1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. Acımasız dünya
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

Acımasız dünya

A+A-
Bu dünyanın işine aklı eren var mı diye sorsam, acaba kaç kişi “evet” derdi..
Her zaman söylerim ya.. Yaşanan bin bir çeşit hayat öyküleri karşısında, kader deriz, alın yazısı deriz ve çaresiz boynumuzu büküp kabulleniriz.. Kimi siniyse  şaşkınlıkla izleyip, gıpta bile ederiz. 
Geçen hafta TV programımda bunun bariz bir örneğini karşımda buldum.. Bana yine yaşamın cilvelerini hatırlattı.. Sonra “Yüce Rabbim sen ne büyüksün.. Bir insanı dünyaya  en önemli uzvu olmadan gönderebiliyorsun.. Veya daha sonra herhangi  bir sebep  nedeniyle engelli olması söz konusu  olabiliyor.. Bu yüce hükmüne ait.. Ancak öyle güçlü, öyle özel  yeteneklerle donatıyorsun ki,  akıl sır erecek gibi değil Allah’ım”, sözcüklerinin beynimde yankılanmasına engel olamadım.. Sevgili kardeşim Nesrin Atar ( Kent Konseyi Engelliler Meclisi Baş ve METDER Derneği Baş) ve diğer  yetkili arkadaşları, Engelliler Haftası nedeniyle program konuklarımdı.. Ama aralarında birisi vardı ki, işte o ayrıcalıklı insanlardandı.. Yaratan  ona öyle özel bir yetenek vermişti ki, kendisi değil ama elindeki  kalemi konuşuyordu.. Ressam Ertan Ayhan Sertöz..
  Ressam dedimse öyle normal şartlarda, resimler çizerek kendisini oyalayan veya geçimini sağlayan meslek erbabı falan değil.. Ertan, dünyaca ödüllü, ünlü bir ressam.. Kaleminin ve boyalarının yarattığı eserlerle,  dünyanın pek çok ülkesinde birincilik ve başka  dereceler  elde  etmiş  süper bir sanat adamı.. Duymuyor, konuşmuyor.. Ancak, sadece bakıyor, hissediyor, eline hükmeden beyninin yarattığı  figürlerle, insanları mest ediyor..
  Biz program akışı gereği  sohbetimizi sürdürürken  ünlü ressamımız  bizim karikatürlerimizi sakin bir tavırla çizmeye koyuldu.. Belli bir süre sonra  çizdiklerini bize gösterdiğinde  hepimiz  çok etkilendik..Sonra çizdiği mizansenler  uzun uzun gülmemize ve üzerlerinde  fikir yürütmemize neden oldu..Çok yetenekli bir ressam olduğu gibi, oldukça  yüksek zekaya sahip olduğu da es geçilemeyecek kadar  barizdi..
 İşte böyle  sevgili okurlarım.. Bu acımasız dünyanın açtığı yaraların ilacı da bunlar.. Güzel yanları bulup ön plana çıkartarak, engelin derin ve sonsuz  bir karanlık olmadığını  göstermeliyiz.. Tamam  Ertan AyhanSertöz  engelini çoktan aşmış ayrıcalıklı bir insan.. Peki de, ya diğerleri.. Olumsuzluklar içinde bocalayanlar.. Engelinin altında ezilip, ufalananlar.. Çaresizler..
İşte onları da bir an olsun aklımızdan çıkartmamalıyız.. Çünkü, acımasız dünyada  her an engelli olmamız kaçınılmaz gibidir.. Anlayacağınız herkes  potansiyel bir engelli adayıdır.. Ancak, acaba kaçımız  bunu düşünüyor, bir engelli arkadaşımızla empati  kurabiliyoruz.. Yaşadıklarını, hissettiklerini, hüzünlerini,  elde edilemeyen arzularını  yüreğimizde yaşayabiliyoruz..
 Evet, engel  bir insanın hayata sıkı sıkı sarılmasına, sevmesine  engel değilmiş.. Asla değilmiş..
Toplum olarak ve  il yöneticileri olarak onların yaşamlarına sınır çizen ve  gerçek engel olan  olumsuzlukları ortadan kaldırmalıyız.. Onları yaşama bağlayan en güçlü etken, aynı  havayı, suyu, toprağı paylaşan  diğer insanlardır.. O kendisini sağlam, en ufak bir engele dahi tahammül göstermeyen insanların kaç tanesi Ertan Ayhan Sertöz’ün  gibi  olabilir ki.? Ve onun gibi yetenekli, akıllı, özel onlarcasının  eline su dökebilir ki.? Eh artık bu konunun üzerine de biraz kafa yorsak ve  engelli kardeşlerimizi görmemize engel olan derin uykudan bir uyansak diyorum.. Ne  dersiniz acaba.?...
Not..Yazımı hazırladığım sırada aldım haberi.. Bu gelişmeyi geç öğrenmem, futbol maçlarıyla pek  ilgili olmayışımdan da kaynaklanabilir.. Ancak ben bu ilde çok büyük hizmetleri olan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Sayın Vedat Özdoğan ve ilk kurulduğundan bu yana, derneğimizin ( Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği) üyesi ve değerli hamisi  Sevgili eşleri Rukiye Özdoğan’ ın oğulları, Prof. Dr. Ahmet Özdoğan’ı Galatasaray gibi büyük bir kulübün, Cumartesi günü yapılacak Genel Kurulunda yarışacak üç adaydan biri olması nedeniyle kutlamak istiyor ve bol şans diliyorum.. Kendisi aynı zamanda eski adıyla, İzmit Merkez Ortaokulu ve İzmit Lisesi mezunu bir hemşerimiz.. Değerli hocamıza, adaletin  ve adilliğin  hakim olması gereken bu zorlu yarışta bir kez daha başarılar diliyorum.. Hatta bu dileğimi  müsaadeleriyle  tüm İzmitliler  adına yapmayı üstleniyorum.. Bunu bir vefa borcu olarak kabul etmelerini de  rica ediyorum.. Sayın Prof. Dr Ahmet Özdoğan, yolunuz açık olsun..
Bu yazı toplam 1053 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum