1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Abdi İpekçi, mezarı başında anıldı
Abdi İpekçi, mezarı başında anıldı

Abdi İpekçi, mezarı başında anıldı

Evinin önünde 1 Şubat 1979'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, ölümünün 32. yılında mezarı başında anıldı. Zincirlikuyu Mezarlığ

A+A-

Evinin önünde 1 Şubat 1979'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, ölümünün 32. yılında mezarı başında anıldı. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen törende konuşan Abdi İpekçi'nin kızı Nukhet İpekçi, aradan geçen 30 yılda her geçen süre 'akıl almazlığın' bir kat daha arttığını söyledi. Öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin kardeşi Meryem Göktepe Türkmen ise, cinayetlerin ardından 'meşhur' faillerin bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi. Göktepe, dün yaşanan cinayetleri aydınlatmayanların da geleceği karartanların arasında olmaya devam edeceklerini söyledi. Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in oğlu Arat Dink de törene katılarak İpekçi ailesine destek verdi.

Evinin önünde 32 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen törenle anıldı. Törene Abdi İpekçi'nin eşi Sibel ve kızı Nukhet İpekçi'nin yanısıra, öldürülen gazeteciler Hrant Dink'in oğlu Arat Dink ve Metin Göktepe'nin kardeşi Meryem Göktepe, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Devecioğlu, Hürriyet Gazetesi Yazarı Tufan Türenç ve Milliyet Gazetesi yazarı Sami Kohen de katıldı.

Törende konuşan TGC Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, Abdi İpekçi'nin 1979 yılında hayatını kaybetmesinin ardından 39 gazetecinin daha öldürüldüğünü hatırlattı. Erinç, 1979 yılında İpekçi cinayetinin tetikçisi Mehmet Ali Ağaca'nın ardından cinayetin gerisindekilerin de yakalanması halinde Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu gibi başka gazetecilerin öldürülmeyeceğini belirtti.

Erinç'den sonra konuşan Abdi İpekçi'nin kızı Nukhet İpekçi, yaşadıkları acıları bir yana bıraktıklarında 30 yılın ardından her geçen süre "Akıl almazlıkları"nın bir kat daha arttığını söyledi. Bu süre içinde suikaste kurban giden gazetecilerin sayılarının arttığını belirten İpekçi, "79 yılında doğmamış çocuklar büyüyor, yeni bir kuşak geliyor. Biz bu gün burada daha önceki gibi bunu sorgulamak için toplanıyoruz. " diye konuştu.

Törende İpekçi ailesinin de dahil olduğu Toplumsal Bellek Platformu adına basın açıklaması, öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin kardeşi Meryem Göktepe Türkmen tarafından okundu. Türkmen, Toplumsal Bellek Platformu olarak, Türkiye'de paylarına düşen acıları can evlerinde yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi. "Bizleri acılarla akraba ettiler" diyen Türkmen, "Büyümesini istemediğimiz bir aile olduk. Yitirdiğimiz canların ismini, yetkililere sorduğumuzda kendi dönemlerinde bu cinayetlerin azlığından övündüler. Dünü aydınlatamayanlar, yarınları karartanlar arasında olmayı ilelebet sürdürecektir." dedi.

"Bizim acımızın zaman aşımı yok" diyen Türkmen, "Adaletin de olmamalı. Bu cinayetlerin insanlığa karşı suç kapsamına girmesini istiyoruz. Bu büyük utancı ilerki kuşaklara miras bırakmak istemiyoruz. İntikam almak istemiyoruz. Sadece adaletin sağlanmasını, açıklamaların yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Abdi İpekçi cinayeti sırasında Milliyet gazetesinde gece muhabirliği yapan Seracettin Zıddıoğlu yaşananları anlattı.

Okunan duaların ardından, katılımcıların İpekçi'nin mezarına karanfilleri bırakmasıyla tören sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.