1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 700 tane baz var, şu ana kadar bir zararı olmadı!
700 tane baz var, şu ana kadar bir zararı olmadı!

700 tane baz var, şu ana kadar bir zararı olmadı!

Vatandaşın kapısının önüne belediye tabelası içinde baz istasyonu kurdurmaya çalışan İzmit Belediyesi’nden açıklama geldi: “Kocaeli’de 700 tane baz istasyonu var. Şu ana kadar elde edilmiş somut zararl

A+A-

Vatandaşın kapısının önüne belediye tabelası içinde baz istasyonu kurdurmaya çalışan İzmit Belediyesi’nden açıklama geldi: “Kocaeli’de 700 tane baz istasyonu var. Şu ana kadar elde edilmiş somut zararlı etkiler belirlenememiştir”.

Hatırlanacağı gibi, önceki gün meydana gelen olayda Alikahyalı kadınlar evlerinin hemen dibinden İzmit Belediyesi tabelası içinde kurulmak istenen baz istasyonun önünde eylem yapmış, İzmit Belediyesi’nin uyanıklığı son anda anlaşılmıştı. İzmit Alikahya Fatih Mahallesi Taşköprü Caddesi Deniz Çim Halı karşısında İzmit Belediyesi tabelası üzerine kurulmak istenen baz istasyonu adeta mahalleyi ayağa kaldırmıştı. Alikahyalı bayanlar tabela önünde toplanarak baz istasyonunun kurulmasına izin vermedi. Daha sonra da tabela yakılmış, halk İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a öfke kusmuştu.

KAÇINILMAZ İHTİYAÇ

Vatandaşın kapısının belediye tabelası içinde baz istasyonu kurulmasına öncülük İzmit Belediyesi’nden konuyla ilgili açıklama yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Filiz Ertürk tarafından yapılan açıklamada özetle şöyle denildi: “Mobil iletişimin vazgeçilmez unsurlarından olan cep telefonlarının kullanımı dünyamızda ve ülkemizde hızla yayılmaktadır. Ülkemizde halen 26 milyon cep telefonu abonesi bulunmaktadır. Kablosuz iletişim sağlayan bu cihazların kullanımı için baz istasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanıcı sayısı arttıkça iletişimin kesintisiz sağlanması için baz istasyonlarının da sayılarının arttırılması kaçınılmaz bir ihtiyaç olmuştur.

700 TANESİ AKTİF

İlimizde halen aktif olarak çalışan 700 adet baz istasyonu bulunmaktadır. Baz istasyonlarının sıklığı arttıkça yaydıkları elektromanyetik değer azalmaktadır. Tüm dünyada bu sistemlerin yaydıkları elektromanyetik dalgaların insan vücudunda gözlenebilir belirgin zararları etkin yoğunlukta araştırılmaktadır. Ancak şu ana kadar elde edilmiş somut zararlı etkiler belirlenememiştir. Bu sistemlerin kullanımında uyulacak elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin belirlenmesi, kontrol ve denetimleri Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının görüşleri dikkate alınarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından çıkarılan yönetmeliklere göre yapılır.

YER GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ

Yönetmelik ile belirlenen limit değerlere ve güvenlik mesafesine uygun bulunan tesisler için kurum tarafından güvenlik sertifikası düzenlenir ve denetlenir. Ancak 16/06/2004 tarih 5189 sayılı yasanın 5.maddesi ile eklenen 35.maddesinin iptali ile GSM baz istasyonlarının 3194 sayılı İmar Kanununa esasen ruhsatlandırılması konusunda belediyelere de yetki verilmiştir. Bu yetki çerçevesinde, belediyeler 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca yayımlanan Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik gereği, baz istasyonlarının yer seçimini planlamanın bir parçası olarak kabul edip, bunlara yer göstermek zorunda kalmışlardır.

RAHATSIZ ETMEYECEK NOKTALARA

2010 yılından önce baz istasyonlarının faaliyete geçişi ve denetlenmesi yalnızca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna ait iken bu tarihten sonra bu yapıların yer seçimi ve bunlara ait inşaii faaliyetlerin ruhsatlandırılması belediyelerce yürütülmeye başlanmıştır. Bu tarihten önce baz istasyonlarına verilen güvenlik sertifikaları için yer seçimi konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığından; bu yapılar için konut ve işyeri binalarının üzerine statik açıdan herhangi bir teknik kontrol yapılmamış ve faaliyete geçmelerine izin verilmiştir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.