1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 8 Haziran sabahı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

8 Haziran sabahı

A+A-
Çok önemli, çok kritik ama bir o kadar da sonuçları üzerinde bilinmezler bulunan bir seçime doğru gidiyoruz. 7 Haziran seçimlerinin sonuçları ile ilgili sonsuz sayıda öngörüde bulunmak mümkündür. Bu seçimlerin sonunda, 7 Haziran Pazar günü gecesi hiç beklenmeyen,  toplumun çok büyük kesimi tarafından hiç öngörülmeyen sonuçlarla da karşılaşabiliriz. 
Bu büyük seçime gidilirken, iki siyasi partinin iki çok önemli talep ve hedefi ön plana çıkıyor. Bunlardan biri, AKP’nin, daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Benim gönlümdeki partiye 400 milletvekili verin. Anayasayı değiştirelim, Başkanlık sistemine geçelim” talebidir. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği herkes tarafından merak edilen ve gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi halinde çok önemli sonuçlar doğurması kaçınılmaz olan ikinci büyük hedef ve talep ise, “HDP’nin yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceği” konusudur. Aslında ön plana çıkan bu iki  talep ve hedefin birbiriyle sıkı bağlantısı da bulunuyor..  HDP’nin barajı geçememesi demek, AKP’nin ülkenin Güneydoğusu’ndaki hemen hemen bütün milletvekilliklerini kazanması ve “Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşması”  anlamına da gelebiliyor. 
………..
7 Haziran seçim sonuçlarını aslında kimse tam olarak kestiremiyor..Görülebilen ve ölçülebilen sonuçların ortalamalarına göre;  AKP’nin çok yüksek oranda (yüzde 60’lar ve üzeri) oy alarak  Erdoğan’ın istediği 400 milletvekilliğine ulaşma hedefi çok zor ve uzak bir hedeftir. Ama imkansız değildir. Yine görülebilen ve ölçülebilen değerler doğruysa, HDP’nin de yüzde 10’un üzerine çıkıp, parti olarak Meclis’e girme olasılığı çok yüksektir. Ama yüzde 100 kesin değildir. 
Yüzde 10 baraj uygulanan bir seçime gidiyoruz. Bizim ilimizde 18,  Türkiye genelinde 20 parti bu seçime giriyor. Tabii, gerçekleşmesi imkansız. Ama bakın teorik olarak böylesi bir seçimde neler olabilir:
Oylar, 21 parti arasında öyle hassas şekilde bölünür ki; misal 7-8 parti yüzde 9.5 civarında; kalan partiler yüzde 2-3 civarında oy alır; yani seçime giren bütün partiler yüzde 10 barajının altında kalabilir. Ya da, seçime giren 20 partinin sadece biri, yüzde 100’un biraz üzerinde oy alır; kalan yüzde 90’lık bölüm diğer partiler arasında paylaşılır.. Bu durumda, sadece bir parti barajı aşar ve 550 milletvekilliğinin tamamını kazanır. Elbette bunlar, pratikte mümkün değil.. Ama böylesi bir sistemde teorik olarak bu tür sonuçlar da mümkündür ve aslında yüzde 10’luk barajın ve bu kadar çok partili demokrasinin en önemli zaaflarıdır. 
…………..
8 Haziran sabahı nasıl bir Türkiye’ye uyanacağız?.. Bu sorunun tahmine dayalı yüzlerce, binlerce yanıtı  bulunabilir.. Bu sonuca verilecek yanıtlar için en önemli faktör kuşkusuz HDP’nin seçimde alacağı sonuçtur. 
İktidar partisi, HDP’nin baraj altında kalmasını çok istiyor. Aslında eğer HDP barajı geçerse,  bu sonuçta en büyük pay, Demirtaş’ın söylemleri, sempatisi olmayacak; AKP’nin, özellikle Cumhurbaşkanı’nın HDP üzerine konunun hak ettiğinden çok daha fazla yükleniyor olması HDP’nin oylarını arttıracak gibi görünüyor.
8 Haziran sabahı için, şimdilik görülen en mantıklı sonuçlar şöyle izah edilebilir:
AKP; oyu ve milletvekili sayısı bir miktar azalmakla birlikte, tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşır. CHP’nin oyu 1-2 puan; MHP’nin oyu 3-4 puan yükselir. HDP de Meclis’e girer, 4 partili Meclis oluşur. Eski Cumhurbaşkanı Gül’ün haftalar önce söylediği gibi, AKP iktidarı mecliste çok daha güçlü bir muhalefetle karşılaşır. 
Bu tablo, şu sıralar piyasaların da satın aldığı, gerçekleşme olasılığı en yüksek gibi görünen tablodur. Ama Türk seçmeninin pek çok seçimde sağ gösterip, sol vurduğu da olmuştur. AKP oylarındaki gerileme, öngörülenden fazla olabilir. her şeye rağmen, hiçbir anket, hiçbir öngörü, seçim sonrasında AKP dışında bir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşabileceğini göstermiyor.. 
Bir koalisyon tablosu ortaya çıkabilir. AKP-MHP koalisyonu; ya da MHP’nin tarihi belirlenmiş bir erken seçim şartıyla dışarıdan desteklediği bir AKP azınlık hükümeti olabilir.. 
8 Haziran sabahı, siyasi tablo çok farklı, çok ilginç olabilir.. Her şey bugünkü tabloya paralel de gelişebilir. Bence önemli olan seçimi yapmaktır. Seçime katılma oranının yüksek olmasıdır. Sonuçların tartışılır olmamasıdır. Böyle bir fotoğraf içinde ortaya çıkacak her sonuç, hepimizin başının üstündedir. Hiçbir sonuçta, Türkiye için bir karanlık tablo görmüyorum. Halkın oylarına talip olan, meydan meydan dolaşan, halka yeni vaatler, umutlar dağıtan bunca insanın, liderlerin, adayların hiç birinin bu ülkeye ihanet edecek insanlar olduğunu aklımdan bile geçirmiyorum. 
………..
Değerli okurlar; çok büyük bir demokrasi şölenine doğru günler akıyor. Bugün 19 Mayıs.. Bugün, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Türkiye Cumhuriyeti 100 ncü kuruluş yıldönümüne doğru giderken, bugün bu ülke bağımsızsa, bugün bu ülkede demokratik seçimlere gidiliyorsa, bugün siyasi partiler halka hizmet için bir büyük yarışın içindeyse; bütün bunları 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basarak, Anadolu’da Kurtuluş Savaşını örgütlemeye başlamasına borçluyuz. Bugün Türkiye, batılı emperyalistlerin boyunduruğu altında, onlar tarafından yönetilen ve sömürülen bir ülke de olabilirdi. Bugün vatan dediğimiz topraklar pek çok parçaya bölünmüş, hepimiz batılı emperyalistlerin emri altında yaşayan ve sömürülen insanlar olabilirdik. 
Hangi siyasi görüşü destekliyor, 7 Haziran’da hangi partiye oy vermeyi düşünüyor olursanız, olun.. Bugün, 19 Mayıs’ın gururunu, coşkusunu içinizde yaşatın. Bugün, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını saygıyla, minnetle anmayı, Atatürk’e bağlılığın bu ülkenin her vatandaşı için bir görev olduğunu unutmayın. 
Bayramınız, bayramımız kutlu olsun.
Bu yazı toplam 448 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.