1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ABD ve Rus emperyalizminin küresel ittifakı ve Rusya'nın Suriye
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD ve Rus emperyalizminin küresel ittifakı ve Rusya'nın Suriye

A+A-
Sağlı sollu emperyalist güçlerin ortak hedefi İslam coğrafyası… Hatırlarsanız Rusya yıllar önce Afganistan’a da saldırmıştı ve yıllar süren bu saldırılar Afgan mücahitlerince bozguna uğratılmıştı. Yani anlayacağınız Rusya, Afganistan’dan aldığı cevaptan ders almamış olacak ki, şimdi de bir yönüyle Esed zalimini korumak; diğer bir yönüyle de sözde sıranın kendilerine gelmesini beklemeden Suriye’deki muhalif hedefleri bombalıyor. Bunu da kolay lokma zannediyor. Nitekim, kendileri açısından bu böyle.
Bu köşede defaaetle bu ve buna benzer konularda yazılar yazdım. Bir yandan Amerika ve onun yavru şeytanı İaeail; diğer yandan da Rusya. Bu küresel haydutlar bir yandan göz diktikleri İslam coğrafyasının yeraltı ve yerüstü zengin kaynaklarını sömürmek, halklarının kolunu kanadını kırarak zayıf düşürmek; diğer yandan da devlet terörü tescillenmiş İsrail’in güvenliğini sağlamak ve onların arz-ı mevud rüyalarını gerçekleştirmek. Tüm bu şeytanlıklarını gerçekleştirmek için gergef gibi işledikleri programlarını planlı ve programlı bir şekilde yerine getirdiler/getiriyorlar. Göz diktikleri ülkeleri zayıf halkasından başlayarak elden ayaktan düşürdüler/düşürüyorlar. Onların bu emellerini gerçekleştirmek için bölgede iki büyük engel kaldı. Onu da hallettiler mi? İslam coğrafyasının esaret işlemi tamam.
Peki, hangileridir bu iki ülke?
Biri İran, diğeri de Türkiye. İran ile zaman zaman ters düşseler bile perde arkasında dirsek teması içerisine giriyorlar. Tabi Türkiye için de bu yöntemi denemiyor değiller. Özellikle Esed konusunda ortak paydada buluşmaları manidar tabi. Ama, İran’ın geliştirdiği yerli nükleer silahlarından biraz korktuklarından bu aralar İran’ı pek fazla konuşmuyorlar. Üzerlerine gitmiyorlar. Hatta alttan alta anlaşmanın yollarını arıyorlar. 
Türkiye’ye gelince; bölgesinde güç odağı olmuş, ekonomisini bir hayli düzeltmiş, yatırımlarını kalıcı hale getirmiş, iç barışı sağlamada önemli yol kat etmiş (gerçi şu an bunu bozmakla meşguller) ve İslam coğrafyasında adeta tespihin imamesi konumuna gelmiş durumda.  Türkiye, İslam ümmetininriyeseti olma noktasındaki ilerleyişi İslam toplumlarının kahir ekseriyetinin de Türkiye’ninbu durumunu içselleştirmeleri bu emperyal güçleri fena halde rahatsız ediyor. Bu rahatsızlıklarını kuvveden file geçirmek için içimizdeki fay hatlarını zaman zaman aktifleştirerek, sinir uçlarıyla oynayarak ve dinamikleri birbirine tokuşturarak zayıf düşürmenin tüm yol ve yöntemlerini tedricen deneyip zayıf halkalarımıza yapışarak büyük oyunlarını oynuyorlar. Bunu kâh yöneticilerini yanlış uygulamalara sevk ettirmek suretiyle halkın gözünden düşürme algısı yaratarak, kâh içimizdeki dinamikleri ve bir birine zıt talep ve beklenti içinde olanları birbirine tokuşturup karşıt düşman algısını pekiştirme şeklinde ortaya koyuyorlar.  Mısır, Irak, Afganistan ve Suriye’ye uyguladıkları reçetelerini doğrudan Türkiye için hayata geçirmiyorlar. Yani anlayacağınız her ülkenin fiziki şartlarına göre hareket ediyorlar.
Adamların toplum mühendisleri hem kombin ve senkronize bir şeklinde ve hem de spontane olmayan planlı ve programlı bir şekilde çalışıyorlar.  ABD ve Rusya,tüm bunları ortaklaşa ve anlaşarak yılmadan bıkmadan gerçekleştirebiliyorlar. Tüm dünyaya da kendilerinin (ABD ve RUSYA) bir biriyle ciddi bir mücadelenin içinde olduklarını inandırmayı başarmışlar. Halbuki, sömürecekleri ülkeleri masa başında kendi aralarında paylaşmışlar/paylaşıyorlar. Birbirlerinin ilgi alanlarına müdahale ediyormuş gibi görüntü verseler bile, aslında anlaşmış vaziyeteler ve bölüşüm avlarını rahat bir şekilde parçalayıp paylaşmayla meşguller. Bizler de zannediyoruz ki, Rusya ile ABD düşman ve her an birbirlerini yiyecekler. Halbuki, öyle bir şey yok.Nitekim, biri kominist ise; diğeri de faşist ve ikisi de İslam düşmanı.Hülasa, Suriye’nin Rusya’ya sınırı olmamasına rağmen Suriye Rusya’nın ilgi alanı. Kendileri açısından tehlike arz edecek bir durum da yoktur.Peki ama neden? Nedeni gayet açık menfaat… Sizce de öyle değil mi?
Bu yazı toplam 827 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum