• BIST 79.398
  • Altın 125,599
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli 10 °C

600 DİRHEMLİK İP..

Cem ŞAKOĞLU

Bağdat. Dul bir kadın...

    Altı öksüz çocuğu ve bir de ihtiyar ana. Kadın geçimi sağlamak üzere, hafta boyu el emeği verir, göz nuru döker iplik eğirir, pazara çıkar ve anası ile çocuklarının rızkını temin etmeye çalışırdı. 

    Vakti tamam olunca bu dul kadın vefat eder, çocukların bakımı ise ihtiyar kadına kalır. Kadın pazara her hafta çıkamıyor, ip eğiriyordu. Bir zaman baktı ki altı yüz dirhem kadar ip eğirmişti, pazara götürmeye karar verdi. 

    - Ya Rabbi! Bu öksüzlerin, yetimlerin rızkını ver, diyerek sabah erkenden pazarın yolunu tuttu. Yolda giderken Şeyh Abdülkadir Geylani Hazretlerinin evinin önünden geçiyordu. Onu görünce durakladı. Şeyh müritleriyle sabah namazından çıkmıştı, yaşlı kadını görünce duraklayarak: 

    - Hoş geldin bacı, nereye gidiyorsun? 

    - Bir miktar ipliğim var, pazara götürüp satacağım. 

    - Ver bakalım. Benden altı yüz dirhem ip isteniyor, bunu ver de ben satayım. 

    - Memnuniyetle, lütuf buyurmuş olursunuz, efendim dedi ve ipi verdi. 

Abdülkadir Geylani Hazretleri eline aldığı ipi şaka yollu mescidin damına atınca hemen nereden geldiği belli olmayan büyük bir kuş gelip, ipi kapıp gider. Kadın bu ne biçim şaka diye kendi kendine söylenmeye başlayınca, müritler kadına itiraz etmemesi için işaret ettiler, kadında daha fazla bir şey demedi. 

    Hazreti Şeyh kadına dönerek. 

    - Hatun canını sıkma, ipliği satmaya gönderdim, parası gelsin ne kadar etti se alırsın. 

    - Pekala, diyerek gider, ertesi gün gelir. 

    - İpilik satıldı mı? 

    Abdülkadir Geylani Hazretleri: 

    - İplik satıldı, fakat parası henüz gelmedi. Bir hafta kadar bir zaman içinde gelir. 

    Kadın bir hafta sonra gelir, para henüz gelmemiştir, kadına: 

    - Yarın gel, paranı al. 

    Kadın, pazara niye gitmedim, şimdi param elimde olurdu hayıflana hayıflana evine gitmek üzere iken, Müritler: 

    - Bir gün daha sabret bakalım Mevla ne gösterecek, derken bu işin sade bir şaka olmadığının farkında idiler. 

    Ertesi gün oldu. Abdülkadir Geylani Hazretlerinin huzuruna o ana kadar görülmeyen bir heyet geldi. Bin altın takdim ettiler. Müritler heyete bu kadar paranın ne olduğunu, niçin Şeyhe takdim ettiklerini sordular. Gelenler tüccar olduklarını belirterek: 

    - Altınlar Hazreti Şeyhindir. Denizde yolculuk yaparken fırtına sebebiyle geminin yelkeni delindi, yol alamaz olduk, denizin ortasında kalacaktık. Kaptana bir çaresi yok mu diye sorduğumuzda: 

    - Altı yüz dirhem ip olsa geminin yelkenini onarır, yolumuza devam ederdik ama, şu anda nerede bulacağız, dedi. 

    Biz ellerimizi kaldırarak Allaha dua ettik ve duamızda: 

    - Ya Sultanul Arifin bize altı yüz dirhem kadar ip gönder, sana bin altın vereceğiz diye yalvardık. Bir de baktık ki, bir kuş gelip altı yüz dirhem ipliği geminin güvertesine bırakıp uçtu gitti. Şimdi o adağımızı yerine getirdik, dediler. 

    Tüccarlar ayrıldıktan bir müddet sonra, ihtiyar kadın gelip sordu. 

    - Para geldi mi efendim? 

    Şeyh bin altını kadına verirken: 

    - Benim satışım seninki kadar kârlı olmuş mu? 

