1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Acı gerçekler ve Kartepe’ye çağrı
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Acı gerçekler ve Kartepe’ye çağrı

A+A-

Sağlıklı, kentin menfaatine bir sportif yapılanma için izlenmesi gereken yol açık. Her ilçede belediyelerin desteklediği bir pilot yarışmacı takım oluşumu sağlanmalı, diğer kulüpler alt yapıya yönelerek futbolcu yetiştirmeli. Böylece sportif başarı için bir merkezde odaklanılır, güç birliğiyle hedefe ulaşmak kolaylaşır. Herkes bu gerçeği kabul ediyor ama iş uygulamaya gelince unutuluyor. Bakıyorum bu sezon öncesinde yine pek çok kulüp uçuyor. Süper Lig’de herkes BAL ile yatıp kalkıyor. Sanırsınız ki seneye Kocaeli’nin BAL kontenjanı 15’lere,  20’lere çıkartılmış! Yıllardır bu kısır döngüyle dünyanın parasını çöpe atıyor, kendimizi kandırıyoruz. Onca kötü örnek olmasına rağmen nedense akıllanmıyoruz. Dünün en çok konuşulan kulüpleri Suadiyespor’u, Maşukiyespor’u, Balabanspor’u şimdi ne durumda, neden bu hale geldiler herkes çok iyi biliyor bilmesine ama ders çıkarmıyor. Ah o yöneticilerimizin egoları yok mu başımıza ne geliyorsa ondan geliyor. Parayı bulan havanın peşine düşüyor, bitince fos diye sönüyor. Haddimizi bilmiyoruz, değirmenin suyu hep akacak sanıyoruz, havanda su dövüyoruz. Yazık çöpe giden paralara, kaybedilen yıllara.


BAŞKAN ÜZÜLMEZ’E ÇAĞRIM VAR
Bu acı gerçeği hatırlattıktan sonra sadede geliyor ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e çağrıda bulunmak istiyorum. İlçe belediyelerinde spora en yakın başkanlardan biri Hüseyin Üzülmez. Eski bir futbolcudur.  Kocaelispor’da birçok dönem yöneticilik yaptı, İzmit Belediyespor’da başkanlık görevinde bulundu. Üzülmez, Kartepe Belediye Başkanlığına seçilince ilk işlerinden biri ilçeyi üst liglerde temsil edecek bir pilot takım oluşumu sağlamak ve desteklemekti. Bunun için ilçedeki tüm kulüplerin Başkanlarını bir araya getirdi ve düşüncesi ortaya koydu. Her kulüp birer isim versin, yönetimi oluşturalım yola çıkalım dedi. Özellikle pilot takımın kimin olacağı konusunda ayrılık yaşandı, sonuçta Üzülmez’in istediği birliktelik sağlanmadı. Herkes kendi başına hareket etti. Sonrasında yaşananları biliyoruz. Kartepe Belediyespor ile B.Derbentspor birbirleriyle didişir, birbirlerini aşağıya çekerken aradan Başaranspor sıyrıldı. Kartepe ilçe koca bir yılı boşa geçirmiş oldu. 


DOĞRU PROJEDE ISRARCI OLUNMALI 
Yeni sezon öncesinde Başkan Hüseyin Üzülmez’in düşüncesini merak ediyordum, geçenlerde arayıp sordum. Üzülmez, “Geçen yıl uğraştım pilot takım oluşumu için ama birliktelik sağlanamadı. Pilot takımdan vazgeçtim, bu sezon kim başarılıyla, kim ilerliyorsa o kulübü destekleyeceğim” dedi. Başkan Üzülmez’in bu söylem ve düşünceleri soyadı gibi beni üzdü. Bir yıl denedik olmadı, vazgeçelim dememek lazım. İlçenin menfaatini gerektiren doğru projeler için ısrarcı olmak gerekir. Yaklaşan yeni sezon öncesinde Başkan Üzülmez, tıpkı geçen sezon yaptığı gibi kulüpleri bir araya getirsin, önce neyi paylaşamadıklarını sorsun, sonra pilot takım projesiyle ikinci kulüplere bir şans daha versin.  Geçen sezon olmadı, bu sezon olabilir, kulüpler birlikteliği sağlayabilir. Kartepe halkının, sporseverlerinin beklentisi, isteği bu yöndedir. Kartepe’nin futbolda üst lig hedeflerine ulaşması için yarışmacı tek takım etrafında güç birliği yapılması şarttır. Aksi durumda yaşanacaklar, geçen sezondan farklı olmayacaktır.  Artı, Kartepe’nin kaybedecek yeni bir yılı daha yoktur.

