1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB İzmit’te Bilgi Merkezi kuruyor
AB İzmit’te Bilgi Merkezi kuruyor

AB İzmit’te Bilgi Merkezi kuruyor

Pazartesi günü İzmit’e çeşitli kurumları ziyaret amacıyla özel ve önemli bir heyet ziyarete geldi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı, Siyasi İşler, Basın ve Enformasyon Bölüm

A+A-

Pazartesi günü İzmit’e çeşitli kurumları ziyaret amacıyla özel ve önemli bir heyet ziyarete geldi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı, Siyasi İşler, Basın ve Enformasyon Bölüm Başkanı Michael Miller ile, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Basın ve İletişim Yöneticisi Selda Baydak, gün içinde Kocaeli Valiliği’ni, Kocaeli Üniversitesi’ni, Büyükşehir Belediyesi’ni, Kocaeli Sanayi Odası ile, Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret ettiler.

Michael Miller, Selda Paydak ile birlikte, simultene tercüme yapan genç bir bayan da bu ziyaretlere katıldı. Avrupa Birliği’nin Türkiye bürosu yetkilileri, ilimizde resmi kurumlar dışında, sadece gazetemizi ziyaret ettiler.

Michael Miller ile, tercüman aracılığı ile yarım saati aşkın görüşme yaptık. Avrupa Birliği’nin her yıl yayınladığı Türkiye ile ilgili rapordan söz eden Bay Miller, “Burada, yerel medya olarak sizin üzerinizde bir siyasi baskı var mı?.. İşinizi özgürce yapıyor musunuz?” diye açık açık sordu.

Bu konuda bir şikayetim olsa, “Aman elin gavuruna kendi memleketimi şikayet eder miyim?” mantığıyla yaklaşıp, yalan söylemezdim. 30 yıldan beri bu kentte gazetecilik yaptığımı, elbette basın olarak bazı sıkıntıları göğüslemek zorunda kaldığımızı, ama yerel iktidardan, ya da devlet kurumlarından herhangi bir baskı görmediğimizi söyledim, “Mesela benim hakkımda açılmış bir dava bile yoktur” dedim.

Selda Baydak hanımefendi, “ O halde pek aleyhte yazılar yazmıyorsunuz herhalde” dedi.

“Tam tersine” dedim. Özellikle yerel yönetimleri eleştiren yazıları sıkça yazdığımı,  zaman zaman sitem etmek dışında bir baskı görmediğimizi söyledim.

Michael Miller, bana göre İzmit açısından da önemli bir haber verdi. İzmit’e ilk kez geldiğini, ama bunun son olmayacağını, bundan böyle sık sık geleceklerini söyleyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı, “Türkiye’deki 19 ncu Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’ni önümüzdeki yılın ilkbaharına kadar İzmit’te açacağız. Bu nedenle sık sık geleceğim” dedi.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri, Türkiye’nin 18 ilinde varmış. İzmit’te 19 ncusu açılacakmış. Tuhafıma gitti. Kocaeli’nin Türkiye’deki 81 il içinde hiçbir konuda-tabii ÖSS ve SBS sınavlarındaki sıralama hariç- 18 nci, 19 ncu sırada olamayacağını belirtip, “Neden bugüne kadar açmadınız da bu kenti 19 ncu sıraya bıraktınız?” diye sordum.

Bay Miller, “Bu soruda haklısınız” dedi. Ancak sıra gelmiş..

Avrupa Birliği Türkiye Bölümü yetkilileri, bu Bilgi Merkezi’ni açmaya hazırlanırken, yanlış anlaşılmaktan kaygı duyuyorlar. Michael Miller, bu merkezin AB için bir propaganda merkezi olmayacağını, halkı bilgilendirmek, Avrupa Birliği’ne hazırlamak gibi bir misyonu bulunacağını anlattı. AB-Türkiye ilişkileri konusunda da özenle seçilmiş cümlelerle şunları söyledi:

“- Türkiye için Avrupa Birliği’ne girmek ne kadar önemliyse, Avrupa Birliği için de Türkiye’yi almak o kadar önemlidir. Türkiye’nin genç işgücü, gelişen ekonomisi Avrupa Birliği için önemlidir. Bizim karşılıklı olarak birbirimize ihtiyacımız var. Avrupa Birliği’ne girmek demek, biraz daha kolektif yönetim biçimine geçmek demek olacak. Bu açıdan milliyetçi kesim üzerinde bazı kaygıların bulunduğunu görüyoruz.”

