama Hastanesi  tarafından 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü kutlandı.

A+A-

Bu günü organize eden Yard. Doç. Dr. Emel Azak, Prof. Dr. Aynur Karadenizli ,Prof. Dr. Aynur Karadenizli ,Enfeksiyon kontrol Hemşiresi Nesrin Altındağ Okekar, Enfeksiyon kontrol Hemşiresi Dilek Sinağ, Enfeksiyon kontrol Hemşiresi Melike Kurt, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter i Kocali Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Nuh Zafer Cantürk  Yalnız bırakmadı.

Yardımcı Doç.Dr.Emel Azak konuşmasında  hijyeni anlattı:

El hijyene farkındalık oluşturmak için çok önemli bir fırsattır. Bu bağlamda yürütülen kampanyaların amacı;

1. El hijyeninin önemini vurgulamak ve el hijyenini küresel öncelik haline getirmek,

2. Güvenli ve kaliteli sağlık bakımı için el hijyeninin önemli bir hayat kurtarıcı eylem olarak görülmesini sağlamak,

3. Tüm sağlık çalışanlarına (ve sağık bakımı ile ilgili kişilere) el hijyenine uyumla hasta sonuçlarını iyileştirmede nasıl bir rol oynayacağını vurgulamak

4. El hijyeni ile hasta güvenliği kültürünün gelişmesi için insanlarda zihniyet/davranış değişikliği gelişmesine yardım etmek.

Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar (SBİE) dünya çapında önemli bir sorundur. SBİE’ler her yıl milyonlarca hastayı etkilemektedir. Sağlık bakımı alan her 10hastadan birinde SBİE geliştiği bildirilmektedir. Dünyada her gün SBİE nedeniyle binlerce kişi ölmektedir. Sağlık bakımında eller mikroorganizmaların başlıca bulaş/yayılım yoludur. Sağlık çalışanları elleri ile potansiyel mikroorganizma taşıyıcısıdır. SBİE ‘leri ve zararlı mikroorganizmaların yayılımını önlemede en etkili yol EL HİJYENİDİR. Herhangi bir sağlık bakımı çalışanının, hasta bakıcı veya hasta bakımıyla direkt veya indirekt ilgilenen kişilerin doğru zamanda ve doğru şekilde el hijyenini uygulaması gereklidir. El hijyeni, evrensel sağlık kalitesine katkıda bulunur. En etkili, kolay ve ucuz enfeksiyon kontrol önlemidir ve uygulanması bir çok hayatı kurtarmaktadır. Maalesef sSağlık bakımı çalışanlarının yaklaşık %70'i ve cerrahi ekibin yaklaşık %50 'si rutin pratikte el hijyenini uygulamıyor. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki rutin el hijyeni uygulamalarındaki artışa paralel olarak SBİE’ler azalmaktadır. Sağlık bakımında el hijyeninin doğru zamanda uygulanması her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarır. Sadece el hijyeninin sağlanması ile gelişmekte olan ülkelerde SBİE'lerin % 40’dan fazlası önlenebilir. Ayrıca, dirençli mikroorganizma yayılımını engelleme ve antibiyotik direncinin yayılımıyla savaşılmış olur.

Ellerde gözle görülür bir kirlenme yoksa alkol bazlı el antiseptikleri ile el hijyeni sağlanabilir. Su ve sabunla yıkamaya göre el antiseptikleriyle ovalama daha hızlı, daha etkili, daha iyi tolere ediliyor.

Ellerde görünür kirlilikte veya kan/diğer vücut sıvıları bulaşı ve tuvalet sonrası eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Şayet sporlu bakterilerle maruziyet sözkonusuysa su ve sabunla yıkama tercih edilmelidir.

Hastanemizde ''5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü'' etkinlikleri kapsamında;

El hijyeninin önemini vurgulayacak posterler,

Etkili el hijyeninin cihazla test edilmesi,

El hijyeni slogan yarışması

El hijyeni dostluk ağacı oluşturulması

doğru zamanda uygun şekilde el hijyeninin sağlanması için Enfekfiyon Kontrol hemşireleri ve enfeksiyon hastalıkları doktorları tarafında birebir eğitim verilmesi ,

Son olarak; hedefimiz sağlık bakımında her yılın her günü el hijyeni uyum oranlarını yükseltmek ve yüksek oranları sürdürmektir. Bu hedefi hep birlikte elele gerçekleştirebiliriz.

Çok Sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.