1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adil düzen mi dediniz?..
Adil düzen mi dediniz?..

Adil düzen mi dediniz?..

Bayramlarda, özellikle yerel gazeteler bayram haberleriyle doludur. Kaçan koçlar, tosunlar, yakalama çalışmalarının çeşitliliği, gülünç bile olur çok zaman… Hastaneler, acil servisleri dolu

A+A-

Bayramlarda, özellikle yerel gazeteler bayram haberleriyle doludur. Kaçan koçlar, tosunlar, yakalama çalışmalarının çeşitliliği, gülünç bile olur çok zaman…

Hastaneler, acil servisleri dolup taşar. O kadar ki, hastaneler günler öncesinden önlem bile alırlar belki de; bayram önlemi. Bunun da ne anlama geldiğini biliyorsunuz siz. Öyle normal rahatsızlıklar değil, el, ayak, kol, bacak kesmelerdir bunlar. Kurban yerine kendisini kesenler az değildir anlayacağınızı…

Basın için, gazeteler için önemli haberlerden biri de siyasilerdir. Siyasi partilerin bayramlaşmaları bitmez tükenmez. İl, ilçe örgütlerindeki bayramlaşmalar sokaklara bile taşar, oradan gazete sayfalarına ulaşır…

Bu bayramın benim için en ilginç haberlerinden biri İstanbul’daydı. Dünyanın belki de başka bir ülkesinde görülmeyecek olan bir haberdi sözünü ettiğim. Onarımı yeni biten Süleymaniye Camisi’nde bayram namazı kılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, cami çıkışında kürsü kurdurup, insanlara mikrofondan seslenmesi nasıl haber olmazdı ki!..

Kentimizde de vardı benzer haberler. Başbakan’ınki gibi değildi kuşkusuz ya, siyasi partilerle ilgili haber çoktu…

AKP Kocaeli Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AKP’nin Kocaeli’deki bayramlaşma programlarına katılan ağır toplardan biriydi. Bu yıl 14. kez düzenlenen “Kent Bayramlaşması”na katıldı, bu arada önemli mesajlar verdi.

“Türkiye’nin en büyük Kent Meydanı İzmit’te yapılacak” dedi ve Perşembe Pazarı alanını adres olarak gösterdi. Dileyelim de 41 katlı otel projesi gibi olmasın bu söylem de!..

İstanbul’u İzmir’e bağlayacak olan Körfez Köprüsü’nden söz etti. Yanına da Cengiz Topel Havaalanı’nın önümüzdeki yılın ortalarında biteceği sözünü ekledi.

Hepsi güzel, hepsi gerekli şeylerdi gerçekten de. Milletvekili olarak, iktidarın bir bakanı olarak söyledikleri önemsenmeliydi. Ne ki, benim dikkatimi çeken bunların dışında bir şey vardı!

“Adil düzen”den söz ediyordu Nihat Ergün. Erbakan’la aynı gelenekten gelmesinin etkisi miydi, yoksa kendince yeni bir adil düzen mi geliştirmek istiyordu, AKP’nin adil düzeni miydi sözünü ettiği, bunu bilmek olanaksız.

“Yeryüzünde herkese yetecek kadar imkan ve fırsat var. Ancak, adil sistem olmayınca itiş kakışlar, kavgalar oluyor. Sadece bayramda değil, bayramdan sonra da güzel konuşalım, güzel işler yapalım” diyordu sayın Ergün.

Katılmamak olanaksızdı sözlerine. Ne ki, bunca “fırsat” varken, sözünü ettiği “itiş kakış” neden oluyordu ki? Sistemde mi bir şey vardı da “kavgalar oluyor”du?..

Sayın Ergün iktidardaydı. İktidarın da önemli bir yerinde, koltuğunda oturuyordu. Görevlerinden biri de, halkın olanaklardan eşit oranda yararlanmasını sağlamak değil miydi?..

Daha dünkü çocuklar, altlarında son model ciplerle gezerken, yıllardır çalışıp emekli olanların açlık sınırının altında yaşam savaşı vermelerini nasıl açıklayacaktı? Milletvekili maaşlarıyla emekli maaşlarını kıyaslamak aklına gelmeyecek miydi?..

Bayramdı ve söz her yere sığıyordu işte! “Adil düzen” yıllardır vardı zaten ve o yüzden sürünüyordu insanlarımız!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.