1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Adem Turgut, doğru tercih
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Adem Turgut, doğru tercih

A+A-

31 Mart’ta favori olduğu seçimi zorlanmadan kazanarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Doç.Dr.Tahir Büyükakın, kadrosunu kurmak konusunda hiç aceleci davranmıyor. Çok da iyi yapıyor.

Yaklaşık bir hafta önce Demokrat Kocaeli Gazetesi’nin sahipleri Niyazi ve Kadir Genç kardeşler ziyaretime geldiler. Gazetenin Genel Yayın Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Adem Turgut’un Büyükşehir Belediyesi’nden teklif aldığını, izin verdiklerini söylediler. Genç kardeşler, gazetede Genel Yayın Müdürlüğü için yeni bir arayışa girmişlerdi. Bu konuda görüş alışverişi yaptık, bazı tavsiyelerde bulundum.

Adem’in, Büyükşehir Belediyesi’ne geçip, Tahir Büyükakın kadrosuna katılacağını öğrenmiştim. Ama konunun asıl taraflarının ağzından teyit edilmediği için yazmadım. Tarafları yıpratmak istemedim. Adem Turgut, dün Demokrat Kocaeli’deki yazısında, bir tatile çıkacağını, sonrasında da yeni bir yola gireceğini yazdı.

Adem Turgut, bu kentte yetişmiş, önemli belediyelerde danışmanlık yapmanın dışında gazetecilikte de kendisini kanıtlamış bir kardeşim. Son derece dürüst, çalışkan ve gerçek anlamda iyi bir insandır. Tahir Büyükakın’ın Başkanı olduğu Büyükşehir Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü yürütecek. Büyükakın’ın bu tercihi, Büyükşehir Belediyesi’ndeki yeni dönem konusunda benim umutlarımı da arttırdı. Karar, Adem Turgut kardeşim için olduğu kadar Tahir Büyükakın için de çok isabetli bir karardır. Bu atama, Tahir Büyükakın’ın yakın çevresindeki yeni kadroları mutlaka partililer içinden tercih etmeyeceğinin de önemli kanıtı olmuştur.

Adem ne kadar dinlenecek, görevine ne zaman başlayacak bilmiyorum. Ama görevine başladıktan sonra Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın bölümünü daha hareketlendirecektir. Ben şahsen, yeni döneminde Adem’e her türlü desteği vermeye hazırım. Yeni görevi nedeniyle Adem Turgut’u, bu önemli tercihi nedeniyle Başkan Büyükakın’ı kutluyorum.

yorumdgjfhj-adem-turgut.jpg

ADEM TURGUT- Büyükşehir Belediyesi’nde önemli görev üstleniyor.

Hastane bitiyor da, yol yapıyor muyuz?

33 bin kişi kapasiteli, Avrupa’nın en güzel, en fonksiyonel stadyumlarından biri İzmit’te yapıldı. Ne yazık ki, her maç günü stada gitmek de, dönmek de çile. Çünkü doğru dürüst yolu yok.

Halen İzmit’in kuzeyinde çok büyük, içinde 6 ayrı hastaneyi barındıran muhteşem Şehir Hastanesi’nin inşaatı devam ediyor. Dün bu gazetenin manşetinde de vardı. İnşaat yüzde 60 seviyesini geçmiş. Muhteşem hastanenin gelecek yıl bu tarihlerde hizmete girmesi bekleniyor.

İzmit Şehir Hastanesi tamamlandığında her gün bu hastaneye onbinlerce insan gelip gidecek. Üstelik bunların önemli bir kısmı, hasta, halsiz, yaşlı insanlar olacak. Gebze gelecek, Adapazarı gelecek. Artık iş başlamış, bitiyor. Aslında bu dev hastanenin boş duran Kavakçılık arazisi üzerinde yapılması gerekirdi. Ama artık yerini tartışmanın bir anlamı yok. Bu hastaneye ulaşımın çarelerini bulmalıyız.

Toplu taşıma nasıl gidecek? Özel araçlar şehrin doğusundan geldiklerinde nereden nasıl, batısından geldiklerinde nereden nasıl ulaşacaklar? Şehir Hastanesi’ne ve Stadyum’a tramvayla ulaşım için Büyükşehir’in hedefi nedir? Raylı sistem bu bölgeye ne zaman gidecek.

Şehir Hastanesi açıldıktan sonra, kentimizde bütün sağlık hareketliliği bu bölgeye taşınacak. Bütün doktorlar, bütün ileri tetkik cihazları burada olacak.

