1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Adın çıkacağına, canın çıksın
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Adın çıkacağına, canın çıksın

A+A-
U-13 Ligi’nde Körfez İlçesi Birlikspor ile Güneşspor arasında oynanan maçta yaşı büyük futbolcu oynatıldığı iddiası ve sonrasındaki kemik karama testi ile verilen hükmen mağlubiyet kararı son birkaç gündür çok konuşuluyor, tartışılıyor. Daha önce konuyu köşemde işlemiş, olup bitenleri detaylı olarak sizlere aktarmıştım. Ancak olay önemli ve büyüktü, söylenmesi gereken başka şeyler de vardı. 

KULÜBÜN HAKKINI ARAMAK, ALIN TERİNE SAHİP ÇIKMAK İŞTE BUDUR 
Diyorlar ki, aynı futbolcu sezon başından bu yana oynuyor, neden diğer takımlar da hükmen galip ilan edilmiyor. Böyle bir uygulama yok. Hani bir laf var ya, ağlamayan çocuğa emzik verilmez diye. Hakkını aramayan kulüp avucunu yalar. Güneşspor hakkını sonuna kadar aradı ve sonunda bir sezonun emeğinin karşılığını aldı. Diğer takımlar da hakkını arasa, itirazını yapsa aynı şekilde hükmen kazanacaktı. Burada yöneticilik farkı ortaya çıkıyor. Yöneticinin asil görevi kulübünün, takımının, futbolcularının hakkını aramaktır. İşin ucunda 13 yaşındaki çocukların alın terleri var. Sen yönetici olarak onların alın teri için mücadele etmezsen, ne işe yararsın ki. Bu noktada Güneşspor yönetimini içtenlikle kutlamak isterim.  Yönetici nasıl olur, yöneticinin görevi nedir gösterdiler. Dilerim ki, diğer kulüplerin yönetimleri bu olayın ardından kendilerini sorgulayıp, bundan sonra gereğini yaparlar.

YA KUŞKULARI YOKTU, YA DA KÖTÜ OLMAK İSTEMEDİLER  
Körfez İlçesi Birlikspor yöneticilerinin futbolcunun yaşının büyük olmadığını iddia ederken, “Bu futbolcuyu biz Derincespor’dan aldık. Yaşını en iyi onlar biliyor. Onlarla oynadık ve yendik. Eğer yaşı büyük olsaydı itiraz edip maçı hükmen kazanırlardı” savunmasını yapıyorlar. Doğru, mantıklı bir bakış açısı değil bu. Daha doğrusu geçerli bir savunma yöntemi değil. Geldiği kulüp itiraz etmediyse futbolcuda sorun yoktur demek mümkün değildir. İtiraz edip etmeme kulüplerin sorunu. Kendilerini bağlar, futbolcuyu değil. Ya futbolcunun yaşının büyük olduğunu düşünmüyorlardı, ya da kötü olmak istemediler. Eğer kuşkuları vardı da, kötü olmama adına itiraz etmedilerse yanlış yaptılar. Tamam, kötü olmaktan kurtuldular ama öbür taraftan kendi futbolcularının emeğinin de heba olmasına göz yumdular. Belki de kendileri Türkiye Şampiyonası’na gidecekti. Bundan futbolcuları mahrum bırakmaya hakları var mıydı?  Bu yorumun sadece Derincespor için değil ilgili tüm kulüpler için geçerlidir. 

TFF ÇOK DOĞRU BİR YÖNTEM UYGULUYOR 
Körfez İlçesi Birliksporlular, “Madem öyle en başında, lig başlarken futbolcuların kemik test sonuçları istenseydi, biz de ona göre kimi oynatıp kimi oynatmayacağımızı bilirdik. Böyle bir durumda karşılaşmazdık. Haksızlığa uğradık” diyorlar ve sorumlu gördükleri il temsilcisini istifaya davet ediyorlar. Daha önce de yazdım, il temsilcisi TFF’nin talimatlarına göre hareket etti, en küçük bir hatası, yanlışı yoktur. Kemik testlerinin sezon başında yapılması konusu TFF’nin bileceği iş. Böyle uygun görmüş. Bence doğru yapmış. Bilinen bir gerçek var ki, kulüpler sağlık kuruluşlarından diledikleri sonuçları alabiliyor.

