1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ADALET YÜRÜYÜŞÜ SİYASETİ VE CHP’ NİN KOCAELİ’DEKİ KONUMU 
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ADALET YÜRÜYÜŞÜ SİYASETİ VE CHP’ NİN KOCAELİ’DEKİ KONUMU 

A+A-

CHP’nin Kocaeli dinamikleri, kentin sorunlarının katlanılamaz olduğu dönemlerde yerel iktidarları üstlenerek önemli açılımlar sağlamış, kentin ihtiyaçlarını  karşılayabilmişti.  Alternatifliğini, iktidar partisinin iktidarları  dönemlerinde sergileyememesi, CHP’nin yapısal demokratik dönüşümünü tamamlayamayıp , genel iktidara gelme hedefiyle, yerel alternatiflikleri kabul edilebilirliğe taşıyamamasındandır.  CHP’nin eski alışkanlıklarını tekrar etmesinin, kendisini değiştirip, yeniden üretememesinin çaresizliği Kocaeli’ de, iktidar partisi dönemlerinde her seçimde yaşanır hale geldi. Kocaeli büyükşehir belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmış, genel başkanlığa,

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına, yeniden Kocaeli büyükşehir belediye başkanlığına aday olmuş, en tanınmış, kabul görmüş yerel liderini İzmit İlçesi belediye başkanlığına aday yaparak yapılabilecek en özverili girişimlerini  dahi yapmıştır. CHP’nin 67 yıldır iktidara gelememe sorununa rağmen  Kocaeli dinamiklerinin,  kentin değişim ihtiyaçlarını karşılayarak alternatifliğe taşıyabilmiş olmaları önemli bir özgünlüktür. Bu birikim ve dinamizmin kendisini değiştirip  yeniden üreterek,  adalet yürüyüşü siyasetinin, evrensel kural ve kurumlarla sürdürülebilirliğe taşınmasına katkılar yapabilmesi çok önemlidir.

KOCAELİ  ÖZGÜNLÜĞÜ

Kocaeli, coğrafi ve lojistik konumu nedeniyle Türkiye’nin daha  önünde imkanlara sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle, ekonomik, teknolojik, değişim, gelişim ve  sürdürülebilirliğe,  dünya standartları düzeyinde, onlarla yarışma  halinde katılabilmektedir. Gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki Türkiye’nin hak ettiği yere ulaşmasına, öncü, örnek katkılar sunabilme özelliklerine sahip olması  bu nedenlerledir. Kocaeli’nin sahip olduğu dinamiklerinin yansıması olarak CHP’nin yerel kadroları, kentin yapısal dönüşüm ihtiyaçlarının  yoğunlaştığı dönemlerde  kentin değişimini, dönüşümünü yönetebilmişlerdi. Alternatifliğe, halkın iradesinin yapabilirliğine yönelik her girişimden etkilenmelerinin  temel dayanağı bu nedenlere dayanmaktadır.  Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminde, CHP’nin yapısal dönüşümünü tamamlayamamasının etkisini en fazla hisseden yerel yerleşimlerin başlarında Kocaeli’ nin gelmesi de bu nedenlerledir.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN  KOCAELİ’ YE  HİSSETTİRDİKLERİ 

Hak, hukuk, adalet ihtiyacının karşılanmasını görünürlüğe taşıyan adalet yürüyüşünün Kocaeli güzergahı da çok önemliydi. Uzlaşmacı, kapsayıcı, demokratik, ötekileştirmeyen, çatışmasızlığı sağlayan, halkın hayata tutunma mücadelesiyle örtüşen yaklaşımlarla sürdürülebilirliği sağlanan yürüyüşün kitleselleşebilmesi, toplumsal muhalefetle örtüşmesi Kocaeli güzergahında görünürlüğe ulaşmıştı.  Adalet yürüyüşünü kendiliğinden gelişen bir refleks olarak başlatan liderin  hayata tutunma mücadelesi, kendisini en verimli gerçekleştirme çabası, çatışmasızlığı sağlayan sahiciliğiyle, halkın kendisi gibi olma haliyle örtüştüğü için başarılabilmişti. Bu özgün sahicilik kitleselleşmeyi, toplumsal muhalefeti kapsamayı sağlayabilmişti.  Oluşan, hissedilen, alternatifliğe taşınması heyecanını uyandıran bu yansımalar, CHP’ ye ve Türkiye siyasetine yeni bir siyasi alanı  açtı. Yeni siyaset alanının katılımcı, özgürlükçü, evrensel, çoğulcu, demokratik ve  kapsayıcı yaklaşımlarla  kararlılığa, alternatifliğe taşınması ihtiyacı ortaya çıktı.  Bu dinamizmin ve heyecan CHP’ yi,  26-30 ağustosta Gelibolu yarımadasında( Çanakkale ) adalet kurultayını toplamaya taşıdı.

ADALET KURULTAYI  BEKLENTİLERİ

Beş gün sürecek “ Adalet Kurultayı “ çalışmalarında, “ Türkiye adalet sorununu nasıl çözer “ sorusuna yanıtlar aranacağı açıklandı.  Adalet kurultayında, adalet yürüyüşünün kabul görmesi, kitleselleşebilmesi, toplumsal muhalefeti kapsaması da değerlendirilebilmelidir.  Toplumsal muhalefetin, birlikte  çalışmasının, üretmesinin, yarışmasının, başarmasının,  kural, kurum ve sürdürülebilirliği  ortaya çıkarılmalıdır.  Türkiye’ nin adalet sorununu nasıl çözülebileceği, kapsayıcı, katılımcı, demokratik, evrensel, çoğulcu, eşitlikçi,  ortak çalışmalar ve üretimlerle  vazgeçilmezliğe taşınabilmelidir.  Kabul edilebilirlik, alternatiflik, yeni iktidar ihtiyacının  karşılaması heyecanı  yoğunlaştırılıp, bütün toplumu kapsayacak hale getirilebilmelidir. 

ADALET KURULTAYI VE  KOCAELİ

 Alternatifliği,  hisseden, bilen, yaşayan, yapabilirliğini sağlayan özellikleri nedeniyle CHP Kocaeli dinamikleri adalet yürüyüş siyasetinin sağlayabileceklerini hissetmiş ve heyecanlanmıştır. CHP ‘ nin her açılım döneminde sergilendiği gibi,  adalet yürüyüşü siyasetinin, kapsayıcı, demokratik, evrensel, çoğulcu, eşitlikçi kural ve kurumlarla alternatifliğe taşınmasında da birikimi ve dinamizmini yansıtacaktır. Bunun yansıması olarak  CHP Kocaeli örgütlerinin, çalışma atölyelerine dönüşmesi kimseyi şaşırtmamalıdır.  Çalışmak, değerlendirmeler yapmak, tartışmak, öneriler geliştirmek  için üretim atölyelerine dönüşen örgüt birimleri, kapsayıcı, katılımcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu, evrensel üretimler ortaya çıkarabilecek dinamizme, yeterliliğe sahiptir. Kocaeli çalışmalarına hangi duyarlılık, ne şekilde katılırsa  katılsın , nasıl katkı  sunarsa sunsun, Demokratik Hukuk Devletinin inşasına, demokratik yapısal dönüşüme katkı verme heyecanını hissedecek ve hissettirecektir.  

 

 

Bu yazı toplam 1506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.