İyi de nasıl gideceğiz? Hastalar nasıl gidecek, refakatçiler nasıl gidecek, ziyaretçiler nasıl gidecek? Bunları düşünmek için sanki bir hayli gecikiyoruz diye düşünüyorum.

Kocaelispor’da iyi şeyler olacak

Üstüme vazife değil, biliyorum. Ama Kocaelispor sevgisi ciğerlerimize işlemiş, kayıtsız da kalamıyorum. Cuma günü Kocaelispor’un olağanüstü kongresi var. Bahri Yavuz doğru olanı yaptı, kenara çekildi. Kocaelispor’un artık zaman kaybına tahammülü yok. Bu dönem transferi açmak, gelecek yıl bir üst lige çıkmak zorundayız.

Şimdi, kongrede seçilecek liste tartışılıyor. Pazartesi günü akşam saatlerinde ismi geçen iki önemli genç adamla birlikteydim. Serhan Gürkan ile Volkan Özön, gazetede benim odamda buluştular. Seversiniz, sevmezsiniz. İkisi de Kocaelisporlu. Serhan, bu kongrede aday olmak istiyordu. Volkan’ı çağırdım. Konuştular, el sıkıştılar. Volkan’ın başkanlığındaki yönetime, transferi açmak konusunda Serhan destek sözü verdi. Serhan Gürkan’a, “Bak, ben de kongre üyesiyim. İkiniz aday olursanız, oyumu Volkan’a veririm. Senin Kocaelispor camiasında hala kredin yok. Sevmeyen çok insan var. Önce bu yönetime destek ver, transferi açtır, takım bir üst lige çıksın, sonra sen kendini camiaya sevdirirsin” dedim.

El sıkıştılar.. Birlikte fotoğraf çektirmediler. İki Başkan adayına, “Tek liste ile kongreye gidin. Yönetim oy birliği ile seçilsin. Cuma akşamı biz de kalkıp kongreye gelmek zorunda kalmayalım. Artık Kocaelispor’da tartışma, çekişme dönemi bitsin” dedim. Volkan Özön, çok uzlaşmacı, çok saygılı bir genç. Serhan Gürkan da Kocaelispor’da kendi adını tamamen temize çıkartmak istiyor.

Kocaelispor’da güzel şeyler olacağını hissediyorum.

Ihlamur kokulu şehrim

Her yıl bu mevsimlerde, hemen hemen aynı yazıyı yazıyorum. Ama dayanamıyorum.

Karabaş Mahallesi Cebesoy Sokak’taki gazetenin eski binasından çıkıp, Demiryolu Caddesi’ne döndüğünüzde tam köşede kocaman bir ıhlamur ağacı vardır. Bu mevsim çiçeklerini açar ve çevresine mis gibi koku yayar.

Gazetenin şimdiki binasının bulunduğu Körfez Mahallesi’nde de binadan çıkıp, Rafet Karacan Bulvarı’na girdiğinizde henüz genç olan çok sayıdaki ıhlamur ağacından yayılan kokuyu duyabilirsiniz.

Bu mevsimde ıhlamur ağaçlarının yaydığı koku, en pahalı parfümün kokusundan çok daha güzel. Rafet Karacan Bulvarı’ndaki ağaçlar İbrahim Karaosmanoğlu’nun eseri. Daha çok büyüyecek, kalınlaşacak, daha çok ıhlamur verecekler. Akşamları gazetede işim bitip, eve dönerken bulvardan geçiyorum. Genç ıhlamur ağaçlarının başında pek çok kişi görüyorum. Ihlamur topluyorlar. Elbette bu ıhlamurların toplanıp, değerlendirilmesi lazım. Ama umarım, ağaçların dallarına zarar verilmiyordur.

Bu kenti nefis kokutan ıhlamur ağaçlarının her biri birer hazine. Elbette kimse ıhlamur kopartmasın diye her ağacın başına bekçi dikecek halimiz yok. Ama en azından, bu ağaçlardan bu ıhlamurları toplayan insanların duyarlı olması, ağaçlara zarar vermemesi gerekiyor.

Bizim şehrimizin, İzmit’in pek çok güzelliği güzel özelliği var. Ihlamur ağaçları ve ıhlamur kokusu da bu güzel özelliklerin en önemlilerinden biridir diye düşünüyorum.

DUVAR YAZISI

Hafta sonu üniversite

sınavları var. Sınava girecek

gençlere üç gün çok iyi bakın,

eğlenmelerini, dinlenmelerini sağlayın.

Bu yazı toplam 4527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
16 Yorum