1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. 5 milyon borç, 660 bine sıfırlanıyormuş!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

5 milyon borç, 660 bine sıfırlanıyormuş!

A+A-

Dün öğlen saatlerde Kocaeli Birlikspor’un muhtemelen yeni sahibi İlker Çakır ile 15 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptım. Birlikspor’un yarışma hakkını aldıktan sonra ne yapacağını, nasıl bir yol haritası çizeceğini merak ediyordum. Önce bunu sordum. Çakır, “Bu işe artık bitmiş gözüyle baktığım için belli hazırlıkları da yaptım. Teknik direktörümüz belli, Bahri Kaya ile anlaştım. İyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Ayrıca mevcut kadroda 5-6 isimle mutlaka anlaşmak istiyorum. Şunu özellikle belirteyim, şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuracağım. Genç, zımba gibi bir takım olacak, öyle uçuk paralar da harcamayacağım” dedi. 


“15 MİLYONLUK BORCU 2 MİLYONA İNDİRDİM”
Çakır’a Kocaeli Birlikspor mu, yoksa farklı bir isimle mi devam edeceğini sorduğumda, “İsim değişikliği yapıp yapmama konusunda karar vermedim. Devam da edebilirim, çalıştığım holdinglerden biriyle isim sponsorluğu da yapabilirim. Kendi şirketimin adını koymayı düşünmüyorum, reklama ihtiyacım yok” dedi. Hazır fırsatını bulmuşken Gebzespor’da iki yılda mali anlamda neler yaptığını da sordum. İlker Çakır, “Göreve geldiğimde 15 milyon dolayındaydı Gebzespor’un borcu, 2 milyon seviyesine düşürdük. Alacaklılara yüzde 30’unu ödeme taaddüdüyle gittim ancak faiz ve avukatlık ücretlerini düşün ödediğimiz rakam yüzde 12’lere düşüyor. Daha net anlaşılması için bir rakam vereyim. 5 milyonluk borcu 660 bin TL’ye sıfırladım. SSK borcu 5 milyondu, 500 binlere indirdim. İki yıl önce battı, bitti denilen Gebzespor’un şu anda önü açık. Mali açıdan durumu düzelttik, şimdi sportif başarı gelmeli. Bu yıl ne yapıp edip 3.Lig’e çıkmalıyız, bunun için seferler olduk” dedi.


 İlker Çakır’ın eski borçlarla ilgili yöntemi, verdiği rakamlar enteresan. 5 milyonluk borç 660 bine hallediliyorsa, buradan yola çıktığımızda Kocaelispor’un 15 milyonluk futbolcu ailesine olan borcunu 2 milyona temizlemek mümkün demektir. Nerede 15 milyon, nerede 2 milyon. Arada uçurum var. Bilsek herhalde bugün kadar beklemezdik herhalde. İlker Çakır’ın bu açıklamalarından sonra Kocaelispor yönetiminin harekete geçeceği düşüncesindeyim.

Çok üzüldüm 

Bir ay kadar önce Karamürsel’den güzel bir haber almış, büyük mutluluk ve umutla köşemde yazmıştım. Karamürselspor ile Çamçukurspor’un birleşeceği, ilçede tek pilot takım oluşumu için girişimler yapıldığına yönelik haberdi bu.  Heyecan ve sabırsızlıkla ilçeden Büyük Karamürselspor projesi tamamdır müjdeli haberi bekliyorduk ancak ne yazık ki öyle olmadı. İki kulüp yönetici birçok toplantı yaptı, belediye başkanı İsmail Yıldırım da devreye girdi ancak beklenen, arzu edilen sonuç alınamadı.


NEYİ PAYLAŞAMIYORLAR Kİ 
 Nerede sıkıntı oldu, nerede tıkandı, neyi paylaşamadılar bilmiyorum ancak başta Karamürsel ilçe olmak üzere tüm kenti heyecanlandıran bu projenin hayata geçmemesine çok üzüldüm. Bir ay kadar önce Samuray Spor ile birlikte düzenlediğimiz Yılın Şeref Kürsüsü yarışmasında Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım daha önce de birleşme yönünde atılan adımlardan söz etmiş, “Akşam anlaştık, el sıkıştık. Sabah kalktık iş bozulmuş” demişti. 


