1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Adım adım demokrasi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Adım adım demokrasi

A+A-
8 Haziran 2015 Pazartesi gününden itibaren Türkiye’nin gerçek demokrasi yolunda sağlıklı adımlarla ilerlediğini düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük, güçlü, temelleri sağlam bir devlet olduğunu, seçimde ortaya çıkan halk iradesinin kurallar çerçevesinde gerektiği şekilde kullanıldığını görüyoruz.
Salı günü TBMM Başkanlığı seçimi için ilk iki tur yapılırken ben şahsen gurur duydum. Geçici Başkan Deniz Baykal’a frak yakışmıştı. Çok ciddi biçimde oturumu açtı, yönetti. Kimin kaç oy aldığı önemli değildi. İlk iki tur oylama gayet güzel, düzenli şekilde yapıldı. Sonuçları açıklandı. Sonra, Çarşamba günü Meclis Başkanı’nın belirleneceği 3 ncü ve 4 ncü turlara geçildi. Yine kurallar uygulandı. Düzen içinde ve olabilecek en seri biçimde, en küçük bir kavga gürültü olmadan TBMM’nin 26 ncı Başkanı seçildi. Meclis Başkanı seçilen kişi, sizin istediğiniz, arzuladığınız kişi olmayabilir. Bu seçim sürecinde yaşanan ve pek çok kişinin önceden öngöremediği bazı gelişmeler, ittifaklar sizi rahatsız etmiş olabilir. Ama sistem, kurallar işlemiştir. Demokrasi işlemiştir. TBMM, dışarıdan hiçbir müdahale olmadan- Cumhurbaşkanı bile müdahale edemedi- kendi Başkanını çok düzgün ve demokrasiye inanmış insanlara gurur veren bir şekilde seçmeyi başarmıştır.
………..
Çarşamba günü benim tatil günüm.  Ramazan ayına rastlayan çarşambalar için çok fazla seçeneğim yok. Sabah gazetede rutin işlerimi yaptım, erkenden ve içimde heyecanla evin yolunu tuttum. Bütün gün televizyon karşısında oturup, TBMM’de Başkanlık seçimiyle ilgili gelişmeleri izlemeyi planlıyordum.  Üçüncü turda ortaya çıkacak sonuçlar kimin Meclis Başkanı seçileceği konusunda güçlü işaretler verecekti. Ama yine de dördüncü turun sonunda Geçici Başkan Deniz Baykal sonuçları ilan edene kadar bir heyecan ve belirsizlik yaşanacağını öngörüyordum. İçimde, yeni Meclis Başkanı’nın AKP adayı dışında birinin olması dileği vardı. En yakın ihtimal de elbette Deniz Baykal görünüyordu. 
Ama, öğlen saatlerinde, MHP’nin yeni dönemdeki ilk Meclis Grup Toplantısının ardından, Meclis Başkanlığı seçiminin rengi belli oldu. MHP lideri Bahçeli,  “Biz dört turda da kendi adayımızı destekleyeceğiz. Ekmelddin Bey 4 ncü tura kalamasa da biz 80 MHP’li 4 ncü turda oy pusulasına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu yazacak, 80 geçersiz oy kullanacağız” dedi. 
Bahçeli’nin bu sözleri, 4 ncü turun sonunda AKP adayı İsmet Yılmaz’ın TBMM Başkanı seçileceğini açıkça gösteriyordu. Meclis Başkanlık seçiminin heyecanı bitmişti. 
………
TBMM Başkanlığı seçiminde ortaya çıkan tablo, bence AKP Genel Başkanı Davutoğlu’nun zaferidir.  AKP grubu, 258 milletvekilinden oluşuyor. TBMM Başkanlık seçiminin 4 turunda da İsmet Yılmaz 258 oy aldı ve bu oyla da Başkan seçildi. Bu önemlidir.  CHP daha ilk turda 3 fire verdi. CHP’deki bu tabloyu, parti içindeki demokratik özgürlük olarak değerlendirmek, bence saflıktır. İlk turda Baykal’a 3 eksik oyun çıkmış olması, CHP’nin zaafıdır ve bence Baykal’ın Meclis Başkanı olmasını engelleyen en önemli unsurdur. 