İtiraz ettim. Türkiye’de bu tür milliyetçi duyguların abartıldığı biçimde yaşanmadığını söyledim, “Bizim halkımıza iyi anlatılırsa, Avrupa Birliği’nin gerçek manada özgürlük, demokrasi anlamına geldiği öğretilirse, çok büyük çoğunluk heyecanla AB’ye girilmesini destekleyecektir. Türkiye’de Avrupa Birliği’ne girilmesini sadece TÜSİAD istiyor gibi bir görüntünün ortaya çıkmasından ben rahatsız oluyorum. İyi anlatılsın, köylü de, işçi de, esnaf da AB üyeliğini destekleyecektir” dedim.

Bay Miller, “Bizim için her vatandaşın desteklemesi, kimsenin aklında bir kuşkunun kalmaması önemlidir” dedi.

Görünen o ki, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, önümüzdeki ilkbahar aylarına kadar, yani seçimden birkaç ay önce açılmış olacak. Bu merkez,  Avrupa Birliği’nin çalışmaları, Türkiye ili ilgili kararları konusunda kent halkına düzenli bilgi aktaracak. Ayrıca, Avrupa Birliği hakkında bilgi almak isteyen, bir sorusu olan herkes bu merkeze başvurup, istediği bilgileri alabilecek. Konferanslar, toplantılar düzenleyecek,  AB’nin ne olduğunu, Türkiye’nin AB üyesi olması halinde sokaktaki vatandaşın hayatında nelerin değişeceğini anlatacaklar.

AB temsilcilerine, böyle bir merkezin kurulması, kurulmasının ardından kent halkıyla sağlıklı iletişim kurması konusunda bu gazetenin de üzerine düşeni yapacağı konusunda söz verdim.

Ben de onlara bir soru sordum; “Sizce bizim siyasetçilerimiz, mevcut iktidar Türkiye’nin AB’ye girmesi konusunda samimi olarak istekli mi?” diye sordum. Michael Miller resmi sıfat taşıyor. Belli ki çok rahat konuşma özgürlüğüne de sahip değil. “AKP’li yöneticilerle görüşüyoruz. Bütün beyanlarında AB konusunda samimi olduklarını söylüyorlar” demekle yetindi.

Öyle sanıyorum ki, geçen pazartesi gününü İzmit’te kurum ziyaretleri ile geçiren, Valilik, Belediye, Üniversite, KSO ve KOTO’da temaslar yapan AB heyetinin, en samimi, en rahat  diyalog kurduğu ve en çok bilgilendiği görüşme, bu gazete benimle yaptıkları görüşme olmuştur.

Bay Miller’ı bir dahaki gelişinde, akşam balık yemeğe davet ettim. Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki 19 ncu Bilgi Merkezi’ni İzmit’te kuracak olması, gecikmiş de olsa İzmit için önemli bir adım olacaktır.

AB ile kent diyaloğunun gelişmesinde Kocaeli’nin kaybedeceği bir şey olmaz, tam tersine kazanacağı çok şey olabilir. Bay Miller’a , “Buyurun gelin. Şehrimizde ofisi açın. Ama çok rica ediyorum, yeni fabrikalar getirmeyin” dedim.

Güldü, “Merak etmeyin. O konudaki hassasiyeti biliyoruz. Biz sadece bilgi vermek için geliyoruz” dedi. Demek ki, AB’nin Türkiye’ye ilgisi artıyor. AB’nin Türkiye’de sokaktaki vatandaşa kendisini tanıtıp, izah etmek gereğini anlamış olmasını da çok önemsemek gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.