OLMADI DİYE VAZGEÇİLMEMELİ 
Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım birleşme için elinden geleni yapıyor, adımları atıyor ama başta olumlu bakıyoruz diyen yöneticiler nedense sonradan vazgeçiyor. Bir samimiyetsizlik var, yoksa ilçenin menfaatine olan bu proje neden gerçekleşmesin? Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için anlayışıyla hareket edilse, samimi olunsa çoktan bu birleşme olurdu. Yeni sezon öncesinde önemli bir fırsat kaçtı. Ancak iki denemede olmadı diye vazgeçmemek gerekiyor. Sonuçta doğru proje bu, ısrar edilmeli. 

Bekirpaşa ve ASKF 

Haberi yan tarafta okuyacaksınız. ASKF’nin yeni yönetimine Bekirpaşa yöresindeki kulüplerin yaptığı hayırlı olsun ziyaretinde ortamı geren söylemlerle ilgili köşemde bir yorum yapma gereğini hissettim. Bekirpaşa yöresinde 19-20 kulüp var. Önemli bir sayı, güç bu. Ancak gelin görün ki, her ne kadar yönetime başarı dileği amacı taşısa da uğranan haksızlığın dile getirileceği bir ziyarete katılan kulüp sayısı sadece dokuz. Yarısı bile değil. Bir iki kulübün mazereti olabilir ama yarıdan fazla kulüp organizasyonda yoksa bunu Bekirpaşa iyi sorgulamalı, üzerinde düşünmeli. ASKF’ye 20 kulüple gidilse göstereceğiniz tepkinin boyutu çok daha fazla olur, büyük ses getirirdi.


TOPYEKÜN HAREKET EDİLMELİ 
 Bekirderespor Başkanı sevgili Sabri Yıldız, “20 kulübün olduğu bölgemizden tek bir ismi yönetiminize almamanıza üzüldük, kırıldık” demiş. Tamam da, Aydın kalkıp, “Nerede 20 kulübün temsilcisi, burada göremiyorum” deseydi ne cevap verecektiniz? Bir şey isterken, bu haksızlık karşısında tepki koyarken topyekûn hareket etmek gerekir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var demişler. 9 elin çıkartacağı sesle, 20 elin çıkartacağı ses arasında önemli bir fark var. Bekirpaşa kulüplerine naçizane tavsiyem bölük pörçük, yarım yamamak  değil, tek vücut olarak hareket etmeleri. Bunu yaparlarsa bilsinler ki kimse o gücü görmezden gelemez.


BEKİRPAŞA’NIN TEPKİSİ HAKLI 
Gelelim diğer konuya. Bekirderespor Başkanı Sabri Yıldız’ın yöreden ASKF yönetimine kimsenin alınmamasına yönelik tepkisine Murat Aydın, “Mithat Ağa var” şeklinde yanıt vermiş. Sabri Yıldız da Ağa’nın futbol il temsilcisi olduğunu, kulüpleri temsil etmediğini söylemiş. Bu konuda Sabri Yıldız haklı.  Başaranspor’un eski başkanı Mithat Ağa ASKF yönetiminde genel sekreterlik görevini üstlenmiş olsa da, futbol il temsilciliğinden dolayı tarafsızlık gerektiren bir makamda. Konumundan dolayı yöresindeki kulüplerin haklarını savunması, onların sesi olabilmesi gibi bir durumu yok. Daha net anlaşılması için örnek vereyim.

 
BİR KİŞİ HEM HAKİM, HEM SAVCI OLAMAZ
Ağa futbol il temsilciliğinden dolayı bu kentte amatör futbolun hakimi görevini yapıyor. Bir kişi hem hakim, hem savcı olamaz, ikisini birden yapamaz. Bence futbol il temsilcisinin ASKF yönetiminde de olmaması gerekir. Özetle Mithat Ağa her hangi bir yöreyi, bölgeyi temsil eden ASKF yöneticisi değildir. Bu durumda 20 tane kulübün olduğu Bekirpaşa’dan 25 kişilik yönetim kuruluna tek bir kişinin bile alınmamış olmasına sitemde bulunmak, tepki göstermek doğaldır, haktır. Keşke Aydın, ziyarette bu sitemi getiren kulüplere,  geçerli bir açıklama yapabilse, olmadı “Hata yapmışım, haklısınız” diyebilseydi. 

Bu yazı toplam 2084 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum