1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Afrika açlıktan ve kuraklıktan kırılıyor, gelin Allah için el uzatalım
Afrika açlıktan ve kuraklıktan kırılıyor, gelin Allah için el uzatalım

Afrika açlıktan ve kuraklıktan kırılıyor, gelin Allah için el uzatalım

Ramazan-i Şerif ayının içerisine girmiş bulunuyoruz. Bir taraftan zengin sofraları birbirine nispet yaparcasına göz kamaştırıyor; Diğer taraftan da Doğu Afrika ülkeleri, son 60 yılın gördüğü en büyük k

A+A-

Ramazan-i Şerif ayının içerisine girmiş bulunuyoruz. Bir taraftan zengin sofraları birbirine nispet yaparcasına göz kamaştırıyor; Diğer taraftan da Doğu Afrika ülkeleri, son 60 yılın gördüğü en büyük kuraklıkla boğuşuyor. Her gün bölgeden gelen birbirine benzer haberlere rağmen, uluslararası kamuoyu yaşanan insanlık dramının ciddiyetini daha yeni kavrıyor.

Ajanslara düşen haberlere göre; “Afrika Boynuzu bölgesini oluşturan ülkelerde yaklaşık 12 milyon insanın hayatı, en kısa zamanda bölgeye ulaşması gereken yardımlara bağlı. Eğer vaat edilen yardımlar yapılmazsa, dehşet verici manzaralara sahne olan Afrika’daki durum tam bir kâbusa dönüşebilir.

Kuralıktan tarım alanlarının harap olması, çiftlik hayvanlarının ölmesi, gıda kaynaklarının tükenmesi, yiyecek ile yakıt fiyatlarının tavan yapması ve sonu gelmeyen iç çatışmalar milyonlarca insanı, açlıktan ölmenin eşiğine getirdi.

Tüm bu nedenler, Afrika Boynuzu bölgesinde başta Somali olmak üzere Cibuti, Etiyopya, Kenya, Somali ve Güney Sudan’da 10 binlerce insanın komşu ülkelere akın etmesine neden oluyor. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar göç yollarında açlıktan ölüyor, ağzına kadar dolan mülteci kamplarında insanlar hastalıktan kırılıyor, çatışmaların tıkadığı yardım yollarını kullanmaya çalışan yardım örgütleri dünyaya acil yardım çağrısı yapıyor.

BM yetkilisi Elisabeth Byrs, “Kırsal alanda iki sezon üst üste yeterli yağış alınamaması 1950-51’de yaşanan kuraklıktan bu yana en ağır kuraklığa neden oldu. 2012’ye kadar bu durumun düzeleceğini beklemiyoruz” derken, UNICEF üst düzey yetkilisi Anthony Lee, “Tanık olduğumuz çok büyük bir göç fırtınası” ifadesini kullandı.

İngiltere Afet Acil Komitesi (DEC) yöneticisi Brendan Gormley ise “Evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar, hayatlarının nasıl parçalandığına tanık oluyor. Kuraklık sahip oldukları her şeyi ellerinden aldı” şeklinde konuştu. Gormley’in bahsettiği durumu en iyi şekilde anlamak için, ilk olarak Somali’ye göz atmak gerekiyor”

Evet değerli dostlar! bir insan olarak, bir Müslüman olarak bizlerin yapabileceği hiçbir şey yok mudur bu manzara karşısında sizce? İçinde bulunduğumuz bu rahmet ayında göz göre göre ölüme terk edilen bu insanlara el uzatamaz mıyız? Bir tas çorba da biz içiremez miyiz? Pirzolalarımızı, bifteklerimizi afiyetle yerken bir tas çorbayı bu insanlara çok mu görürüz? “Şarktaki müminin ızdırabını garptaki mümin iliklerine kadar hissetmezse imanın kemaline erişemez” Diyen hazreti peygamberimizin ümmeti olduğumuzu göğsümüzü gere gere söyleme yüzü bizde olur mu bu manzara karşısında?

Onlar açlık ve sefalet içerisinde ölümle boğuşurken; bizler burada yat hesabı, kat hesabı, yüksek beygirli araba hesabı içerisinde olursak bunun hesabını Allah’a nasıl veririz?

Ey Allah’ın kulları, Allah adına, insanlık adına ve ölmüşlerinizin ruhu adına gelin bu insanlara el atın. İçinde olduğumuz bu mübarek ramazan ayında gözümüzü açalım etrafımızdaki fakirleri görelim ve el uzatalım. Uzatalım ki, yarın bir şekilde bizler de dara düştüğümüzde bize uzatılan eller olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.