    Kadın bir anda zengin olmuştu. Abdülkadir Geylani Hazretleri'ne teşekkür ederek huzurdan ayrıldı.

ZEYYO BUTİK KURABİYE…
Gıda sektörü son yıllarda enteresan bir hale büründü. Kafanızı ne yöne çevirseniz mutlaka gıda işi yapan bir mekan ilişir gözünüze. Kebapçı, köfteci, kavurmacı, pideci, lahmacuncu, Türk mutfağı, dünya mutfağı, Uzakdoğu mutfağı, tatlıcı, kahveci derken neredeyse ortalıkta başka meslek göremez bir durum alacak gibiyiz. Eyvallah bu ve bunlar gibi firmalar olmasın değil derdimiz ama sırf birileri ‘Yemek işinde sıcak para var’ dedi diye sektöre girenlere de bir dur demek lazım. Çünkü sektöre girmesinin diğerlerini etkilemesinin yanında işi bilmemenin getirdiği bir kayıp yaşanacak eninde sonunda. Sırf söylemlerle açılan dükkanlar, işler eyleme dönüşemeyince aynı hızla kapanıyor maalesef. 
Bunun yanında işler artık o kadar sıradanlaştı ki sormayın. Herkes birbirinin neredeyse birebir taklidi işler yaparken, aynı iş yapıldığı için sektöre inanılmaz bir sıradanlık getiriyor. Allahtan ki son zamanlarda bu işi butik olarak yapmaya başlayan acayip yetenekli insanlar çıktı ortaya ve bu işleri tam anlamıyla sanat gibi icra etmeye başladılar da bir fark görmeye, farkın nasıl fark edildiğini anlamaya başladık. 
Binlerce hamburgercinin yanında fabrikasyon olmayan bildiğiniz el yapımı ev işi hamburgerciler çıktı mesela. İnanın bana çok daha cazip ve lezzetli geliyor. Fiyatları belki bir iki tık yukarıda olabilir ki daha aşağıda olanları da var ama lezzetleri inanın çok daha farklı ve güzel. Çünkü yapan kendi sanatını icra etmeye çalışarak yapıyor işi. Sonra mesela şu steak işi yapanlar, abartmasalar müthişler. Etin seçilmesinden tutun, pişirilmesinden devam edin de sunuşuna kadar harika işler çıkartıyorlar. Yine Eyvallah adamlar belki icra ettikleri sanatlarının karşılığı olarak iyi paralar istiyorlar ama bazılarına bakıyorum da yüksek fiyat koymayı ‘Ben iyiyim’ demenin yolu olarak görüyorlar sanki. Fiyatta zirveyi zorlamakla lezzetle zirveye ulaşmak arasındaki farkı kaçırıyorlar bazen. Neyse konumuz onlar değil elbet. 
Nereden girdik bu konuya ona gelelim. Konumuzun ana kahramanı Zeynep Canlı Öz. Benim canımın içlerinden birisi. Serkan’ımın zarif eşi ve Deniz’imin harika Annesi. Müthiş bir yetenek, müthiş bir kabiliyet, müthiş bir üretkenlik. Yaratıcı lafını çok kullanmak istemediğim için üretkenlik diye yazdım. Çünkü o kelimenin tek sahibi olduğu inancı taşıyanlardanım. Ben öyle çok kolay beğenen insanlardan birisi değilim. Ve hatta işin aslı fark severim. Tabi farkı fark edenleri de öyle. Yüz koyunluk sürünün içerisinde hemen hemen hepsi aynı görünür. Mor koyun hariç. Bir dolu koyunun içinde o mor koyun ilk gözünüze batandır. İlk onu fark edersiniz. İşte yaptığı işte Sevgili Zeynep benzetmemi bağışlasın lütfen ama o mor koyunlardan bir tanesi. Yaptığı butik işlerle inanılmaz fark ediliyor. 
Sevgili Zeynep’in butik pasta işi yaptığını ilk zamanlarda inanın bilmiyordum. Sonrasında birkaç fotoğrafına denk geldim. Farklı ve güzel işlerdi ama bu işi yapan yine bir dolu insan olmuş ve herkes kendisinin Willy Wonka olduğunu zannediyordu. Özellikle hanımlar son zamanlarda bu butik pasta işine acayip merak sardıklarından dolayı bir dolu şeker hamuru pasta fotoğrafları sosyal medyada bildiğiniz resmi geçit yapıyordu. Tüm bunların yanında demek o zaman bir algı yönetimi ile beynim Zeynep’in pastalarını görmeyi reddetmiş. Derken Sevgili Zeynep ile Sevgili Serkan’ın çocukları canımın ta içi Deniz’in doğum gününde yayınladıkları fotoğraflarla bildiğiniz şok yaşadım. Deniz’in hayran olduğu ‘Minions’ çizgi filminin yani Türkçe ismiyle ‘Minyonlar’ çizgi filminin karakterlerini içeren pasta ve kurabiyeleri görünce kendi kendime ‘Cem Şakoğlu neleri kaçırmışsın’ demeyi ihmal etmedim. 
