1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Acı ama gerçek: Kocaelispor gidiyor, Kocaeli Futbol Kulübü geliyor
Acı ama gerçek: Kocaelispor gidiyor, Kocaeli Futbol Kulübü geliyor

Acı ama gerçek: Kocaelispor gidiyor, Kocaeli Futbol Kulübü geliyor

Tabir yerindeyse kader haftasına girdik. Kocaelispor’un akıbeti büyük olasılıkla bu hafta sonuna kadar belli olacak. Geçen hafta Körfezspor kongresi yapılamadığı için Kocaelispor’un ömrü bir

A+A-

Tabir yerindeyse kader haftasına girdik. Kocaelispor’un akıbeti büyük olasılıkla bu hafta sonuna kadar belli olacak. Geçen hafta Körfezspor kongresi yapılamadığı için Kocaelispor’un ömrü bir hafta uzamıştı. Daha doğrusu Kocaelispor’un yaşatılması adına bir hafta süre kazanılmıştı. Mehmet Tüysüz öncülüğündeki eski yöneticiler ile Orhan Görsen liderliğindeki eski futbolcu hareketi Kocaelispor’un yaşaması için büyük çaba harcadılar. Ne yapalım, nasıl bir yol bulalım diye günlerce kafa yordular. Sık sık bir araya gelip durumu masaya yatırdılar. Ancak yaklaşık bir aydır devam eden bu girişim ve çabalardan dün itibariyle somut bir sonuç çıkmamıştı.

SIRPLAR’IN PARASI OLUŞUMUN ÖNÜNÜ KAPADI

Devlete ve federasyona olan borcu ödemeden de faaliyetlere devam imkanı vardı. Bunun için öyle büyük bütçeler de gerekmiyordu. Mehmet Tüysüz ile Orhan Görsen bu yoldan gidilmesine çok kafa yordular, niyetlendiler. Ancak önlerine Sırp dosyası çıktı. Kızılyıldız Kulübü ile futbolculara toplam 4 milyon gibi astronomik bir ödeme yapılması gerekiyordu. Şu an için bunun bir tarihi yoktu ama resmi yazı FIFA’dan Futbol Federasyonu’na gelmişti. Lig başladıktan sonra, her an için bu yaptırım gelebilirdi. Yıllık 2-3 milyon bütçeyle mevcut takımı mutlu edip yola devam edecek kaynağı bulabilirsin ama üstüne 4 milyonluk bu yük de eklendiğinde altından kalkabilmek elbette mümkün gözükmüyordu.

ESKİ YÖNETİCİLER ARTIK PES ETMİŞ GÖRÜNÜYOR

Zaten eski yönetici ve futbolcu hareketine destek fazla değildi. Toplasanız taşın altına elini koyacak 10 kişiyi zor bulurdunuz. Bir tarafta yüklü bir fatura, diğer tarafta destek bulmayan bir mücadele. Son birkaç gün gerek Mehmet ağabey, gerekse Orhan Görsen’in sesi soluğu çıkmıyor. Buradan da anlaşılıyor ki, artık pes ettiler, mücadeleyi bıraktılar. Cumartesi günkü Körfezspor kongresine kadar vakit var. Bir mucize olsun, bir oluşum çıksın istiyoruz, bekliyoruz. Ancak bunun çok uzak bir olasılık olduğunu da görüyoruz. 10 kişinin el atmasıyla Kocaelispor’u yaşatmanın mümkün olmadığı acı gerçek olarak karşımızda duruyor.

Son anda bir sürpriz, bir mucize olmazsa cumartesi günü Körfezspor Kocaeli Futbol Kulübü adını alır, renklerini değiştirir.

