1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Acıbadem Kocaeli’de nükleer tıp ünitesi açıldı
Acıbadem Kocaeli’de nükleer tıp ünitesi açıldı

Acıbadem Kocaeli’de nükleer tıp ünitesi açıldı

Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nde Sintigrafi (SPECT Gama Kamera) ve PET-BT (Hibrid Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi) işlemlerinin yapıldığı Nükleeer Tıp Ünitesi hizmete girdi

A+A-

Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nde Sintigrafi (SPECT Gama Kamera) ve PET-BT (Hibrid Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi) işlemlerinin yapıldığı Nükleeer Tıp Ünitesi hizmete girdi.

Nükleer tıp bölümünde hastalıkların tanı ve tedavisi için modern teknolojinin son ürünü iki ayrı cihazdan oluşan entegre bir sistem olan PET / BT, nükleer tıp görüntüleme yöntemlerinin en gelişmişlerinden biri olarak değerlendiriliyor.  PET / BT, daha çok klasik görüntüleme yöntemlerinin göstermekte veya açıklamakta yetersiz kaldığı birçok hastalıkta, metabolik durumu ortaya koyarak yarar sağlıyor. Birçok hastalıkta, henüz görülebilir anatomik değişiklikler ortaya çıkmadan önce, hastalığın yarattığı metabolizma değişikliğini göstererek erken dönemde ve doğru bir tanı imkanı sağlayabiliyor. Ayrıca, tüm vücut taraması yapılabilmesi sayesinde, hastalığın tüm vücuttaki yaygınlığını göstererek tedavi stratejilerinin belirlenmesinde de önemli katkı sağlaşıyor.

PET / BT ile pek çok hastalığın başlangıç aşamasında yakalama imkanı bulunuyor. Henüz yapısal bozuklukların oluşmadığı dönemde gelişen metabolik değişiklikler ve yaklaşık 6 mm’den büyük aktif tümörler kolayca saptanabildiği için bu yöntem erken tanıda önem kazanıyor. PET/BT, epileptik odakların saptanmasında, Alzheimer hastalığının erken teşhisinde ve diğer demansla (bunama) seyreden nörolojik hastalıklardan ayırıcı tanısında ve Parkinson hastalığının tanısında kullanılabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.