1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Adaylar partilerine ekstra oy getirir mi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar partilerine ekstra oy getirir mi?

A+A-
1 Kasım seçimleri öncesinde takvimdeki en önemli aşama geçildi. Artık siyasi partilerin aday listeleri de belli. Çok kaba bir değerlendirme yaparsak,  7 Haziran seçimlerinde Kocaeli’den milletvekili seçilen 11 kişiden 10’u yeniden milletvekili seçilecek gibi görünüyor.
Siyasi partiler, Kocaeli listelerinde - en azından seçilebilecek sıralarda- önemli değişiklikler yapmadı. Sadece AKP listesinin 6'ncı sırasında yer alan ve 7 Haziran’da milletvekili seçilen Av.Cemalettin Kaflı, partisi tarafından yeniden aday gösterilmedi. Yani, Kaflı için milletvekilliği sona erdi.
Pek çok CHP’linin gönlünde tam tersinin yattığını gayet iyi biliyorum.  Ama kendileri işin içinde olmadığı için partinin küçülmesini isteyen CHP’lilere inat, 1 Kasım’da da, 7 Haziran’da olduğu gibi Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan CHP listesinden milletvekili seçilecektir. CHP, 7 Haziran’da Kocaeli’de 256.898 ay(% 24.40) aldı. 1 Kasım’da bu oylardan 30-35 bin kadar kaybederse, milletvekili sayısı 2’ye iner; 7 Haziran oylarının üzerine 60-65 bin eklerse 4 ncü sıradaki Turan Dumlu’yu da Ankara’ya gönderir. 
CHP listesine  8 nci sırada Utkan Güneş, 11 nci sırada  Müzeyyen Topçu Tan eklendi diye,  bu kentte 7 Haziran seçimlerinde başka partiye oy veren 60 bin kişi, bu defa CHP’ye oy verir mi?.. Mümkün değil.. 
………
MHP listesinde de ilk iki sıra aynı kaldı. Lütfü Türkkan, 7 Haziran seçimlerinde hayatının siyasi dersini aldı.  MHP’nin 7 Haziran seçimlerinde Kocaeli’deki oyu 161.419(% 15.33). MHP ilimizdeki oylarını 2-3 bin adet arttırırsa, hiç yurt dışı oyların hesabına bakmaya da gerek kalmadan Lütfü Türkkan’ı da Ankara’ya gönderir. Türkkan, bu kez dersini çok daha iyi çalışacak ve kendisinin de seçilmesini sağlayacak oy artışını gerçekleştirecektir diye düşünüyorum. Zaten ülkenin genel siyasi konjonktürü de  MHP açısından avantajlı gözüküyor.. Dünkü yazıda da bahsettim. MHP listesine bu dönem konulan Dr.Serdar Kaman
(5 nci ) ve Musa Coşkun(6 ncı), kendi kişisel potansiyellerinin çok küçük bir bölümünü bile MHP lehine harekete geçirirse, Türkkan’ın işi çok daha kolay olacaktır. 
………..
Özellikle iktidar partisinin genel stratejisi HDP’yi bittirmek olacak. HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde Türkiye genelindeki oyu (6.055.197), Kocaeli’deki oyu (77.576).  HDP oyları üzerinde, sadece MHP’nin bir beklentisi yok. Hem AKP, hem CHP, HDP oyları içinde kendisine ait emanet oylar bulunduğuna inanıyor. İki parti de bu oylarını 1 Kasım’da geri almaya çalışacaklar. Ortaya konacak bütün çabalara rağmen, HDP’nin yüzde 10’luk ülke barajının altına çekilebilmesini mümkün görmüyorum. HDP, yine ülke barajını aşacaktır. Ama Kocaeli’de durum kritik. 7 Haziran’da HDP’nin Kocaeli’de aldığı  (77.576) oy aslında 
1 nci sıradaki Ali Haydar Konca’nın seçilmesine yetmiyordu. Üzerine 3 bin kadar yurt dışı oyu eklenince Konca milletvekili seçilmişti. 
CHP, 7 Haziran’daki-HDP barajı geçsin diye verilen- emanet oylarını ısrarla geri isteyecek.  AKP, 7 nci sıradaki adayı Cemil Yaman ile, ilimizdeki Kürt oylarının bir kısmını ikna etmeye çalışacak. HDP, Kocaeli’de 75 binin altına düşerse, Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca’nın yeniden milletvekili seçilmesi imkansız hale gelir. 