TEBT SONUÇLARIYLA OYNANABİLİYOR
 Ne yazık ki sağlık kuruluşları torpille, hatırla isteğe göre sonuç verebiliyor. Yani ters sonuçlarıyla oynanabiliyor. TFF bunu bildiği için kulüplerden böyle bir talepte bulunmamış. Kulüplere itiraz hakkı vermiş ve uygulanacak yöntemi de çok iyi belirlemiş. Tamamen tarafsız, bağımsız bir yöntemle sonuçların alınması sağlanmış. İl Temsilcisinin belirleyeceği bir sağlık merkezinde ve gözetiminde, iki kulübün birer yöneticisinin hazır bulunduğu bir ortamda kemik testi taraması yapılıyor. Kimsenin itiraz edemeyeceği, bir yanlışlık, bir haksızlık oluyor diyemeyeceği bir yöntem bu. Sonuçta söz konusu olayda bu yöntem uygulandı ve bir sonuç çıktı. Hala bununla ilgili yargaya yapmak, tepki koymak, istifa istemek ne kadar doğru, ne kadar mantıklı olabilir ki?

BİLGİ VERMEDİYSE BABASI, VERDİYSE KULÜP SUÇLU 
Ben bu olayda futbolcunun kendisinde bir kusur aramıyorum. Sonuçta bir nüfus kağıdı var ve çocuk orada yazılanı biliyor. İki yaş küçük yazdırıldığından nasıl haberi olsun ki. Bu noktada ben en fazla futbolcunun babasını suçlu görüyorum. Oğlunun yaşını en iyi bilen o. Kulüp yöneticilerini uyarması gerekirdi. Hadi en baştan bunu yapmadı, iş itiraz noktasına geldiğinde kulübü zor durumda bırakmama adına bunu yapmalıydı.  Uyarmış da kulübü dikkate almamış veya işlerine geldiği gibi davranmışta o noktada Körfez İlçesi Birlikspor yönetimi suçludur. Bu olayda ilgili bir önemli noktanın daha altını çizmek isterim. 

KUŞKU DUYMALARI İÇİN HAKLI BİR GEREKÇELERİ VARDI
Güneşspor Kulübü’nü futbolcuyla ilgili itiraz noktasına götüren en önemli faktör Körfez İlçesi Birlikspor başkanının Maşallah Akbay olması. Maşallah bey, geçmişte benim köşemin de müdavimlerinden biriydi. O zamanlar 95 Evler Birlikspor’du kulübün adı. Maşallah bey sıklıkla yaşı büyük futbolcu oynatıp haksız kazanç elde eder, ben de kendisini köşemden kınardım. Sonuçta adı çıkmış bir başkan Maşallah Akbay. Güneşspor da bunu çok iyi biliyor. Çünkü geçmişte Maşallah Akbay onların da canını yakmış.  Yine aynı durumun olabileceği kuşkusuyla hareket etmişler. Başka bir kulüp, başka bir başkan olsa büyük olasılıkla itiraz etmezlerdi.  Nitekim kuşkularında haklı çıktılar. Ancak sonuç olumsuz çıkmış olsa da, fark etmezdi. Çünkü Maşallah Akbay’ın başkan olduğu kulübe kuşku ile bakmalarında geçerli bir nedenleri vardı. 

ANLATMAK DA, İKNA ETMEK DE ÇOK ZOR 
Körfez İlçesi Birlikspor yönetici ve teknik adamları gazetemize yaptıkları ziyarette, Başkan Maşallah Akbal’ın geçmişte bu gibi suiistimalleri olduğu belirterek, “O zaman sen haklıydın. Ancak bu yeni kulüpte böyle bir şeye asla izin vermiyoruz” dediler. İnanmak istedim kendilerine ama sonuçta kulübün başkanı Maşallah Akbay ise ortada ciddi bir sıkıntı olduğunu da söyledim. Bu son olayda gerek Maşallah Akbay, gerek yönetim, gerekse teknik ekibin gerçekten de futbolcunun yaşının küçük yazıldığından haberleri olmayabilir. Böyle bir ihtimal var. Ancak geçmişten sabıkan varsa, defalarca emek hırsızlığı yapmış, adın çıkmışsa derdini anlatman da, kamuoyunu ikna etmen de çok zor.  Ne demiş atalarımız adın çıkacağına canın çıksın. 
Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.