 4’ncü Lig’le ilgili 
TFF’nin Bölgesel Amatör Lig ile ilgili yeni bir düzenleme yapması, takım sayısını azaltacak bir formül geliştirmesi ihtiyaç duyulan bir hamleydi. Dün bu konudaki duyumlarımı sizlerle paylaşmıştım. Düşünce BAL adını kaldırıp 4’ncü Lig yapmak. Bölgesel Amatör Lig Zaten 4’ncü Lig olarak anılıyor. Değişen sadece ismin resmiyet kazanacak olması. 
 

PROFESYONEL BİR LİG OLACAĞINI SANMIYORUM
Dün yazdığım gibi önemli olan ligin ismi değil, takım sayısının ideal olması. 170 takımlı lig mi olur Allah aşkına. Nerede çokluk, orada bilmem ne misali lige statü dayanmıyor. Kaç kere değişiklik yapıldı, hiç biri sağlıklı değildi. Sağda solda 4’ncü Lig’in de profesyonel kulüplerden oluşacağı söyleniyor ancak ben buna ihtimal vermiyorum. Türkiye’de kulüplerin mevcut mali yapısı ortada, profesyonel kulüp sayısının azalması lazım derken, 4’ncü Ligi profesyonel takımlardan oluşturmak abesle iştigal olur. TFF’nin böyle bir düşünce içerisinde olduğunu hiç sanmıyorum.


4’NCÜ LİGİN OLUŞUMU NASIL OLMALI? 
 BAL’daki gibi kulüpler yine amatör olarak kalır. Yeni sezon ilk 5 takımın 4’ncü Lig’e alınıp diğerlerinin yerel liglere döneceğine dair söylentiye gelince. Uygulamanın böyle olacağını sanmıyorum.  Olması gereken, adil olan birincilerin 3.Lig’e alınmaları, en doğal hakları bu çünkü. 4’ncü Lig’de planlanan takım sayısı neyse, gruplarda iyi dereceyi alanlardan bu ligin oluşumu sağlanmalı. İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci veya altıncılık derecesini yapan 4’ncü Lig’e alınır, geri kalanlar yerel ligi döner. Böylece bir mağduriyet olmaz, adil bir yöntemle lig oluşumu sağlanmış olur. İnanıyorum TFF kurmayları da böyle düşünüyordur.  

“Herkes bir ucundan tutmalı”

Geçmişte Kocaelispor ve Gölcükspor yönetimlerinde görev almış, kent sporu söz konusu olduğunda duyarlılık gösteren isimlerdendir Hayri Morkan. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un mali tabloyla ilgili feryatlarını ve destek çağrılarını duyunca kayıtsız kalamamış. Konuyla ilgili internet sitemizdeki haberin altına “Herkes bir ucundan tutmalı” diye başlayan bir mesaj yazmış,  yapabileceği katkıyı aktarmış. Hayri Morkan paylaşımında, “ Çok paralı değil, bir birine inanmış çok güçlü bir aile olabiliriz. Şahsımın 41 Burda AVM’de bay bayan saç bakım salonum var. BB HEİR DESİGN futbolcu kardeşlerime ücretsiz açık olacaktır. Şahsım bunu sezon sonuna kadar finanse edebilirim. Başkanı yalnız bırakmayalım” diyor.  Bizi de ona duyarlılığı için teşekkür etmek kalıyor.

Bu yazı toplam 1714 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.