7 Haziran seçimleri öncesindeki pek çok yazımda da bahsetmiş, HDP’nin ülke barajını zorlanmadan geçeceğini, Kocaeli’de 1 çıkartmakta zorlanacağını öngörmüştüm. Bu kez HDP açısından durum daha kritik. Partinin, Kocaeli listesinde 2 nci ve 3 ncü sıra adaylıkları için daha titiz çalışma yapması, ilimizdeki potansiyel Kürt oylarından kayıp olmasa bile, Kürt olmadıkları halde HDP’ye oy veren seçmenlerin başka partilere yönelmesini önleyecek bir hamle yapması gerekirdi. Bunu yapmadılar ve Konca’nın yeniden seçilmesini de bence tehlikeye soktular. 
………..
Kuşkusuz ilimizde üzerinde en çok hesap yapılan parti AKP olacaktır. 7 Haziran seçimlerinde 8 milletvekili hedeflediler. 6’da kaldılar. 1 Kasım listesinde mutlaka Kürt kökenli bir aday bulunacağı biliniyordu. Bence Prof.Dr.Yılmaz Bingöl, Cemil Yaman’dan daha cazip ve daha  fazla oy getirecek aday olabilirdi. AKP Genel Merkezi’nin 1 Kasım seçimleri için Kocaeli listesini hazırlarken, çok fazla konunun üzerinde durmadığı anlaşılıyor. AKP, 7 Haziran’da tek başına iktidar için 18 milletvekili eksik kalmıştı. 1 Kasım’daki ilk hedef, 7 Haziran’a göre en az 20-25 fazla milletvekili çıkartmak. Kocaeli, AKP’nin 7 Haziran seçimlerine oranla 
1 Kasım’da 1 veya 2 tane daha fazla milletvekili çıkartma potansiyeline sahip olduğu illerden biri.  30 Mart 2014’deki Büyükşehir seçimlerinde  (518.3009) oy almışlar. 7 Haziran 2015’de  (487.362)’ye düşmüşler. AKP genel merkezi, 1 Kasım seçimleri için Nihat Ergün’ü ikna edebilse, kim ne derse desin kişisel oy getirme kapasitesine sahip Mahmut Civelek’i listeye koysa, kesinlikle 7 Haziran’daki oylarını arttırabilirdi. Ama Kocaeli’de liste ile, sevilen ve oy potansiyeli bulunan isimleri aday yaparak oy arttırmaya gerek duymadılar.  Oysa, 7 Haziran’da alınan (487.362) oy, 6 milletvekilliği için de sınır. AKP 1 Kasım’da, 7 Haziran’a göre birkaç bin oy kaybederse, arkasında önemli miktarda artık oy bırakarak, 6’dan 5’e de düşebilir. 
………
Özetle, iddialı siyasi partilerin 1 Kasım seçimleri için ilimizde açıkladıkları aday listelerinde, “Filanca adayla oylarımı bir miktar arttırayım” hesabına girmediklerini görüyoruz. Bu listelere partilerin kendi içinden pek fazla tepki gelmeyecek, bu listeler yüzünden partilerden önemli oy kaçışı olmayacaktır. Ama partilerin hiç birinin listesi, bu listelerde yapılan düzenlemeler nedeniyle, 7 Haziran seçimlerine göre partilere ek oy da getirmeyecektir. Kocaeli’de seçim, siyasi parti genel başkanlarının ulusal düzeydeki söylem ve rüzgarları üzerinden geçecektir. Bu tablo içinde sonucu kestirmek de daha güç olacaktır. Seçime bir aydan daha uzun süre kala, bugün için benim gördüğüm tablo şudur:
AKP, 6’yı 7’ye de çıkartabilir, 5’e de düşebilir. 
CHP için yine 3 sabit gibi görünüyor. Bu liste ile, ne kokar, ne bulaşır. 
MHP’nin 1’den 2’ye yükselme şansı bir hayli yüksektir. 
HDP için Kocaeli’den Konca’yı çıkartma olasılığı, bence 7 Haziran’a göre daha düşüktür. 
Bu yazı toplam 464 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.