ELİMİZDEN GELİNİ YAPTIK, VİCDANEN RAHATIZ

Hemen sonrasında Yunus Pehlivan personel ve futbolcuların eski alacaklarına dair sözlerini yerine getirir. Kocaelispor’un genç futbolcularının Kocaeli Futbol Kulübü’ne geçişi sağlanır. Bir taraftan Kocaeli Futbol Kulübü yeni ufuklara doğru yol alırken, diğer tarafta Kocaelispor’un kapanma süreci başlar. Gazetem ve kendi adıma Kocaelispor’u yaşatmak için üzerimize düşeni yaptığımız inancındayım. Vicdanen rahatız. Tesislerin Büyükşehir’e devrine imkan sağlandığında, bu fırsatın değerlendirmesi yönünde yayınlar yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na gereğini yapın, Kocaelispor’u kurtarın diye haykırdık. Yanıt alamayınca Karaosmanoğlu’na yanlış yaptığını söyledik. Eski yöneticilerin hareketine sonuna kadar destek olduk.

KABUL ETMESİ ÇOK ZOR AMA GERÇEK

Bir umut varsa yaşatmak için, o umudun peşinden gitmemiz gerektiğini tarihi bir sorumluluk olarak algıladık. Meslektaşlarım çoktan Kocaelispor’un ipini çekmişken, bizler gemiyi en son terk edenlerden olduk. Yarın Kocaelispor kapandığında kimse bu gazeteye, bana yaşatılmasına yönelik girişimlere, çabalara destek olmadınız diyemeyecek. Mehmet Tüysüz ağabey, Ziver Gül, Fuat Taşer, Mehmet Pehlivan, Orhan Görsen için de hiç kimse Kocaelispor’un kapanmasına seyirci kaldılar diyemeyecek. Sonuna kadar mücadele ettiklerine tüm kamuoyu şahittir. Tarih tüm gerçekleri ayrıntılı bir şekilde yazacak, sorumlular bunun hesabını verecektir. Evet artık son haftadayız, kader haftasındayız. Kabul etmesi çok zor ama gerçek şu ki Kocaelispor’un kapanması için geriye sayıyoruz.

Amatörce Dergisi ne oldu?

19 Martta Amatör Evi’nde bir kokteylle Amatörce Dergisi’nin tanıtımı yapıldı. ASKF’nin ilk yayın organıydı Amatörce. İlk sayısını inceledik. İçerik zengindi. Federasyonun faaliyetlerinden, branşların tanıtımına, özel röportajlardan, futbol oyun kuralları hakkında bilgiye kadar ne ararsanız vardı dergide. Yayın kurulunun başında sevgili Can Demirkıran vardı. Emek verilmiş, iyi bir dergi ortaya çıkartılmıştı. İkinci sayının çıkmasını merak ve heyecanla bekledik. Aylık olarak yayınlanacağı açıklanmıştı. Marttaki ilk sayının ardından nisanda ikinci sayı çıkacak diye bekledik, çıkmadı. Mayısa kaldı herhalde dedik. Ama mayısta da ikinci sayı ortalıkta yoktu. Haziranın sonuna geldik. İlk sayının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçti, bir türlü Amatörce Dergisi’nin ikinci sayısı çıkamadı. Ne oldu merak ediyorum. Yoksa ASKF Amatörce Dergisi’nin yayınından vaz mı geçti?  Güzel bir düşünce, iyi bir çalışmaydı. Amatörler bu dergiyi sevmişti.  ASKF yetkililerinden derginin akıbeti hakkında bir açıklama bekliyoruz. İkinci sayının neden bu kadar geciktiğini merak ediyoruz.

Kocaeli TV karşısında olun

Yaz dönemi geldi, futbol tatile girdi ama Kocaeli TV’de Top Ağlarda programı ara vermeden yayınlarını sürdürüyor. Kocaelispor ve Kocaeli Futbol Kulübü’nün kader haftasındayız. Belirsizlikler bu hafta ortadan kalkacak, bir anlamda düğüm çözülecek. Cumartesi günü yapılacak Körfezspor kongresine kadar bir oluşum çıkmazsa Kocaelispor’un kapanış süreci için geriye sayma başlayacak. Bu akşamki programda gelişmeler hakkında tüm bilgileri izleyenlere aktarıp, gelinen noktanın değerlendirmesini yapacağız. Her türlü görüş ve önerilerinizi yayın süresince 3352525 numaralı telefona yazdırabileceğinizi hatırlatıyorum. Top Ağlarda saat 20. 00’de başlayacak ve iki saat sürecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.