1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. Aferin sana Mert!
Aferin sana Mert!

Aferin sana Mert!

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar, işsizlik giderek gençlerin umutlarını kırıyor. Ama bu zorlukların içinde daha büyük acılar yaşayan, hayatı sıfırlananlar da var. Bunlardan biri Mert Akar.

A+A-

Mert’in hikayesi örnek olsun

İnsan Hikayelerinde zaman zaman gençlerin başarı hikayelerini paylaşmayı seviyorum. Çünkü bu ülkede genç olmanın o kadar kolay olmadığını biliyorum. Hele dezavantajlı bir durumu varsa gerçekten gençler için hayat iki kat daha zor oluyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin çok beğendiğim iki projesi var. Zaman zaman haberlerini de yapıyorum. Beyaz Kalpler ve Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi. Bu iki merkez hayatın dezavantajlarına karşı gençlerin başka çarelerinin de olduğunu gösteriyor. Özellikle engellileri tek başına yaşama hazırlayan Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi… Bence bu projenin büyütülmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. İlerleyen günlerde mutlaka burada başarıya imza atan bir engelli arkadaşımızın da hikayesini yazacağım.

Geçtiğimiz hafta Beyaz Kalpler’de başarı hikayesi var mı diye sorumlu arkadaşlarla konuştum. Mert Akar diye bir gençten bahsettiler. Yaşadığı acılar, aile problemleri nedeniyle okuyamayan, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite tanısı olan Akar’ın Beyaz Kalplere başvurduktan sonra yaşadığı değişimi anlatabileceğini söylediler…

Bu tür hikayeler biraz riskli olsa da yapabilirim dedim ve gittim. Mert ile bir araya geldiğimizde hiperaktif, dikkat dağınıklığı olan birini görmedim. Aksine sakin, ne yapacağını bilen bir genç gördüm.

Geçmişini çok az konuştu. Onun için önemli olan yeni kurduğu hayat artık.

Mert gibi gençlerin hikayelerini sadece çaresiz olmadığımızı, istersek neler yapabileceğimizi göstermek için yazıyorum. Mert, kendini çaresiz hisseden gençlere örnek olsun…

 

ornek-olsun-(1).jpg

ÖRNEK OLSUN: Mert Akar henüz 20 yaşında. Yaşadığı ailevi sorunlar ve psikolojik sorunlar nedeniyle okumayı dahi bıraktı. Ama daha sonra hayata tutunmayı ve okumayı tercih etti.

 

İLK HALK EĞİTİME GİTTİ

Mert Akar 20 yaşında. 2000 yılında İzmit’e doğdu. Barbaros İlköğretim Okulunu bitirdi ve liseye devam edemedi. Yaşadığı acılar, aile sorunları ve tedavisi mümkün olan hiperaktifite ve dikkat dağınıklığı nedeniyle okumadığını söyleyen Akar, şimdi herkesin “Aferin” diyeceği bir hikayeyi kendisi yarattı. Evde otururken telefonun çaldığını ve kendisinin açtığını söyleyen Akar, “Halk Eğitim Merkezi’nde açık lise kurslarının olduğu ve gelebileceğimi söylediler. Ben de gittim.

 

artik-kendinden-daha-emin.jpg

ARTIK KENDİNDEN DAHA EMİN: Geçmişini anlatmak yerine yaşadığı sıkıntılardan nasıl çıktığını ve kendi yeni hikayesini nasıl oluşturmaya çalıştığını anlatan Mert Akar, artık kendinden daha emin ve kendini hayata karşı daha güçlü hissediyor.

 

HİÇ PES ETMEMEYİ ÖĞRETTİLER

Sonra Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Projesi Sosyoloğu Eyüp Eren aradı. Beyaz Kalpler’deki kurslara katılabileceğimi ve gelişimim açısından önemli olacağını söyledi. 2017 yılında Beyaz Kalplere geldim. Buradaki kursları gezdim. Bu dönem babam ve dayımı kaybetmiştim. Yaşadığım acı nedeniyle hayatta başarılı olacağımı hiç düşünmüyordum. Burada Sosyolog Eyüp Enver, Psikolog Büşra Hocam ve servis elemanı hocası Serdar Hoca bana 5 ayda hiç pes etmemem gerektiğini öğrettiler.

 

bize-kahve-yapti.jpg

BİZE KAHVE YAPTI: Beyaz Kalplerde öğrendiği servis elemanlığı dışında barista bölümünde de yeteneğini ortaya koyan Mert Akar, Barista öğretmeni Serdar Yıldız ile birlikte bize kahve yaptı.

