1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 6736 sayılı kanun anlatıldı
6736 sayılı kanun anlatıldı

6736 sayılı kanun anlatıldı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve Kocaeli Vergisi Dairesi Başkanlığı düzenlediği bilgilendirme toplantısıyla 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgi verdi.

A+A-

BİLGİLENDİRME YAPILDI
Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve Kocaeli Vergisi Dairesi Başkanlığı bugün 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Burhan Kasım Meclis Salon’unda gerçekleşen toplantıda Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, KOTO Başkanı Semih Barış, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, Gelir Dairesi Grup Müdürleri Mustafa Küçükbalkaya, Halil İbrahim Temiz, Levent Şensoy ve çok sayıda katılımcı yer aldı.  Bilgilendirme toplantısında kesinleşmiş alacaklara ilişkin hükümler ile ortak hükümler, kesinleşmiş veya dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemler ile işletme kayıtlarının düzeltilmesi ve matrah, vergi artırımına ilişkin hükümler ile bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması konuları anlatıldı. 


YENİDEN YAPILANDIRILMA İMKANI
19 Ağustos 2016 tarihinde 29806 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı kanunla kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, ihtilaf aşamasındaki borçların sulh yoluyla sonlandırılması, yurt içi ve yurt dışı varlıkların vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi ile 6552 sayılı kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkanları getirilmiştir. 
 

31 EKİM SON TARİH
Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Semih Barış, “Toplumsal yaşamın en önemli yapı taşı siyasetin temeli ekonomidir. KOTO olarak bizlerin merkezi ve yerel konuların içinde olduğu reform paketlerimiz var. Oda olarak bu kanunu destekliyoruz.  Kanun için 31 Ekim son tarih. Odamıza dilekçe ile başvurmaları yeterlidir” dedi.

 
TAKSİTLİ ÖDEME İMKANI
Vergi Dairesi Başkanı Erhan Uysal şunları söyledi: “Yasa ile getirilen imkanlara çok yabancı değiliz. Bu kanun önceki yasalara göre daha kapsamlı konular sunmakta. Borç yükü azaltıldı. Azaltılan borç yükü uzun vadeli taksitlerle ödeme imkanı sunuldu. Mükelleflerin muhasebe kayıtlarının gerçek durumuna uygun getirilmesi sağlanmaktadır. Tüm mükelleflerin yasamıza getirdiği imkanlardan faydalanması söz konusu. Yasalarımızın uygulanması itibariyle mükelleflere hayırlı olmasını diliyorum”

Çiğdem ARMAĞAN
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.