Bakın zevkler ve renkler elbette ki farklıdır ancak öncelikle sizi şartlamış olmamak için Sevgili Zeynep’in sosyal medya sitelerini bir ziyaret etmenizi önermek istiyorum. Çünkü söylediklerimi daha iyi anlayabilmenizin tek yolu bu bence. Yazdıklarımın içerisinde gram abartı olmadığını o zaman son derece iyi anlayacaksınız. Sevgili Zeynep’in Instagram adresi www.instagram.com/zeyyobutikkurabiye_/  bu siteye girdiğinizde yaptığı o harika işlerin fotoğraflarını net olarak görebileceksiniz. Bir diğeri ise artık neredeyse hayatımızın değişmez parçalarından birisi olan facebook adresi www.facebook.com/zeyyo.butik  Lütfen bu iki siteye de girerek ürünleri inceleyin. 
Sevgili Zeynep sadece pasta işi yapmıyor. Aynı zamanda kek, kurabiye ve buna benzer şeyler de üretebiliyor. Doğum günü, nişan, düğün ya da özel bir organizasyonla ilgili de inanılmaz farklı işler koyabiliyor ortaya. İstediğiniz modeli bire bir uygulayabildiği gibi kendi üretkenliğinin şovunu da yapabiliyor. Ki bana sorarsanız işi bazen sanatçının algısına bırakmakta inanılmaz fayda var. Son olarak Özler Lezzet Pazarında geçtiğimiz hafta içerisinde Sevgili Nurettin ağabeyin (Nurettin Öz) doğum gününü kutladık. Gündüz personelle birlikte, akşamında da yine bir sürpriz olarak Sevgili Nurettin ağabeyin dostları ile birlikte. Sevgili Zeynep her ikisi için de ayrı pasta hazırlamıştı. Bildiğiniz hayran oldum. Maalesef siz sadece fotoğraflarını göreceksiniz ama ben o pastaların her ikisinden de tattım. Lezzetleri de en az kurguları kadar inanılmazdı. Bayıldım. Böyle hafif, böyle lezzetli ve böylesine görsel bir şov içeren bir pastayı bütün içtenliğimle söylüyorum ki uzun süredir görmemiş ve tatmamıştım. Hani hiçbir şey olmasa sırf kendinizi ödüllendirmek için eve yaptırılabilecek ürünler inanın. 
Sevgili Zeynep’i ve Zeynep tarzında çalışan üretken insanları kesinlikle desteklemek gerektiğine inananlardanım. Bu yazı ile İnşallah kendisine bir katkım olur. Çünkü Sevgili Zeynep yaptığı iş, işine gösterdiği özen ve emek ile o saygıyı, o övgüyü, o katkıyı çoktan ama çoktan hak etmiş bir kişi. Alkışlamamak, takdir etmemek mümkün değil. 
Söylediklerimi daha iyi anlayabilmeniz için Sevgili Zeynep’e mutlaka bir pasta yaptırmanız lazım. En yakın doğum günü ya da her hangi bir kutlamada % 100 denemenizi tavsiye ediyorum. Tattığım lezzet ve gördüğüm görsel şovun altına sonuna kadar imzamı atabileceğim kadar bir tavsiyedir bu. Eğer yakın bir zamanda böyle bir ihtiyacınız var ise inanın bana teşekkür edeceksiniz. 
Sevgili Zeynep Canlı Öz yani kendi markası ile Zeyyo Butik Kurabiye ile iletişime geçmek isterseniz instagram adresine gittiğinizde telefon numarasına da, iletişim bilgilerine de uulaşabileceksiniz. 
Yolun açık olsun Sevgili Zeynep, yakışıklı eşin ve dünyalar tatlısı oğlun ile ve elbette ki nefis, leziz ve görsel bir şölen olan pasta ve kurabiyelerinle her daim hak ettiğin yere gelebilirsin. İnşallah buna ben de bir parça katkı sağlayabilirim. Sağlık ve huzurla kalın…