Davutoğlu ve AKP 3 ncü turda bir taktik uygulayabilir,  60 kadar milletvekilinin HDP adayına oy vermesini sağlayarak,  4 ncü turda Yılmaz ile Fırat’ı baş başa bıraktırabilir, bu durumda MHP’nin oylarını alıp Yılmaz’ı seçtirebilirdi. Ya da AKP’li 60 vekil MHP adayı İhsanoğlu’nun 4 ncü tura kalmasını sağlar, HDP’liler MHP adayına oy vermeyeceği için, yine Yılmaz’ın önünü rahatlatabilirlerdi. 
Başbakan Davutoğlu, bu dolambaçlı yolların hiç birine itibar etmedi. “Biz 4 turda da bütün vekillerimizle kendi adayımızı destekleyeceğiz” dedi. Aynen dediği gibi oldu. MHP’li 80 milletvekili geçersiz oy kullandı.  İsmet Yılmaz, tam AKP milletvekili sayısı kadar(158) oy aldı. Ama Deniz Baykal CHP+HDP sayısı kadar (132+80=212) değil, 180 oy aldı. Burada da büyük bir zaaf olduğunu herkesin görmesi gerekiyor.
………..
Şimdi CHP’liler ve HDP’liler, Bahçeli’ye, MHP’ye kızıyorlar. Yanlış yapıyorlar. Haksızlık yapıyorlar. Türkiye’de ve dünyanın her yerinde siyaset yelpazesinin sağ kanadındaki partiler arasındaki uzlaşma hep daha kolay ve doğal olmuştur. Bahçeli, CHP’ye de HDP’ye de güvenmedi. İnisiyatif aldı. Meclis Grubuna tamamen hakim olduğunu açıkça gösterdi. Seçimin sonucunu belirleyen lider oldu. Bu tablonun, önümüzdeki günlerde AKP-MHP koalisyonu kurulma olasılığını kağıt üzerinde güçlendirdiği bir gerçektir. Ama tam tersi de olabilir. Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimindeki tavrının yadırgandığını ve kendi tabanında tepki gördüğünü fark ederse AKP-MHP olası koalisyonu da açmaza girebilir. 
Benim kafama takılan başka bir konu var. 7 Haziran seçimlerinden kısa bir süre önce, MHP’nin Kocaeli 1 nci sıra adayı, şimdilerde milletvekili olan Saffet Sancaklı’nın bir yerel gazeteye verdiği mülakat, “Seçimden sonra AKP-MHP koalisyonu olur” başlığı ile manşetten verilmiş, bütün MHP’liler Sancaklı’ya ve bu gerçekten güzel haberi yazan gazeteye tepki göstermişlerdi. 
İşte sonuç ortada. Henüz koalisyon kurulmadı, Sancaklı Spor Bakanı olmadı ama, MHP lideri Bahçeli, AKP adayının Meclis Başkanı seçilmesini sağladı. Sancaklı’nın “Seçimden sonra AKP-MHP koalisyonu kurulur” öngörüsüne ve bu haberi yazan gazeteye kızan, söylemedik laf bırakmayan MHP’liler acaba şimdi utanıyorlar mı?..
Kimse, hiçbir şeyden kaygı duymasın. Türkiye için önemli olan demokrasinin sağlıklı işliyor olmasıdır. Kimin Meclis Başkanı, kimin Başbakan, kimlerin Bakan olacağı teferruattır. AKP ve Davutoğlu, Meclis başkanlığı seçimini kazanmış, MHP ve Bahçeli CHP’den az, HDP ile aynı sayıya sahip olmasına rağmen, Meclis Başkanlığı seçiminde belirleyici olmaya başarmıştır. Siyaset gerektiği yerde gereken manevrayı yapabilme ve sonuç alabilme sanatıdır. Yeter ki, kurallar ihlal edilmesin, yeter ki dışarıdan müdahale olmasın.. 
Türkiye’de 8 Haziran sabahı yeni bir dönem başladı. Demokrasimiz güçleniyor. Her şeye rağmen bu tablo içinden bir hükümetin de çıkacağına, en az 2 yıl Türkiye’yi yöneteceğine inanıyorum.
Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.