1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 615 milyon nereye harcandı?
615 milyon nereye harcandı?

615 milyon nereye harcandı?

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılı bütçesinin 3 milyar 390 milyon, 2020 tahmini bütçesinin ise 2 milyar 755 milyon olduğuna dikkat çekerek, 2019 yılında eksilen 615 milyonun nereye harcandığının açıklanmasını istedi

A+A-

BÜTÇEYİ ELEŞTİRDİ

SP İl Başkanı Zafer Mutlu, 2020 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi performans raporu ve tahmini bütçesini değerlendirdi. İl binasında açıklama yapan Mutlu, Büyükşehir Belediyesi bütçesinde faize ayrılan payın, tüm çalışanların, çevreye ayrılan paydan daha fazla olduğuna dikkat çekti. Büyükşehir’in bütçenin 615 milyon neden azaldığını da soran Mutlu, 2019 yılında azalan 615 milyon liranın nereye harcandığını sordu. Mutlu, gönül belediyeciliği sloganıyla yola çıkan Büyükşehir’in bunun için ayırdığı 3 milyon 750 bin lira bütçeyi de az buldu.

 

BÜTÇE AZALDI, FAİZ YÜKSELDİ

Büyükşehir Belediyesinin 2019 bütçesinin 3 milyon 390 milyon olarak gerçekleştiğini söyleyen SP İl Başkanı Zafer Mutlu şu ifadelere yer verdi: “Bu bütçe içinde faize ayrılan bedel 376 milyon olarak gerçekleşmiş. Bunun bütçedeki oranı yüzde 11. 2020 yılında 2 milyar 775 milyon lira tahmini bütçe öngörülmüş. Burada da faiz gideri 3 milyon 45 bin lira olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bütçenin yüzde 12,4’üne tekabül ediyor. Burada önemli üzerinde durulması gereken 3 husus var. 20189 yılında gerçekleşen bütçe ile 2020 yılı tahmini bütçesi kıyas edildiğinde 600 milyon lira düşüklüğü gidildiği görülmekte.

 

İSRAF NEREDE YAPILDI?

Bunun sebebi israfın önüne geçmek mi yoksa yapılacak hizmetten mi kesinti yapıldı. Bunun açığa kavuşturulması gerekiyor. Eğer israfın sona erdirilmesi ile yaklaşık 1 milyarlık beden nerelere gittiği. Nerede israf ettiği önemli bir tablodur. 2020 yılında faize ödenecek bedel yüzde 12,4’e çıkmıştır. Bu da faize esir olduğumuzu, yanlış planlamanın bir bedenli olarak karşımıza çıkıyor. Her iki bütçe da faiz gideri personel giderinden fazla olduğunu görüyoruz. Büyükşehir tüm personeline ödenen beden, faize ödenen bedelden daha fazla. Bu da eleştirilmesi gereken en önemli noktalar.

 

RAYLI SİSTEM YAPMAYACAKLAR

Dünyada raylı sistem ve metrobüs 1900’lü yılların başında başlamış. Birçoğu 1900’lü yılların ortasında sistemlerini tamamlamış olmalarına rağmen maalesef şehrimiz raylı sistem ile 2015 yılından sonra tanıştı. Bizim bütçe yüzde 7 dolayında olan bütçe 2020 bütçesinde yüzde 9’a çıkartılmıştır. Hedef bunun daha da artırılması olmalıydı. İlimizde raylı sistemlerin yapım maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle getirilen yükten dolayı yapılamaz hale gelmesi nedeniyle Gebze Metrosu bakanlığa devredildi. Tüm raylı sistemin devredilmesi için başkana yetki verilmiştir. Bu belediyenin raylı sistem yapmayacağını gösteriyor. Stadyuma kadar hattın uzatılması çok önemli bir husustur. Bu husus uluslararası organizasyonlar için önemli kriterdir.

 

KÖRFEZ’E YATIRIM LAZIM

2020 yılında kişi başına düşen 12,17 metrekare olan yeşil alan, 12,57’ye çıkartılmıştır. Performans raporunda çevreye önemli bir kaynak ayrılsa da Körfez hala istenilen noktada değil. Kirlilik değeri Dünya Sağlık Örgütünün değerlerinin üzerindedir. Körfez’de çıkan midyelerin kumlu ve ağır metaller çıkıyor. Otopark hala kenttin en büyük sorunu. Birçok düğün salonu ve kafeye ruhsat verilirken otoparkı olup olmadığına bakılmıyor.

 

ASIL HİZMETLER FAİZDEN AZ

Deniz Ulaşımı ekonomik ve hızlı modeller üzerinde projeler yapılması gereken bir husustur. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi deniz ulaşımını geliştirecek hiçbir proje ortaya koymamıştır. Birçok limana sahip olan Körfez’de gelen gemiler büyük bir çevre tehlikesi yaratıyor. Deniz kazaları için yeterliliğimiz nedir? Bu konuda ciddi araştırma yapmak gerekiyor. Yerel kalkınma için ayrılan kaynak 972 bin lira, atık bertaraf tesisi için 81 milyon lira, çevre hizmetlerine 255 milyon lira ayrılmıştır. Bu rakamlar faize ayrılan miktardan çok daha azdır. Vatandaşın gönlünü kazanmak için 3 milyon 750 bin liradır."

 

YERLİ MALI HAFTASINI KUTLADI

Yerli malı haftasını kutlayan Mutlu, “AK Parti yerli sanayi, yerli otomobil derken bir taraftan tank palet fabrikasını devrediyor. Rahmetli Erbakan döneminde ülkemize kazandırılan fabrikalar tek tek satıldı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Kocaeli’de 2018 de ihracat 28 milyon, ithalat ise 42 milyardır. Bu rakamlarla yerli malı haftasını bir kez daha düşünülmesi gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum