1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Açlıktan ölenler için bir kaç ”SMS” lütfen…
Açlıktan ölenler için bir kaç ”SMS” lütfen…

Açlıktan ölenler için bir kaç ”SMS” lütfen…

Rahmet ve mağfiret ay’ı mübarek ramazan ayındayız.  Bugün dördüncü gün. Sahur’u, iftar’ı, ve teravih’i ile içimizde cennet esintileri estiren mübarek ramazan’ı idrak ediyoruz. Cenab-ı Hakk tamamına erd

A+A-

Rahmet ve mağfiret ay’ı mübarek ramazan ayındayız.  Bugün dördüncü gün. Sahur’u, iftar’ı, ve teravih’i ile içimizde cennet esintileri estiren mübarek ramazan’ı idrak ediyoruz. Cenab-ı Hakk tamamına erdirsin ve birlik,beraberlik ve kardeşane duygularla daha nice ramazan’lara kavuştursun.

Evet bugün Ramazan ayının dördüncü günü. Sofralarımızda “yok” yok. Bazı sofralarda da kuş sütü eksik. Allah ziyade etsin. Allah insanlığa açlık,açlık nedeniyle ölüm göstermesin.  Kimbilir ne kadar acıdır açlık nedeniyle ölüm.  Açlık çeken için acı olmasına acıdır da sanırım  bu tablo karşısında ürpermeyen, duygu ve düşünce dünyasında bile olsa fırtınalar esmeyen çakırkeyf’ler için daha da acıdır.  İşte bugün dünyada 3. 7 milyon insan açlıktan ölmek üzere.

Bir yanda sofralarında “yok” yok olanlar.  Diğer yanda açlıktan ölenler.  Bu nasıl bir şeydir Allahım!. . Bu nasıl bir imtihandır ve biz bu imtihanın neresindeyiz? Evet, bu nasıl bir imtihandır ve milletçe biz bu imtihanın neresindeyiz? İnsanoğlunun bu ve benzeri durumlarda  bir imtihanla karşı karşıya olduğu muhakkak. Ve defalarca yaşadık bu sınavı biz milletçe. Başımıza gelen musibetlerle yaşadık, komşularımızın başına gelen bela ve müsibetlerde yaşadık,dünyanın bilmem hangi köşesinde meydana gelenlerle yaşadık.  Dileriz başarı ile vermişizdir bu büyük insanlık sınavını.  Bugün de büyük bir sınavla karşı karşıya insanlık. Ve her zor günde darda kalanların yanında olmaya çalışan milletimiz, bugün de sınava koşuyor yangına koşan gönüllü itfaiyeci mîsali. .  Sivil toplum kuruluşlarıyla koşuyor,Devletin ilgili kurum ve kuruluşlarıyla koşuyor.  Ve tek başına bu yangını söndüremese de, inşallah söndürme çalışmalarında en önde olacak.  İnanıyoruz olacak.  Çünkü bugüne kadar bu aziz millet iyilikte, güzellikte ve hayırda yarışmayı yarışların en önemlisi saymış.  Bugün de öyle olmalı,olacak inşallah.  Bakın hemen başladı çalışmaları sivil toplum kuruluşlarının. Pek çoğumuz daha haritadaki yerini belirlemeye çalışırken, adanmış’lar çoktan uzatmışlar ellerini.  Kızılayımız harıl harıl çalışmaya başlamış, sivil toplum kuruluşlarımız başlamış.  Kimi SMS lerle binlerce çocuğu doyurmaya koşmuş,kimi elinde avucunda ne varsa onunla.  Ama mutlaka koşmuş bu aziz milletin hayırlı evlatları.  Milletimizin yüz akı bu adanmışlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Belki elimizden çok şey gelmeyebilir. Ama ne olur bir yada birkaç akşam sofralarımız biraz yoksulların sofralarına benzesin. Ne olur bir yada birkaç gün boş boş konuşma yerine, açlıkla mücadele adına SMS ler atalım yardımları tam ve dosdoğru ulaştıracağından emin olduklarımıza.  “Ne yapabilirim? Elimden bir şey gelmiyor ki? ” gibi sözler acizlik ve biraz da sorumluluktan kaçma bahaneleridir. Yapabiliriz, çok şey yapabiliriz.  Sadece bir gün, boş konuşmalar yerine birkaç mesaj da çekemezmiyiz.  Yapabilriz. Hatta hemen şimdi çekelim birkaç mesaj Diyanet’in duyurduğu numaraya, hemen şimdi çekelim diğer sivil toplum kuruluşlarının duyurdukları numaralara. İslam aleminin en önemli dayanışma kültürü olan bu ve benzeri çalışmaları karalamak, kuşku ile bakılıyor hale getirmek ve yok etmek için sürdürülen kolektif kara propagandalara bakmadan yola devam. Yola devam, çünkü ancak bu yol vicdanlarımızı rahatlatacak,ancak bu ve benzeri yollardan ulaşacağız İlahî iradenin rızasına.  O razı olduktan sonra da!  Evet O razı olduktan sonra gerisinin ne ehemmiyeti var ki!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.