1. HABERLER

  2. Acıtma
Acıtma

Acıtma

Ne kadar çok konuşuyoruz, ne kadar fazla yargılamayı, yerden yere vurmayı, dalga geçmeyi, ahkam kesmeyi seviyoruz, şaşırıyorum..

A+A-

Hafta başında talihsiz bir canlı yayın kazası oldu ve Türk televizyon tarihine geçti diyebiliriz. Moderatörün çabalarına karşılık yine de engellenmedi. Ben sonradan izledim ve maalesef sonuna dek zor izledim, utandım çünkü. Hayır bilmemesi değildi beni o an rahatsız eden, sürekli üstelemesi, pot kırdıkça devam etmesiydi,dedim ya utandım, izleyemedim.  Beni sonrasında  bir şey çok ama çok düşündürdü ve evet hata yapabiliriz, fazlaca konuşabiliriz, bilmediğimiz bir şeyi bazen bildiğimizi bile sanabiliriz, insanız çünkü. Yanlışı da doğruyu da yapabiliriz. Bazen saçmalayabiliriz, bazen de tamamen çok ciddi olabiliriz. Dedim ya insanız, her geçen an değişiyoruz, gelişiyoruz, daha çok şey tanıyor, daha çok şey öğreniyor, daha çok şey hakkında fikir sahibi oluyoruz , ya da olduğumuzu sanıyoruz. Ama ne zaman kaybettik bazı değerlerimizi? Ne zamandan beri bu kadar acımasızız, ne kadar zamandan beri bu kadar kırıcıyız? Beni yanlış anlamayın fakat üzülerek söylüyorum sosyal medyada bu konunun dalgasını yapan çoğu kişinin de dürüst olmadığını , belki bu kitabı ilk defa bile duyduğunu düşünüyorum. Edebiyat biraz bunu gerektirir çünkü. Edebinle yaşarsın, daha edepli konuşursun eğer biraz bu işlere gerçekten ilgin varsa. Sunucu hanım  bile sonradan belki kendi haline gülecekti , aa karıştırmışım diyecekti ,fakat bu acımasızlık karşısında eminim o da ne yapacağını şaşırmıştır. Lütfen biraz daha anlayalım birbirimizi, bu kadar sert olup, bu kadar konuşmak bana göre gerçekten yanlış. Biraz daha acıtmadan ilerlesek yolumuzda.. Keşke...

Bir Hikaye

“Bu at, bir at değil benim için; bir dost, insan dostunu satar mı” dermiş hep. Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış:

“Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın” demişler…

İhtiyar: “Karar vermek için acele etmeyin” demiş. “Sadece at kayıp” deyin, “Çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı? Bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez.”

Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. Aradan 15 gün geçmeden at, bir gece ansızın dönmüş… Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. Bunu gören köylüler toplanıp ihtiyardan özür dilemişler.

“Babalık” demişler, “Sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için, şimdi bir at sürün var..”

“Karar vermek için gene acele ediyorsunuz” demiş ihtiyar. “Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç. Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?”

Köylüler bu defa açıkça ihtiyarla dalga geçmemişler, ama içlerinden “Bu herif sahiden geri zekalı” diye geçirmişler… Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara. “Bir kez daha haklı çıktın” demişler.

“Bu atlar yüzünden tek oğlun, bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın” demişler. İhtiyar “Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz” diye cevap vermiş. “O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu. Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.”

Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin sonunda ya öleceğini ya da esir düşeceğini herkes biliyormuş.

Köylüler, gene ihtiyara gelmişler… “Gene haklı olduğun ortaya çıktı” demişler. “Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler, belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer…”

“Siz erken karar vermeye devam edin” demiş, ihtiyar. “Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde… Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor.”

Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış:

“Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl, insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.