1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. AFETLERDEN DERS ALDIK MI?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

AFETLERDEN DERS ALDIK MI?

A+A-

Afet gezegenimizin bir gerçeği. “Ben istemem, almamayım” deme durumu yok. Üstelik çok hoşumuza giden bir konu da değil. Çünkü afet insanlara, her an başlarına gelebilecek acı, sıkıntı, ölüm gibi bilgi ve duyguları hatırlatıyor. Oysa insanlar olarak gezegenimizde, mutlu olmak, gülmek, eğlenmek, kendi halimizde yaşamak rahat olmak istiyoruz.

“Afet” rahatımızı bozacak, huzurumuzu kaçıracak bir kelime. Sanırım tam da bu sebeple afetlerin varlığının farkında olup ama hemen unutup düşünceyi ötelemeyi de öğreniyoruz.

AFAD’ ın web sayfasındaki bilgilere göre; Dünya genelinde 31 çeşit doğal afetten 28 tanesi meteoralojik afetlerden oluşuyor. Her ülkenin afeti farklı. Örneğin Akdeniz Bölgesinde doğal afetler kuraklık, seller, orman yangınları, heyelan, dolu fırtınaları, çığlar, don,  ülkemizde ise dolu, sel, taşkın, don, orman yangınları, kuraklık, şiddetli yağış, şiddetli rüzgâr, yıldırım, çığ, kar ve fırtına olarak görülüyor. Dünya Meteoroloji Örgütüne (WMO) göre sadece 1980'li yıllarda dünyada 700,000 kişi meteorolojik afetlerden dolayı hayatını kaybetmiş.

Afet Çeşitleri Bize Yabancı Değil

Yavaş gelişen doğal afetler;  şiddetli soğuklar, kuraklık, kıtlık vb.

Ani gelişen doğal afetler; deprem, seller, su taşkınları, toprak kaymaları, kaya düşmeleri, çığ, fırtınalar, hortumlar, volkanlar, yangınlar vb.

İnsan kaynaklı afetler ise; nükleer, biyolojik, kimyasal kazalar, taşımacılık kazaları, endüstriyel kazalar, aşırı kalabalıktan meydana gelen kazalar, göçmenler ve yerlerinden edilenler vb.

Bu afet çeşitlerinin hepsi de tanıdık, her an yaşanabilir ama bireysel olarak kendimize yakınlaşmayı yakıştıramadığımız durumlar değil mi?

Beynimiz olumsuzlukları ötelemek,  olumsuzluklardan kaçmak istiyor. Afetlerin ne kadar yakınımızda olduğunu işte bu yüzden hatırlamak istemiyoruz. 1999 depremini yaşamış olsak da depreme yönelik alınması gereken önlemlerde hala zayıfız.

Kocaeli Afetin Acısını Yaşadı

Kocaeli deprem döneminde çok acılar yaşadı. Ama bireysel olarak ne kadar önlem aldı? Yeniden deprem olacağını, iklim değişikliklerinden dolayı seller, aşırı sıcaklar ve başka olumsuzluklar yaşayacağımızı, sanayi bölgesi olmamız sebebiyle bölgedeki kimyasallardan dolayı insan eliyle oluşturulan afetlere  maruz kalabileceğimizi bilmek istemiyoruz..

Bilsek de beynimiz konfor alanlarını korumak istiyor. İşte böylece Allah’a emanet yaşayıp gidiyoruz. Akıllanmıyoruz, akılcı düşünmüyoruz, yarını umursamıyoruz, her konuyu devletin, yerel yönetimlerin üstüne atıp vatandaş olarak kolaycılığa kaçıyoruz.  Bireysel olarak öğrenmemiz, uygulamamız, sorgulamamız gerekenleri sorgulamıyoruz, almamız gereken önlemleri almıyoruz.  Afet bilinci konusunda kendimize bir ayna tutmaz isek sonumuz iyi olmayacak. Üstelik, birimiz hepimizi etkileyebiliyoruz.

Sözün özü; Afetlerden ders almıyoruz, afetler bize zorla öğretmeye çalışıyor, böylece afetlerle inatlaşmaya çalışınca kaybediyoruz. Biz doğa ile savaşamayız. İyi geçinmek, suyuna gitmek, bilinçlenmek, önlemimizi almak akıllı olmak zorundayız. Bireysel bilinç önemli.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 814 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.