1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. ACİLEN YABANCI DİL ÖĞRENME/ÖĞRETME SEFERBERLİĞİ BAŞLAMALI
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

ACİLEN YABANCI DİL ÖĞRENME/ÖĞRETME SEFERBERLİĞİ BAŞLAMALI

A+A-

“Eskiler bir dil bir insan,  iki dil iki insan” derlerdi. Geçmişten bu yana ana dil dışında farklı bir dili bilmenin önemi hep fark edildi. Bilenler önemsendi. Fakat yabancı dil eğitiminde ülke olarak başarılı olmadığımız da bir gerçek.  Yabancı dil kursları çok sayıda olmasına rağmen onlarda da yeterince öğretilemedi üstelik bazıları para ve zaman tuzağı oldu.
Millet olarak öğrenme konusunda kabiliyetsiz de değiliz. İstediğimiz zaman elbette öğreniriz. Sanırım yabancı dil eğitiminde doğru teknik kullanılmadı. Yakın zamandan itibaren bazı özel orta öğretim kurumları farklı tekniklerle çocuklara yabancı dil öğretme konusunda başarılı oldu. Ama yetmez. Çalışma hayatındaki bu kadar yetişkini ne yapacağız?
İhracat artsın istiyoruz, girişimci sayısı çoğalsın istiyoruz, sağlık turizmi gelişsin istiyoruz,  dünyayı takip edelim istiyoruz ama yabancı dil engeli bu gün daha da önemli olmaya başladı. Geçmişin kapalı toplumu değiliz. Yüzümüz dünyaya dönük ama dilimiz sadece birbirimizi anlamaya yeterli ki yıllardır iletişim eğitimi veren biri olarak o bile zaman zaman ne kadar çok zorluyor görüyorum.
Özellikle turizme ve sağlık turizmine önem verdiğimiz bu dönemde bu çalışmaları aksatan, yavaşlatan, kurumları çaresiz bırakan en önemli sorun personelin yabancı dil bilmemesi. Birçok alanda insan kaynağı iyi, eğitilebilir, öğretilebilir, yetiştirilebilir ama yabancı dil olmayınca, ilerleme olmuyor ve sağlık gibi bazı sektörler özellikle sağlık turizmi ara/ana elemanları/ aranan elemanları/ temel elemanları bu konuda tıkanıp kalıyorlar. 
Kurumlar hem hizmet sektöründe hem de teknik konularda yabancı dil bilen personel bulmakta zorlanıyorlar. Çalışanlar da yabancı dil öğrenmeyi istiyorlar.  Fakat bütçeler kurslara para ayırmaya yetmiyor. 

Çözüm? 
Çözüm ülke olarak zamanında okuma yazma kursu seferberliği gibi yabancı dil öğrenme seferberliği olmalı. Yetişkinlere, yetişkinlerin öğreneceği bir sistem ile hızlı, pratik öğretilmeli, teknolojiden çokça faydalanılmalı, doğru bir sistem bulunmalı. 
Nasıl ki bu gün yurt dışına yerleşmeyi düşünen Türklere/ yetişkinlere hızlı bir şekilde yabancı dil öğretiliyor, demek ki mümkün. Fakat bu iş, bazıları para tuzağı haline gelmiş kurslarda mümkün değil. Önerim devletin bu konuya el atması ve ülkede genç yaşlı herkesin yabancı dil öğrenmeye başlaması. Bu konu yabancı dil bilen personel ile çalışmak zorunda olan birçok sektörü özellikle hizmet sektörünü rahatlatacaktır, bakış açısını değiştirecektir. 
Eğitimdeki yabancı dil eğitiminin içeriği ve niteliği de gözden geçirilip yabancı dil öğrenememe sorununa acilen çare bulunması gerekiyor.  Çare bulunmadığı taktirde  2023 hedeflerine, 2053 hedeflerine  ulaşmamızı kendi kendimize engelliyoruz demektir.
Farkındaysanız Türkiye’ye gelen yabancılar/ öğrenciler kısa sürede Türkçe öğreniyorlar. Çünkü biz onlara Türkçe öğretmek istiyor ve öğrenmeleri için doğru teknik kullanıyoruz. Benzer şekilde Türklerin yabancı dil öğrenmesi için doğru yöntemler ve öğrenmelerini istemek gerekiyor.
Sözün özü; Memlekette yabancı dil meselesi önemli bir mesele. Acilen çözülmesi gerekiyor. 
Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./ Yönetim/İletişim Danışmanı
[email protected]   Twitter:Tümay [email protected]  / Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1159 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum