1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 7 Şubat, kent için de önemli bir gün olmalıdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

7 Şubat, kent için de önemli bir gün olmalıdır

A+A-
7 Şubat Cumartesi günü, AK Parti Kocaeli Teşkilatının olağan il kongresi yapılacak. Yahya Kaptan’daki Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, çevresi hınca hınç dolacak. Salonun dışına dev ekranlar kurulacak. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’ye, dünyaya mesaj veren konuşma yapacak. 
7 Şubat ve Kongre, hiç kuşkusuz ilimizdeki AK Partililer için çok önemli bir gün olacaktır. İktidar partisi yeni İl başkanını, yeni il yönetim kurulu üyelerini, büyük kurultay delegelerini, Disiplin Kurulu’nu seçecek. Bu seçimler nedeniyle pek çok partili elbette büyük bir heyecan yaşayacak. 
AK Parti kongresinde kim il başkanı seçilirse seçilsin, kimler il yönetim kuruluna girip, siyasette önemli bir yükseliş hamlesi yaparsa yapsın. Bunlar, partililerin bileceği işlerdir. Bu şehrin sıradan hemşerileri olarak bizi çok fazla ilgilendirmez. Zaten, biz İzmitlilerden daha çok,  bu şehirde yaşayan Rizeliler, Trabzonlular, Gümüşhaneliler, Erzurumlular bu konuyla ilgileneceklerdir.
………
Ama 7 Şubat 2015 Cumartesi günü ilimizdeki AK Parti Teşkilatları için olduğu kadar bu kent için, bu kentte yaşayan herkes için de çok önemli bir gün, tarihi bir başlangıç olabilir. 
Ben, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, en azından şimdiki Cumhurbaşkanı, eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a göre çok daha rahat konuşulabilecek, dert anlatılabilecek bir lider olduğunu düşünüyorum. 
Her zaman, her fırsatta yazıyorum. Bu şehir, devletten hak ettiğini bırakın, hiçbir şey alamıyor. 2002’den bu yana AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’nin pek çok ilinde önemli gelişmelerin olduğunu,  hayatın daha konforlu hale geldiğini, biliyoruz. Türkiye’de yapılan pek çok iş, bu kentin ürettiği değerler ve bu kentin ürettiği gelirle gerçekleşiyor. Ama bizim şehrimizin sorunları sürekli çok büyük iç göç almamızın da etkisiyle sürekli artıyor, ağırlaşıyor. 
7 Şubat Cumartesi günü Başbakan Davutoğlu, önce partisinin Sakarya İl Kongresine katılacak. Yanında 7-8 bakanla birlikte öğlen saatlerinde ilimize geçecek. Kongrede, siyaset konuşulsun. Ama kongre öncesinde veya kongre sırasında Sayın Başbakan’a ve beraberindeki Bakanlara bu şehrin sıkıntıları, büyüyen sorunları mutlaka ve münasip bir lisanla anlatılmalıdır. Ben eminim, Sayın Davutoğlu, bu kentin durumu lisan-ı münasiple anlatılırsa, bizi anlayacaktır. 
Bu sunup, yazılı bir raporu telli dosyaya koyup vermekle olmaz. Yüz yüze anlatılmalıdır. Bu işi, AK Parti’nin ilimizdeki mevcut milletvekilleri yapamazlar. Görevi 7 Şubat’ta bırakacak olan mevcut İl Başkanı yapamaz. Önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyen partililer yapamaz. Sayın Vali yapsa, eminim bu kentte henüz çok yeni olmasına rağmen yapabilir. Ama atanmış bir bürokrattır, şık olmaz… 
Büyükşehir Belediye Başkanımız yapabilir. Ama O da olaylara bizim penceremizden bakamıyor… Daha bağımsız, siyasetle doğrudan alakası olmayan, siyasetten beklentisi, iktidarla göbek bağı olmayan, korkmayan biri yapmalıdır. 
Misal, keşke beni görevlendirseler de, Sayın Başbakan ile beraberindeki Bakanlara, 7 Şubat’ta ben bu kenti sunabilsem…
Önce önlerine, bu kentin devlete verdiklerini rakamsal olarak sunardım. Sonra bu kentte kanserden ölüm oranlarını,  trafiğin halini resmi verilerle önüne koyardım. Devamında derdim ki;
“-Sayın Başbakanım, bizim, Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olan ilimizin elektrik şebekesi çöktü. Bu şehirde zırt pırt elektrik kesiliyor, bazen bazı bölgelere günlerce gelmiyor. 
Sayın Başbakanım, bu şehrin yolları artık yetmiyor. Karayollarının sorumluluğundaki şehirlerarası yollar üzerindeki kavşak köprülerini bile, kentin kendi kaynaklarından belediyeler yapmak zorunda kalıyor. Bizi Sedaş umursamıyor, Karayolları yok sayıyor. THY uçağını göndermiyor. Sözde hızlı tren, banliyö tren başladı, ama TCDD de bizim şehrimize üvey evlat muamelesi yapıyor. 
İzmit Körfezi’nin her noktası limanlarla, amonyak tanklarıyla, fabrikalarla doldu. Ama hala bunların otoyolla bağlantısı bulunmuyor.” 
Sayın Başbakanım; derdim: 
“- Şehir içi ulaşım tıkandı. İstanbul Monoray yaparken, biz daha bu kentte tramvayı yeni konuşmaya başladık. Kocaeli öyle hızlı büyüyor ki, 2016 yılında tramvay yolu bittiğinde hiçbir faydası olmayacak. Bizim şehrimizin artık metroya ihtiyacı var. Biz yeni fabrika, yeni liman istemiyoruz. Biz artık bu şehirde nefes almak, bir yerden bir yere sorunsuz ulaşabilmek istiyoruz. “
Yine Sayın Başbakanım, çok değerli Sayın Bakanlarım der, devam ederdim;
“- Bu şehirde spor bitti efendim. Ne futbolumuz, ne basketbolumuz, ne voleybolumuz var. Bu kentin sosyal hayatı, bu kent gençliğinin dünyası, Bandırma’dan, Merzifon’dan, Kastamonu’dan daha sönük ve cılız hale geldi. Kent gençliğinin siz sadece İmam Hatipler’deki kesimini görüyorsunuz, ama sokaklarda torbacıların peşinden koşan çok sayıda gencimiz de bulunuyor. Ne olur, şefkatli ellerinizi bu kentin üzerinden eksik etmeyin. “
……..
Bunları birilerinin söylemesi lazım… Üstelik söylerken, bu şehrin 2002 yılındaki genel seçimlerden bu yana bütün yerel, genel seçimlerde, bütün referandumlarda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Partiyi ve adaylarını ihya ettiğini rakamları ortaya koyarak anlatmak lazım. Sonra da demek lazım ki, “Efendim, bu kent artık sıkıldı, bunaldı. Bu gidişat böyle sürerse,  siz çevrenizdeki palavra sıkan partililere bakmayın, önümüzdeki seçimlerde 11’in 5’ini zor görürsünüz” yani belki biraz korkutmak da lazım… 
Biri bunları yaparsa, 7 Şubat Kocaeli için de önemli bir tarih, bir dönüşüm fırsatı olabilir. Bu şehri, hele ilk ziyaretinde Başbakan Davutoğlu’na anlatalım. Kimse yapamıyorsa, söz ben buna hazırım. 
Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum