1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Adliye, Doğu Kışla’ya”
“Adliye, Doğu Kışla’ya”

“Adliye, Doğu Kışla’ya”

12 Haziran seçimleri geride kaldı, TBMM’nin yeni üyeleri önümüzdeki hafta yemin edecek. İlk kez seçilen milletvekilleri şu günlerde kayıt ve Ankara’ya yerleşme telaşını yaşarken, kıdemli mil

A+A-

12 Haziran seçimleri geride kaldı, TBMM’nin yeni üyeleri önümüzdeki hafta yemin edecek. İlk kez seçilen milletvekilleri şu günlerde kayıt ve Ankara’ya yerleşme telaşını yaşarken, kıdemli milletvekilleri bir hayli rahat. Örneğin AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, çalışma temposunda küçük bir seçim molası dışında değişiklik görmüyor. Işık, İzmit için çok farklı bir tartışmayı da başlatıyor, Kocaeli Adliyesi’nin Doğu Kışla’daki boş tutulan askeri alana taşınmasını istiyor.

ADLİYE BİNASI YETERSİZ KALIYOR

Kocaeli Adliyesi çok uzun yıllar Kültür Tepesi’nde, bugün Sağlık Müdürlüğünün kullandığı küçük binada sıkış tepiş hizmet vermiş, 1990’lı yılların başında bugünkü görkemli binaya taşınmıştı. O günlerde bu kadar büyük bir adliye binasına ne gerek vardı diyenler oldu. Ancak nüfus arttıkça insanların hukukla, mahkemelerle olan işi de arttı. Nihayetinde bugünkü Kocaeli Adliye Sarayı da yetersiz hale geldi. Şimdi Adliye’nin bu binayı boşaltıp, Doğu Kışla’da inşa edilecek çok daha büyük bir binaya taşınması, mevcut binanın bir kamu dairesine, örneğin Kaymakamlığa tahsis edilmesi isteniyor.

ORDUEVİ ORADA GEREKSİZ

Doğu Kışla, 1990’lı yılların başında Milli Savunma Bakanlığından İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Ancak 90 dönümlük alanın 40 dönümünü askerler Orduevi yapılması için devretmeyerek, telle ayırdı. Doğu Kışla’nın 50 dönümlük alanı çok güzel bir park haline getirildiği halde, yanındaki 40 dönümlük alan atıl durumda bekliyor. AKP Milletvekili Işık, “Bu alanda orduevi yapılması gereksiz. Orduevi başka bir yerde de yapılabilir. Adliye buraya taşınmalı. Böylece İzmit’in adım adım doğuya kayması ve gelişimi de sağlıklı bir yapıya oturmalı. Mevcut bina da bir devlet kurumuna verilmelidir” diyor.

BASİT BİR PROTOKOLE BAĞLI

Doğu Kışla’daki 40 dönümlük alanın Adliye binası yapılması kaydıyla Milli Savunma Bakanlığından Adalet Bakanlığına devredilmesi, basit bir protokolle, üç beş gün içinde gerçekleştirilebilecek bir iş. Konunun enine boyuna tartışıldıktan sonra iki Bakanlık arasında bu devir sağlanıp, bir an önce yeni bir Adliye binası yapılabilir. Böylece İzmit’in doğusuna doğru, Perşembe Pazarı’nın yanında yapılması planlanan yeni Valilik Kompleksiyle yeni Adliye de yürüyüş mesafesinde birbirine yakın olacak, kentin trafik yükü de azalacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.