 

HEDEFLERİMİ BELİRLEDİM

Burada hayata daha sıkı sıkı tutunmam gerektiğini, kendime daha güzel gelecek kuracağımı öğrendim. Liseye devam etmeyi planlamıyordum. Psikolojik ve ailevi sorunlarım vardı. Kendimi derslerime veremiyordum. 14 yaşındayken sanayi sitesinde işe başlamış biriydim. Çok büyük umutlarım yoktu. Özellikle Sosyolog Eyüp Eren benimle çok konuştu. Onunla konuştukça hayata dimdik durulması gerektiğini öğreniyordum. Bu süreçte kendime hedefler belirledim. Meslek olarak polisliği seçtim. Artık hayallerimin peşinden gitmeyi hedefliyorum. Bu yıl lise bitiyor. Polis akademisine gitmek için çalışacağım.

 

onlarin-emegi-buyuk.jpg

ONLARIN EMEĞİ BÜYÜK: Büyükşehir Sosyal İşler Şube Müdürü Şemsettin Yıldırım, Beyaz Kalpler Eğitim ve Geliştirme Merkezi sorumlusu Sezer Ceylan’ın dezavantajlı duruma düşen gençlerin yeniden hayata bağlanması noktasında büyük emekleri var.

 

ARTIK BİR MESLEĞİM VAR

Burada hayata bakış açım değişti. Tabi burada bana bir de meslek öğrettiler. Servis elemanlığı kursu aldım. 5 aylık bir eğitim sürecinin ardından 5 yıldızlı bir otelde işe başladım. Ben işe başladığımda orada çalışanlar servis açmayı bile zor biliyordu. Ama bize burada işin tüm inceliklerini öğrettikleri için zorlanmadım. İşe alışmam da zor olmadı ve gerçekten kendime güvenim geldiğini çalışırken gördüm. Pratik yaparak işimi daha da iyi yaptığımı gördüm. Burada Serdar hocamız servis elemanlığı ile ilgili çok şey öğretti. Onun hakkını ödeyemem.

 

HEDEFLERİM VAR

Benim Kocaeli’nde 5 yıldızlı otelde birlikte çalıştığım şefim İzmir’e gitti. Orada önemli bir otelde çalışıyor. Ben de sezonun açılmasını bekliyorum. Sezon açılınca İzmir’de işe başlayacağım. Tabi benim hayallerim var. Kocaeli’nden ayrılmayı planlıyorum. Üniversiteye gitme hayallerim var. Polis akademisi sınavlarına gireceğim. Kazanırsam gerçekten hayalime kavuşmuş olacağım ama kazanamazsam da bu benim için bor son değil yeni bir başlangıç olur. Kazanamazsam turizm işinde ilerlemeyi hedefliyorum.

 

KIZDIĞIMIZ ZAMANLAR DA OLUYORDU

Beyaz Kalplerde daha çok güzel şeyler yaşadım ama tabi bizim de kızdığımız durumlar oluyordu. Farklı insanların bir araya getirildiği ve büyük bir emekle daha iyi olmaları için çaba gösterilen bir yer burası. Bizim grubumuzda bir kız arkadaşımız vardı. Gerçekten hepimizi çok sinir ediyordu. Üstümüze yürüdüğü zamanlar oluyordu. Ama kız olduğu için kavga etmiyorduk. Hepimiz sinir olmuşluğumuzla kalıp yerimize oturuyorduk. Benim için buradaki tek olumsuzluk buydu.

 

BEYAZ KALPLERE GELİN

Ben geçmişimi burada geride bıraktım ve yeni bir hayat kurdum. Bu hayatı daha iyi yapmak için de büyük çaba gösteriyorum. Benim gibi sıkıntı yaşayan arkadaşlarımın buraya gelip başvurmalarını istiyorum. Buraya gelip kurslardan ve desteklerden yararlansınlar. Mutlaka kursları ve destek programları bitene kadar burada kalsınlar. Benim hayata bakışımı değiştiren, bana yeni bir hayatı kurmayı öğreten Beyaz Kalplere ve buradaki tüm abi ve ablalarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Doğum gününde başladı

Beyaz Kalplere doğum gününde geldiğini söyleyen Mert Akar, bunun kendisi için yeni bir başlangıç olacağını ilk anda düşünemediğini ama zamanla doğum gününde yeni bir başlangıç yaptığını anladığını söyledi.

 

ELİMDEN GELSE YİNE GELİRİM

Beyaz Kalplere annesi ile birlikte geldiğini söyleyen Mert Akar, geldiği günün kendisi için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. 2 Ekim 2017 tarihinde geldiği Beyaz Kalplere kursa başladığını ve bu tarihin aynı zamanda kendi doğum gününe denk geldiğini söyleyen Akar, “Doğum günümde buraya gelmem belki benim için bir yeni bir hayata başlangıç oldu. Elimde imkan olsa buraya yeniden gelmek isterim. Çünkü burada kendime güvenmeyi ve güven duygusunu öğrendim.

