1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Acılarımızı yarıştırmayacağız, paylaşacağız”
“Acılarımızı yarıştırmayacağız, paylaşacağız”

“Acılarımızı yarıştırmayacağız, paylaşacağız”

Memur Sen adına Suruç’ta yaşanan terör saldırısı ile ilgili açıklama yapan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık, “Acılarımızı yarıştırmayacağız, paylaşacağız” dedi.

A+A-

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur Sen) Kocaeli İl Temsilciliği tarafından Eğitim Bir Sen Kocaeli Şubesi’nde ülkemizde son günlerde yaşanan terör olayları ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına; Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık, Bayındır Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Altun, Büro Memur Sen Kocaeli Adliye Şube Başkanı Şafak Akdeniz, Büro Memur Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Kerem Özgüler, Birlik Haber Sen Şube Başkanı Tacettin Masum, Büro Memur Sen Kocaeli Gümrük Şubesi Başkanı Fırat Güler katıldı. Basın açıklamasını Eğitim Bir Sen şube Başkanı Şahin Yaşlık okudu. 

TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Yaşlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de huzur, sükun ve kardeşlik ikliminin hakim olmasından rahatsız olan odaklarca  Suruç’ta gerçekleştirilen ve 32 insanımızın ölümüyle sonuçlanan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. İnsanlığa yönelik saldırıda hayatını kaybedenlere ve son bir haftadır terör örgütü pkk tarafından kahpece şehit edilen askerlerimize ve polislerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Tedavileri devam eden yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyoruz. Güçlü Türkiye hedefi, her dönemde küresel güçleri ve onların yerli işbirlikçilerini rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlık, terör eylemleri, provokasyon faaliyetleri ve sosyo-kültürel alana yönelik çatışma, kutuplaşma arayışları olarak tezahür ettirilmiştir.

HEVESLERİ KURSAĞINDA KALACAK

Suruç dahil olmak üzere terör, olaylarına karşı milletçe verilecek en güzel cevap; birlik ruhu içerisinde, ortak akılla, aklı selime dayalı olarak, teröre, terör örgütlerine, terörü besleyen ve yönlendiren kirli odaklara karşı yekvücut olduğumuzu göstermektir. Türkiye, tarihi ve kültürel olarak bağlarının bulunduğu Ortadoğu’da yaşanan kırılma, çatışma, kamplaşma ve iç savaşların derinleşmesi ve sürmesi adına yürütülen faaliyetlerin içine çekilmek istenmektedir. Suruç’ta gerçekleşen terör saldırısıyla, hem iç hem de dış politika kapsamlı etkiler üretilmesi hedeflenmiştir. Etnik kökene dayalı terör örgütü PKK ile din makyajlı terör örgütü IŞİD’in manivela olarak kullanılması suretiyle, Türkiye’yi içine alan bölgede, terör ve çatışma odaklı bir iklim değişikliği planlayanların hevesleri kursağında kalacaktır. 

TERÖR ODAKLI ÖRGÜT DEVLETLER

Dünyanın yeni konsepti ve Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu irade, bu devletlerin ve sınırların sömürü düzeni bağlamında işlevini yitirmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak, “kabile devletler” yerine “terör odaklı örgüt devletler” oluşturma konsepti devreye sokulmuştur. Suriye’deki cani Esed Rejimi kaynaklı iç çatışmanın ürettiği otorite boşluğu üzerinden, bu konsept fiilen uygulamaya konulurken çatışmalar özellikle sınır çizgilerine yakın yerleşim alanlarında yoğunlaştırılmak suretiyle Türkiye’nin çatışmalarla ve çatışmanın tarafı olan örgütlerlerle sıcak temas kurması için manipülasyonlar ve provokasyonlar kurgulanmıştır. Bu çabalar boşa çıkarılınca , bir diğer ifadeyle Türkiye sınırlarının ötesindeki çatışmaya dahil olmayınca, çatışmaların Türkiye içine çekilmesine dönük adımlar atılmaya başlanmıştır. Suruç’ta gerçekleştirilen terör eylemi, bu kapsamda bir adımdır. 

OYUNU BOZMA TAVRIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Bir yandan içeride terör üzerinden beslenen bir kutuplaşma, çatışma, diğer taraftan da terör örgütlerine yönelik güvenlik odaklı müdahale amacıyla Türkiye’nin bölgedeki çatışmaların aktif tarafı olması hedeflenmiştir. Bu noktada; soğukkanlı değerlendirme, ortak akıl ve feraseti hakim kılmak suretiyle, millet olarak birlik ve kardeşlik içerisinde ülkemize ve geleceğimize yönelik oyunları bozma tutumumuzu kararlılıkla devam ettirmeliyiz. Kobani’ye gitmek ve yaşanan acıları hafifletmek iradesini ortaya koyan ve ağırlıkla üniversiteli gençlerimizden oluşan sivil topluluğa yönelik Suruç’ta gerçekleştirilen saldırı;  amasız, fakatsız, ancaksız, insanlık dışı terör saldırısıdır. Bu saldırıyı gerçekleştirenler ise planları, gerekçeleri ne olursa olsun terörist, mensup oldukları yapılar terör örgütü, bu örgütlere arka çıkanlar, sessiz kalanlar, açıktan ya da gizli destek verenler ise terör destekçisidir. 

TERÖRE KARŞI TAVRIMIZ ORTAKTIR

Suruç’ta gerçekleştirilen terör saldırısıyla ölümle tanışanlar, bizim gençlerimiz, bizim insanımızdır. Millet olarak, acımız, yasımız ve teröre karşı tavrımız ortaktır. Acılarımızı yarıştırmayacağız, acılarımızı paylaşacağız, yasımızı birlikte tutacağız. Türkiye, milleti ve devletiyle acıları ortaklaştırma, kardeşlik ve birlik potasında birlikte yaşama tavrını ortaya koyacaktır. Çanakkale ruhunu bir kez daha tescilleyerek, Suruçta gerçekleştirilen terör saldırısı ve ölen insanlarımız üzerinden toplumsal gerginlik, ötekileştirme, çatışma ve kutuplaştırma söylemlerinin milletimizce boşa çıkarılacağına yürekten inanıyoruz. Sivil toplum kuruluşları olarak; Bütün vatandaşlarımızın huzurunun, yaşama haklarının ve güvenliklerinin teminat altına alınması için devletin ilgili birimlerinin azami gayret ve hassasiyet göstermelerini istiyoruz. 

FAİLLER YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI

Suruç ve diğer illerde gerçekleşen terör eylemlerinin ve uzantısı terör faaliyetlerinin faillerinin, bu eylemlerin gerçekleştirilmesinde icrai ve ihmali eylemleriyle, katkısı bulunanların belirlenerek, bir an önce yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Acılarımızı ve yasımızı birlikte yaşama irademize zarar verici, beyan ve yaklaşımlardan kaçınılmasını bekliyor, milletimizin birlik ve kardeşlik kararlılığının siyasi kulvarda da hakim olması gerektiğine inanıyoruz. Milletimizi, siyasi partileri, siyasi liderleri, sivil toplum örgütlerini, sermaye ve medya kuruluşlarını, basireti hakim kılmaya, ferasetli davranmaya, aklı selim ve ortak akılla birlikte düşünmeye davet ediyoruz. Bu ülkenin kardeşlik iklimine katkı sağlayan sağduyulu sivil toplum örgütleri olarak; teröre, terör örgütlerine ve terör olaylarına karşı ortak tavır sergilemeye devam edeceğiz. 
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.