1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 500 milyona 550 koltuk
500 milyona 550 koltuk

500 milyona 550 koltuk

7 Haziran genel seçimleri sonuçlandı. 20 partiden 10 bine yakın adayın milletvekili olmak için yarıştığı seçimlerde, 550 vekil koltuğu kaptı. Seçim öncesi yapılan harcamalar ise 600 milyon liraya dayandı. Seçim harcaması için 1 milyon lira harcayan vekil

A+A-
Bunun 500 milyonu meclise giren vekiller harcarken, 100 milyon lirası ise sınırda kalan ve diğer adayların harcamasından oluştu. Meclise giren milletvekilleri 400 bin lira ile 1 milyon lira arasında seçim harcaması yaparken, sınırdaki vekillerin yaptığı harcamada 300 bine yaklaştı. Meclis dışındaki partilerin adaylarının yaptığı harcamalar da eklenince seçim öncesi ekonomi tam anlamıyla canlanmış oldu.

400 BİN LİRA İLE 1 MİLYON LİRA
Bu seçimlerde milletvekili adaylarının yaptığı harcamaların zirve yaptığını söyleyen İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF) Genel Başkanı Şakir Gürel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Milletvekilliği garanti olan adaylar 400 bin lira ile 1 milyon lira arasında harcama yaptı. Bu rakam sınırdaki vekil adayları için ortalama 300 bin lira civarındaydı. Partisinin barajı aşması zor olan ancak gönüllülük esasına göre harcama yapan adaylarda çoğunluktaydı. Bu seçimlerde yapılan harcamalar geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi.”
REKOR KIRDI
Kendisi de bir dönem milletvekili adayı olan Şakir Gürel, yapılan harcamalarla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Vekil adayları eskiden en büyük harcamayı otobüs ve bina giydirmelerine harcardı. Bu seçimlerde adayların yeni iletişim kanallarını da çok iyi kullandığını gözlemledik. Özellikle internet ve sosyal medya öne çıktı. Ayrıca yerel televizyon ve gazete reklamları da adayların bütçelerinde etkili oldu. Barajı geçemeyen partiler de bile gönüllüler önemli harcamalar yaptı. Bazı partilerde ise ortak harcamalar gerçekleştirdi.” Vekil adaylarının seçimlerden önce promosyon ürünlerine büyük ilgi gösterdiğini belirten Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (PROMOTÜRK) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Güler, “Bu yıl bina giydirmeler rekor kırdı. Özellikle yüksek binalar birçok parti liderinin posteriyle süslendi. Bunun yanı sıra mutfak önlükleri de kadınlara yönelik yapılan promosyon ürünlerinin başında geliyordu. Çakmak, kalem ve not defterleri yine seçimlerin gözdesiydi” dedi.
MİLLETVEKİLİ ADAYI NELERE PARA HARCADI
* İlk harcama adaylık başvurusu sırasında yapıyor.
* El ilanı, poster, bayrak, genel başkanla fotoğraf çektirme, yaka rozeti hazırlandı.
* Bazı adaylar özel tanıtım videoları ve klipler çekti.
* En önemli giderlerden biri internet sitesi ve sosyal medya iletişimi oldu.
* Anadolu’da birçok yerel televizyon ve gzetede adayların reklamlarına yer verdi.
* Milletvekili adayının en önemli gider kalemlerinden birisi de kıyafet harcamalarıydı.
* Miting, konferans ve yemek organizasyonları da giderlerin önemli bir bölümünü oluşturdu.
* Milletvekili adaylarının otobüs ya da minübüs kiralayıp seçim bölgesini gezmesi zorunluydu.
* Adaylar seçim bölgelerinde kahvehanelerde oy isterken, çay masrafı bile bütçeyi zorladı.
* Adaylar seçim bölgelerinde gerçekleşen düğünlerde takı masrfalarını da karşıladı.
* Kampanya süresince çalışacak gönüllülerin ulaşım ve yeme-içme giderleri karşılandı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.