 

DESTEK ALDIM

Servis elemanlığı kursuna başladım ama bununla kalınmadı. Aynı zamanda benim ergenlik sorunlarım, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat dağınıklığının tedavisi de başladı. Psikolog Büşra Hanım ile birlikte çalışmaya başladık. Her gün dikkat dağınıklığının tedavisi için puzzle yapıyordum. Burada 5 ay kaldım ve çıkarken hiperaktivite ve dikkat dağınıklığım bastırılmıştı. Artık daha başka biriydim. Aldığım tüm eğitimler ve destekler işe yaramıştı.

 

ARTIK BAŞKA BİRİYİM

Şu an çok konuşan, karşımdakinin sıkılıp sıkılmadığını düşünmeden hareket eden biri değilim. Aksine yerinde ve zamanında konuşan, dikkatini toplayarak işine yoğunlaşabilen biriyim. Bu durum derslerime de yansıdı. Odaklanmanın çok önemli bir şey olduğunu gördüm. Odaklandığımda başardığımı gördüm. Daha önce bana bunlar söylendiğinde çok bir şey ifade etmiyordu. Ama artık odaklanmanın, dikkatini vermenin, yerinde ve zamanında konuşmanın önemini iyi biliyorum” dedi.

 

umudumu-artirdi.jpg

UMUDUNU ARTIRDI: Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Projesine geldikten sonra hayata bakış açısının değiştiğini söyleyen Mert Akar, hayata dair umutlarının artığını belirtti.

 

90 kilodan 74 kiloya düştü

Beyaz Kalplerde çok güzel anılarının olduğunu söyleyen Mert Akar, sadece psikolojik açıdan değil fiziki açıdan da değişim yaşadığını belirtti. Beyaz Kalplere geldiğinde 90 kilo olduğunu söyleyen Akar, “Spor eğitmeni Mehmet Hoca ile burada fitnesse başladım. Çok çalışıyordum. Ayda 3 kilo verdim. Çok sıkı bir antrenmanla zayıflamayı başardım. Geldiğimde 90 kiloydum, çıkarken de 74 kilo. Tam 16 kilo verdim. Bu durum benim özgüvenimin daha yükselmesine başladı. Burada bana ve gelen tüm arkadaşlarımıza aile olmayı öğretiyorlar” dedi.

 

Sıfırdan hayat kurduk

Babası ve dayısı öldükten sonra annesi ile birlikte sıfırdan bir hayat kurduklarını söyleyen Mert Akar, “Benim şu an tek isteğim annemin yaşamadığı hayatı ona yaşatmak. Sıfırdan kurduğumuz hayatı daha güzel hale getirmek” dedi.

 

EVİMİZDE EŞYA YOKTU

Ailesi ve geçmişi ile ilgili çok konuşmak istemeyen Mert Akar, babası ve dayısı yaşamını yitirdikten sonra annesi ile hayata sıfırdan başladıklarını söyledi. Evlerinde eşya dahi olmadığını belirten Akar, “Annemle birlikte çalıştık. Çok çalıştık, didindik ve kendimize bir yaşam kurduk. Kendimize bir ev yaptık. Çok güzel bir yaşam kurduk. Benim bir de kız kardeşim var. Annem ikimiz için kendisini veda etti.

 

ANNEM ARTIK ÇALIŞMASIN

Kız kardeşim lise son sınıfta başarılı bir öğrenci. Onun da hayallerinin peşinden koşmasını çok istiyorum ve gerçekten hayallerinin peşinde koşuyor. Annem 5 yıldızlı bir otelde temizlik personeli olarak çalışmaya başlamıştı. Uzun yıllar böyle çalıştı. Şimdi de bir otelde kat temizlik müdürü olarak çalışıyor. Ben aslında annemin çalışmasını hiç istemiyorum. Beni bu durum biraz zorluyor. Gerçekten tek hedefim annem için güzel bir gelecek kurmak.

 

HAYATI DAHA GÜZEL YAPACAĞIZ

Annem benim ve kız kardeşimin iyi olması için çok çaba harcadı. Onun da benimde yaşadığımız şeyler kolay şeyler değildi. Herkesin kaldırabileceği durumlar değildi. Ben de annem de bunun bedelini ödedik. Şimdi annemle sıfırdan kurduğumuz hayatımızı daha güzel hala getirmek istiyorum. Annemin yaşamadığı hayatı yaşamasını istiyorum. Onun eksiklerini kapatmak, gerçekten daha iyi olmasını istiyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.