1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB’ye giremedik, ama AB’yi çok iyi yaşıyoruz
AB’ye giremedik, ama AB’yi çok iyi yaşıyoruz

AB’ye giremedik, ama AB’yi çok iyi yaşıyoruz

Türkiye henüz Avrupa Birliği’ne tam üye olamadı, ama Avrupa Birliği’nin hemen hemen her projesine katılıyor, biz Avrupa’ya gidiyoruz, Avrupa bize geliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka

A+A-

Türkiye henüz Avrupa Birliği’ne tam üye olamadı, ama Avrupa Birliği’nin hemen hemen her projesine katılıyor, biz Avrupa’ya gidiyoruz, Avrupa bize geliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kamp Alanı’nda “AB-I Hayat Eurokamp 2011” etkinliği kapsamında, 4-6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kampa katılan 69 öğrenciye, AB ile ilgili eğitimler verilerek, sportif ve kültürel aktiviteler gerçekleştirildi.

81 İL ARASINDAN İLK 25’E GİRDİK

Kampta yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için önceki akşam düzenlenen ödül töreninde konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Güni, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) ve İçişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle sürdürülen “Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında 81 ilin proje başvurusu yaptığını ve 25 projenin finans almaya hak kazandığını söyledi. Kocaeli Valiliği olarak kendilerinin de projeler hazırlayarak ABGS'ye sunduklarını dile getiren Güni, bu projeler arasındaki “AB-I Hayat Projesi”nin de desteklenmeye değer bulunduğunu bildirdi.

GUNİ: “AB’NİN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”

Daha sonra proje kapsamında da “Eurokamp 2011” etkinliğinin gerçekleştirildiğini dile getiren Güni, projenin temel hedefinin yerel düzeyde kamuoyunun AB sürecini doğru algılamasına katkı sağlanması ve kurumların AB boyutunda kurumsal kapasitelerinin artırılması olduğunu vurguladı.  Proje kapsamında öğrencilere AB Gençlik ve Kültür programlarının tanıtılacağını dile getiren Güni, eğitim verilecek olan öğretmenlerin de il genelindeki 40 okula giderek, öğrencileri AB konusunda bilgilendireceğini kaydetti. Güni, ayrıca söz konusu öğretmenlerin okullarda AB Sosyal Kulübü ve AB Köşesi kuracaklarını ve bu kapsamda öğrenciler arasında bilgi yarışması düzenleyeceklerini anlattı. Guni son olarak, “AB dünyada önemli bir güç odağı olmak istiyorsa mutlaka Türkiye’yi bünyesine katmak zorundadır. AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı, Türkiye’nin AB’ye ihtiyacından daha fazladır” dedi.

İSPİRLİ: “40 ÖĞRENCİYİ YURT DIŞINA GÖNDERDİK”

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de, Türkiye'nin kültüründen kopmadan en kısa sürede AB içerisinde yer alması gerektiğini söyledi.  “Biz AB Projeleri kapsamında Kocaeli’de çalışan kamu kurum ve kuruluşları içerisindeki en iddialı kurumuz” diyen İspirli, sözlerini şöyle tamamladı: “İlimizde bine yakın öğretmen ve öğrencimizi AB ülkelerine gönderdik. Bir eğitimci olarak AB ülkelerine ziyaretlerimde çok bilgiler edindim. Ülkeme ve milletime olan güvenim arttı. İyi bir yoldayız ve iyi bir devlet olduğumuzu gördüm. Bu yıl 400’e aşkın öğrencimizi AB projeleri kapsamında yurt dışına gönderdik. Öğrencilerimiz ülkelerine geldiklerinde gittikleri ülkedeki deneyimlerini paylaşma fırsatı buldular. Bu amaçla ilimizde yapılan AB projeleri kapsamında yapılan bu etkinliğin de öğrencilerimiz üzerinde büyük etkileri olacağına inanıyorum”

Konuşmaların ardından kampta düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. AB bilgi yarışmasında birinci olan Özge Gürsoy, futbol turnuvasında birinci olan mavi gırgırlar grubu, masa tenisi yarışmasında birin olan Mehmet Gökkaya, kuka turnuvasında birinci olan dankekler grubu, voleybol turnuvasında birinci olan mavi gırgırlar grubu ve bowling turnuvasında birin olan Gökhan Barış’a kupa ve ödüllerini Vali Yardımcısı Mustafa Guni takdim etti. Ödül töreninin ardından Kamp Ateşi yakıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.