1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ADALET KURULTAYININ YANSITTIKLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ADALET KURULTAYININ YANSITTIKLARI

A+A-

Adalet kurultayı çalışmaları, adalet ihtiyacının bir kamp alanında, her bireyin yaşadıklarıyla güncellenip, daha kapsamlı sahiplenilmesini sağlamak için düzenlendiği anlaşılmaktadır.  Çalışmalar, belirlenen sekiz temel alanda, yetmiş çalıştay ve atölye çalışmalarıyla, 700 uzmanın katkısı ile gerçekleştirilmektedir.  Adalet kurultayı çalışmaları,  adalet yürüyüşünün kitleselleşmesinin, toplumsal muhalefeti kapsamasının siyasi gündeme taşıdığı,  yeni siyaset alanının üretilmesi ve yeni iktidar ihtiyacının karşılanmasına yoğunlaşma beklentilerini yeterince hissettirememektedir.

BEKLENTİNİN YÖNETİLEMEMESİ

CHP genel başkanının dönüştürücü lider olmadığı,  yapısal demokratik dönüşümü tamamlayamadığı biliniyordu.. Yeni  siyaset alanının oluşması zemini, genel başkanın yaşama tutunma ve kendisini gerçekleştirme çabasını adalet yürüyüşünde hissettirebilmesiyle  ortaya çıkmıştı.. Kitleselleşmeyi, toplumsal muhalefeti kapsamayı sağlayan bu yaklaşımın, adalet yürüyüşü siyaseti olarak içselleştirilip,  yeni siyaset alanını oluşturabilmesi toplumsal beklenti haline gelmişti.

DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİK VE DEMOKRATİK KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Adalet kurultayı, yeni siyaset alanı ihtiyacının karşılanmasını merkeze alabilseydi, yeni iktidar ihtiyacını oluşturan nedenler objektif verilerle daha yoğun tartışılıp, değerlendirilebilirdi. İktidar partisinin, doğal dönüştürücü liderlik anlayışı ile kazandığı başarıları, ulaştığı destek döneminin tamamlanıp, tamamlanmadığı alternatiflik anlayışı kapsamında değerlendirilebilirdi. Demokratik yapısal dönüşüme, evrensel demokratik  kurumsallığa taşınamayan  liderliklerin,  mutlak liderlik eğilimlerine sürükleneceği, kapsayıcılığı, demokratikliği, evrenselliği tartışmalı hale gelebileceği ortaya çıkarılabilirdi.

CHP’ NİN DEĞİŞEMEMESİ

Adalet kurultayı çalışmalarında, yeni siyaset alanının  merkeze alınamaması  CHP’ nin değişmezliğini  hatırlatmaktadır. Halkın CHP’ nin değişmesini, yeni siyaset alanı üretmesini sonsuza kadar bekleyebileceği anlayışından kurtulmalıdır. Darbelerle şekillenmiş, devletin merkezde olduğu, nisbi demokratiklikle yetinildiği  dönem sona erdi.  Demokratik Hukuk Devletinin inşasının sahiplenileceği siyaset ihtiyacı ortaya çıktı. Değişimi, gelişimi, sorunların çözümünü, hayatın kolaylaşıp  özgürleşmesini sağlayacak siyaset alanının üretilmesi ihtiyacı oluştu. Hem iktidar partisinin dışarıda bıraktıklarını, hem de vesayet sisteminin dışarıda bıraktıklarını kapsayacak yeni iktidar ihtiyacının yoğunlaştığı, baskı yaptığı döneme girildi.

İKTİDAR PARTİSİNİ AŞABİLECEK SİYASET  İHTİYACI

İktidar partisi, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayacak siyaset alanının sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışarak iktidarını sürdürüyor. Yeni iktidar ihtiyacı, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, kapsayıcı, demokratik, evrensel, eşitlikçi anlayışla karşılanamamasıyla ortaya çıktı. . Nisbi demokratiklikle yetinilen konum bu nedenlerle sürdürülemez hale geldi. Sadece  iktidar partisinin dışarıda bıraktıklarını etkilemeye çalışarak alternatiflik yaratılamaması da bu nedenlerledir. Bunun için Demokratik Hukuk Devletinin sahiplenilmesine, evrensel, demokratik, eşitlikçi, kural ve kurumlarla sürdürülebilecek siyaset alanının üretilmesine ihtiyaç var.

YENİ İKTİDAR İHTİYACININ KARŞILANMASI ÇALIŞMALARI

Yeni iktidar ihtiyacının karşılanması hedefini kabul edilebilirliğe taşıyacak çalışmalara yoğunlaşmalıdır. Bu çalışmalarda, yeni iktidar ihtiyacı,  objektif, evrensel veriler ve Türkiye gerçekliğiyle tartışılıp, değerlendirilerek,  yeni siyaset alanının oluşturulması sağlanabilmelidir. Yeni iktidar ihtiyacını karşılayacak çalışmalar,  kapsayıcı, demokratik, evrensel, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını temel alan yaklaşımlarla sürdürülmelidir.

KAPSAYICI, DEMOKRATİK, DİNAMİK BİRLİKTELİK

Yeni iktidar ihtiyacını karşılamak çalışmaları Türkiye’nin yedi bölgesinin en dinamik kentlerinde yapılabilmelidir. Haftanın son iki günü en kapsamlı, en katılımlı, çalışmalar düzenlenerek katılım ve kapsayıcılığa ulaşılmalıdır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Erzurum ve Trabzon çalışmaların yapılabilmesi için en elverişli kentler durumundadır. En dinamik kentlerde yapılan çalışmalar, ikili, üçlü veya toplu değerlendirmelerle ortak kabul edebilirliklere taşınmalıdır. Her seçim için ve her seçim yeri için iktidar ihtiyacını karşılayacak alternatiflikler birlikte geliştirilebilmelidir.

 

Zafer Bayramınızı ve Kurban Bayramınızı sağlık, mutluluk dileklerimle kutlarım.

 

 

 

Bu yazı toplam 1807 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.