1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 8 bin 785 olaya müdahale ettiler
8 bin 785 olaya müdahale ettiler

8 bin 785 olaya müdahale ettiler

Kocaeli artan nüfusu yoğun sanayisi ve geçiş güzergâhın da bulunması nedeniyle sık sık tehlikeli olaylarla karşılaşıyor. Her an yaşanabilecek ev, sanayi yangını veya tehlikeli trafik kazalar

A+A-

Kocaeli artan nüfusu yoğun sanayisi ve geçiş güzergâhın da bulunması nedeniyle sık sık tehlikeli olaylarla karşılaşıyor. Her an yaşanabilecek ev, sanayi yangını veya tehlikeli trafik kazalarına müdahale edebilmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlı 12 grup amirliği 556 personeli ve 98 aracıyla Kocaeli genelinde yedi gün yirmi dört saat hazır bekliyor.

Kocaeli İtfaiyesi il genelinde 2010 yılında 8 bin 785 olaya müdahale etti. Müdahale edilen olayların 4 bin 748’ini yangınlar oluşturdu. Yangınların tamamı başka bir yere sıçramadan söndürüldü. Müdahale edilen diğer olaylar ise trafik kazaları, sel baskını, insan ve hayvan kurtarma. 2010 yılında yangına müdahale süresi de kısaldı. Şehir merkezinde 6,43 dakika olan müdahale süresi kırsalda 20,19 dakika oldu.

Kocaeli İtfaiyesi, Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi olarak 52 kilometrelik Kandıra sahilinde de hizmet verdi. Yaz aylarında Kandıra sahillerinde yaşanan boğulma vakaların önüne geçebilmek için 2005 yılından bu yana Kandıra da görev yapan Kocaeli itfaiyesi 2010 yılında 361 kişiyi kurtardı. Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Bağırganlı, Sarısu, Ereğli, Karamürsel sahillerinde hafta sonları görev yapan cankurtaranlara gönüllülerde destek veriyor.

İtfaiyesi Daire Başkanlığı olaylara müdahalenin yanında yeni yapılara iskân ruhsatı da vermekte ve mevcut yapılarda da yangın güvenliği denetimi yapıyor. 2010 yılında 935 proje inceleyen itfaiye 429 projeye ruhsat verdi. Ayrıca 4 bin 220 yapıda yangın güvenliği denetimi yaptı. Denetimlerin yüzde 85’ini iş yerleri oluşturdu. Denetimlerde 306 yapı için tutanak tutuldu. Denetimlerde önceki yıla oranla yüzde13 artış oldu.

İtfaiyesi Daire Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM) adı altında yangın güvenliği, yangın önleme, söndürme, acil durum ekiplerinin oluşturulması, kurtarma, tahliye ve tatbikatlar eğitimleri düzenleniyor. 2010 yılında KOBİTEM, 498 kurumdan 37 bin 148 kişiye, 1. 431 saat yangın önleme ve müdahale eğitimi verdi. Eğitimlere katılan kişi sayısında önceki yıla oranla yüzde 288’lik artış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.