YOLUN AÇIK OLSUN KOCAELİSPOR’UM..
Zor bir yazı. Zorluğu duygusallığından. Yazarken bin türlü farklı duygunun bir arada bütün benliğimi yakmasından. Heyecandan, bulunduğu yeri hazmedememekten, uğraştığı şeyleri, yarıştığı takımları, mücadele ettiği ligi içime bir türlü sığdıramadığımdan ve bu gün ki maçtan dolayı zor bir yazı. Bu yazı bu kenti bir kentli gibi yaşamaya çalışan sıradan ama bir o kadar da nesli tükenmeye yüz tutmuş insanların yazısı. Bu yazı sayısı küçük gibi gösterilmeye çalışılan, yokmuş gibi davranılan, tarihi bildiğiniz tarihe gömülmeye çalışılan bir efsanenin peşindeki yüreklerin yazısı. Bu yazı yok ile var olmaya çalışanların fillerle mücadele etmesinin yazısı ve bu gün her ne kadar final gibi görünse de, o müthiş tempolu günlerin başlangıç günü. 
Bu kenti içinde hisseden, içinde yaşatan hemen herkesin KOCAELİSPOR ile mutlaka ama mutlaka bir anısı vardır. 80 – 90 yaşındaki amcanın da, yeni nesil olarak görülen 12-13 yaşındaki çocukların da, daha küçüklerin de ve aradaki genç ve orta yaş gurubu insanların da. Kiminin futbolcularla, kiminin yöneticilerle, kiminin amigolarla, kiminin statla, kiminin köftecilerle, kiminin belki hediye edilen bir formayla ama mutlaka bir ince anısı vardır. Bu gün KOCAELİSPOR’U inatla reddeden siyasilerin, onların etrafındaki insanların ve hatta çocuklarının bile KOCAELİSPOR’LA bir anıları mutlaka vardır. İnatla yok muamelesi yapılan, itilen, atılan bir güruh halinde davranılan (yine büyük bir gururla söylüyorum ki) Efsane KOCAELİSPOR’UN varoluş karesinde yer alacak günlerden birisidir bu gün. Onun için heyecanlı ve zor bir yazı bu. 
Kişilere endekslenerek inatla kişiselleştirilen, en zayıf anlarında neredeyse kiralık başkanlarla kasıtlı içi boşaltılan, siyasete en üst noktalardan malzeme edilen ve tüm bu hatırlanmak bile istenilmeyen süreçlerin yanında sanki kentte bu kabiliyette kimse yokmuşçasına inatla ve adres gösterilerek yönettirilen (ki bu şimdi başka takımlar için yapılmaya çalışılıyor) KOCAELİSPOR’UMUN tarihi bir günü bu gün. 
Bu gün yukarıda yazmaya çalıştığım ve konu ile ilgili bildiğiniz hepimizin ansiklopedi bile yazabileceğimiz talihsizliklerin, basiretsizliklerin, iğrençliklerin ve karanlık günlerin İnşallah son günü. Bakın zor günlerin bittiği gün demiyorum. Daha önümüzde çok zor günler olacak ama bu bir inanmışlığın, bu bir doğru adımın, bu bir doğru yaklaşımın ve yönetimin zaferi olarak ışıl ışıl yanacak ve parıldayacak bir gün. Bu gün tarihe yine İNŞALLAH altın harflerle yazılacak bir gün. Dışarıdan bakacak bir göze alınacak olası galibiyet belki bölgesel amatör ligden profesyonel lige atılacak öylesine bir adımmış gibi gelebilir. Ama bizim için öyle değil. Bu bizim için bu kentin 28 HAZİRAN’I gibi bir gün. Bu bizim kentimizin sahipsiz insanının bildiniz Kurtuluş Savaşı günü. 
Onun için buradan bütün taraftarlarımıza, bütün futbolcu kardeşlerimize, teknik heyetimize, yönetici kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, ağabeylerimize sesleniyorum. İnanın bu gün hepiniz memleketi kurtarmak adına kalan son savaşçılar olarak çok müthiş bir savaşa gidiyorsunuz. Şu gün için sizden gerisi yalan ve hikaye inanın. Bu gün ben ve benim gibi düşünen on binlerce KOCAELİSPOR taraftarı kendileri değilse yürekleri Eskişehir’de, dilleri ve gönülleri bu maçı kazanmanız için duada. 
Bunu yazarken boğazım düğüm düğüm. Gözümden süzülen yaşın adı KOCAELİSPOR. Öyle çok anı var ki onda. Rahmetli Dedem var, Rahmetli Babam var, çocukluğum, gençliğim, olgunluğum var. Dünüm gibi bu günüm var o çok değerli göz yaşının içerisinde. Keşke onu saklayıp bu gün İNŞALLAH o galibiyet ile kente dönecek olan futbolcu kardeşlerimize hediye edebilsem. Sabahlara kadar ‘ŞAMPİYON KOCAELİ’ diye bağırmaktan kısılacak her bir ses telimi Teknik heyetimize hediye edebilsem. Maç oynanırken yaşadığım her bir kalp çarpıntısını yönetici kardeşlerimize armağan edebilsem ve keşke bütün kenti kucaklamak için yola çıkmış bu takım için hissettiğim en güzel duyguları o KOCAELİSPOR yolunda yağmur çamur demeden her koşulda KOCAELİSPOR’UMUZU yalnız bırakmayan taraftar kardeşlerimizin önüne serebilsem. 
Bu gün günlerden İNŞALLAH KOCAELİSPOR. Bu gün sahaya Yeşil Siyah formasıyla çıkacak aslan yürekli her adam KOCAELİSPOR isminin vermiş olduğu vakur duruş ile attığı her adım ile sahayı titretecektir. Haydi çocuklar, bu güne kadar yaptınız, bu gün yine yapacaksınız İNŞALLAH. Çünkü siz artık KOCAELİSPOR tarihinin Altın Çocukları olarak anılacaksınız. Çünkü bu taraftar uzun süreden sonra ilk kez size inandı ve sonuna kadar sizin peşinizden geldi. Bizi bu güne siz taşıdınız ve bu gün yine siz noktayı koyacaksınız. Elbette ki futbol bu ve her türlü sonuç var içerisinde. Elbette ki siz bu gün bu noktayı koyamazsanız bu kentin insanları sizi sevmekten vazgeçmeyecekler ama eğer siz bu gün bu işe son noktayı koyarsanız, ki yüreklerimiz öyle olacağına inanıyor işte o zaman efsane olacaksınız. Benim ve benim gibi düşünen binlerce, on binlerce insanın efsanesi olacaksınız. Evet ağlatacaksınız bizi, hem de hüngür hüngür ağlatacaksınız ama bunun sevinçten mi yoksa hüzünden mi olacağına da bu gün siz karar vereceksiniz. 
Sen KOCAELİSPOR’LUSUN kardeşim. Futbolcu, Teknik Heyet, Yönetici ya da taraftar, maça gittin ya da çok istediğin halde mazeretinden dolayı gidemedin önemli değil. Bu gün senin bir görevin var. Terinin son damlasına kadar, sesinin son tizine kadar, ellerini açıp Allah’a yalvararak yakarışa kadar görevini yap. Çünkü bu gün üzerine düşenin bir fazlasıdır senin görevin. Çünkü bu gün senin olmayacağını söyleyenlere, olmaman için direnenlere ve hatta dua edenlere, bir dünya oyun kurgulayanlara söyleyecek bir çift söz söyleyeceğin gündür. Sen KOCAELİSPOR’UN futbolcusu kardeşim biliyorum ki bu gün o topa bir başka basacaksın. Biliyorum ki sen bu gün bir başka konsantre olacaksın bu maça. Dualar edeceksin sahaya çıkmadan sanki bu güne kadar en çok da bu duanın kabul olmasını istiyormuşçasına. Şunu bil ki seninle aynı duayı yapacak ve sen sahada koşarken, formanı terletirken, rakibine basarken, deparını atarken, topa vururken hiç tanımadığın on binlerce yürek seninle birlikte mücadele edecek. Bu ne demek biliyor musun? Sen de inanıyorsan bu iş zaten bitmiş demek. Sevgili futbolcu kardeşim, teknik heyetimizdeki değerli ve belki isimsiz kahramanlar, Sevgili Yönetici kardeşlerimiz bu gün şunu bilin ki bu maçı kazansanız da, kazanmasanız da, bir üst lige çıksanız da, çıkmasanız da bu sene siz bu kente ve bu kentin insanına inanılmaz farklı bir hava kattınız. Bu kentin insanının derdini unutturdunuz. Sevincimiz oldunuz. Onun için bir gün ya da bir maç için çıkmadık biz yola. Sen benim için, benim gibi düşünen on binlerce bu kentli için çoktan ŞAMPİYONSUN Kardeşim. Bir tek şey istiyoruz bu gün sizden, çıkın sahaya ve bu kentin SON ŞAMPİYONUNA yakışır bir şekilde oynayın oyununuzu. Bütün dirençlere inat ve büyük bir coşkuyla oynayın. Üzerinizdeki forma ve o formanın üstündeki arma senin yüreğinle birleştiğinde bu ülke KOCAELİSPOR’DAN çok söz etti. Biliyorum ki bu gün de söz edecek. Haydi çık maçına ve kazan. Hangi şekilde dönersen bu kente, bu şehir seni bayraklarla ve ŞAMPİYON diye karşılayacak unutma. Sen bir kentin makus talihini değiştirme savaşı veren kahramanlardan birisisin unutma ve ne olursa olsun bir kahraman gibi anılacaksın. 
Bundan yıllarca önce Ali Kırca bir programda yabancı bir illüzyonisti çıkartmıştı sahneye. Adamın elinde çelik bir kaşık vardı ve kaşığı bakışları ile büküyordu. Sonra da aynı kaşığı Ali Kırca’ya düzeltmesi için veriyordu. Düzeltemiyordu Ali Kırca. Bunu nasıl yaptığını sordu konuğuna. Odaklanıyorum dedi adam. Bunun üzerine Ali Kırca ‘Bu akşam Galatasaray’ın Milan ile maçı var. Çok önemli bir maç, Şampiyonlar liginden elendik ama Milan’ı bu akşam yenersek UEFA Kupasına devam edeceğiz’ demişti. Galatasaray’ın UEFA Kupasını aldığı seneydi. Adam şunu söyledi ‘Benim tek başıma konsantre olmamla olmaz bu iş. Bu kitlesel bir olay ve şayet toplum olarak böylesi maçlara odaklanırsanız ve gerçekten isterseniz mutlaka olur’ demişti. Olmuştu da. Şimdi sıra bizde, bu gün kendisini bu kentli hisseden herkes ama herkes bu maça odaklanmalı. Maça giden gitmeyen, sahada olan olmayan herkes istemeli ŞAMPİYONLUĞU. Hani maçlarda bağırıyoruz ya ‘Bizler inandık, siz de inanın, bizim için bu maçı alın’ diye. Bu gün deli gibi ve avazımız çıktığı kadar haykırıyoruz, biz sizlere gerçekten inandık. Bizim size inandığımız kadar siz kendinize inanırsanız önünüzde durabilecek hiç kimsenin olmadığını Allah’ımızın da izni ile göreceksiniz. 
Artık bizim için sadece susma ve dua etme zamanı. Bu gün konuşma sırası sizde. Çıkın ve kkonuşturun ayaklarınızı. Sonrasında da tüm TÜRKİYE’Yİ. Ben kendi adıma hepinizi çok seviyorum ve bu gün bütün dualarım sizinle birlikte. Allah’ım yardımcınız olsun. Ayağınız sağlam bassın, heybetiniz rakibi ürkütsün ve İNŞALLAH vurduğunuz gol olsun. Haydi aslan yürekli adamlar yolunuz açık gazanız Mübarek olsun…

Bu yazı toplam 1114 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37