1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Acil önlem çağrısı: İşten çıkarma yasaklanmalı
Acil önlem çağrısı: İşten çıkarma yasaklanmalı

Acil önlem çağrısı: İşten çıkarma yasaklanmalı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Covid-19 ile mücadelede 7 acil alınması gereken önlemi açıkladı ve bu önlemlerin hükümet tarafından yerine getirilmesi için de metni imzaya açtı

A+A-

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Covid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için alınması gereken 7 önlemi açıkladı. Önlemlerle ilgili aynı zamanda imza kampanyası da başlatan sendikalar ve meslek örgütleri, ortaya koydukları önlem paketi ile tarihsel bir sorumluluğu yerine getirdiklerini kaydetti. Covid-19 salgını ile etkin mücadele için halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu 7 önlemin acilen alınması gerektiğini belirten kurumlar hükümeti uyardı.

 

İŞTEN ÇIKARMA YASAKLANMALI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından açıklanan 7 önlem şöyle: Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır. Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir. Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmelidir.

 

KATI DİSİPLİN SAĞLANMALI

Bu süreçte özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır. Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. Güven kriteri haline gelen Covid-19 Testleri konusunda bilimsel-yaygın-hakkaniyetli ve sonuçların hızla açıklandığı bir işleyiş hakim kılınmalıdır.

 

DÜZENLİ TEST YAPILMALI

Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere, tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman başta olmak üzere bütün eksiklikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmeli ve bu işlerde çalışan herkes düzenli olarak testten geçirilmelidir. Salgın dönemlerinde dezavantajlı kesimler olarak kabul edilen; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler için yaşamlarını ve sağlıklarını koruyacak fiili ve yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum