1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB uyumlu çevre toplantısı
AB uyumlu çevre toplantısı

AB uyumlu çevre toplantısı

Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ile AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Kurumsal Yapılanma birimi ortaklaşa seminer gerçekleştirdi. Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mustafa Yılmaz, RTP Uzmanı Ahmet Türk

A+A-

Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ile AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Kurumsal Yapılanma birimi ortaklaşa seminer gerçekleştirdi. Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mustafa Yılmaz, RTP Uzmanı Ahmet Türküm, Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü Çevre Mühendisi Sibel Ürün Yurtseven, AB Çevre Denetim Birimi Müdürü Martine Blondeel, AB Çevre izinleri Genel Müdürü Paul Bernaert ve Estonya Enerji Firması yetkilisi Reigo Lehtla çevre müktesebatı hakkında bilgi verdiler.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mustafa Yılmaz yaptığı konuşmada, “Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Kurumsal Yapılanma Biriminin uygulamakta olduğu bir mekanizmadır. AB müktesebatının iç hukukumuza aktarılması, uygulanması ve yürürlüğe konması alanlarında teknik destek sağlayan TAIEX vasıtasıyla sunulan yardımın bir parçası olarak Bölgesel Eğitim Programlarının ülkemizde çevre ve gıda güvenliği konularında uygulamaya konulmuş olup, program bölgesel düzeyde düzenlenecek eğitim seminerleri vasıtasıyla müktesebatın iç hukukumuza aktarılması, uygulanması ve yürürlüğe konması alanlarında ülkemize destek sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü RTP Uzmanı Ahmet Türküm ise, bölgesel eğitim programı hakkında bilgiler verdi. Türküm, “ Bugünkü seminerimizde, ‘İPPC ve Entegre Çevre İzinleri’ olarak belirlenmiş olup, taslak seminer programı bu çerçevede oluşturulmuştur. Buna göre AB’ye üye ülke uzmanları Avrupa Birliği’ndeki Çevre izin uygulamaları hakkında bilgi vermek üzere örnek seminere katılım sağlamışlardır. Bahsi geçen konuda daha önce çalışma yapmış veya bu prensibin uygulanmasında görev alan ülkemiz uzmanlarının da seminere sunum yapmak üzere davet ettik ve seminerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanslar hakkında ise Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü Çevre Mühendisi Sibel Ürün Yurtseven de, “ İPPC ve Entegre Çevre İzinleri konusunda yürürlükte olan Türk mevzuatı ve Avrupa Birliği direktiflerinin değerlendirilmesi ve AB üye ülke uygulamaları konusunda Kocaeli ve Sakarya illeri ile ilgili sektörlerin ve paydaşların bilgilendirilmesidir. Böylelikle ilgili paydaşlar Çevre İzinleri ile ilgili sorunların çözümünde ve yönetmeliklerin uygulamasındaki görev ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olacaklardır” diye konuştu.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.