1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Afrika'ya uzanan yardım eli…
Afrika'ya uzanan yardım eli…

Afrika'ya uzanan yardım eli…

Ülkemiz insanı muhtaç insana karşı duyarlılığını bir kez daha gösteriyor. Afrika Boynuzu denen bölgede Somali, Etiyopya, Kenya ve Cibuti de yaşanan büyük kıtlık neticesinde baş gösteren sorunlar milyon

A+A-

Ülkemiz insanı muhtaç insana karşı duyarlılığını bir kez daha gösteriyor. Afrika Boynuzu denen bölgede Somali, Etiyopya, Kenya ve Cibuti de yaşanan büyük kıtlık neticesinde baş gösteren sorunlar milyonlarca insanı açlıktan ölümle karşı karşıya getirmişti.

Türkiye'nin, Kocaeli'nin eli zor durumdaki bu insanlara uzandı…

Bölge yıllarca kapitalist ülkeler tarafından sömürülmüş. Hem büyük bir yoksulluk hem de büyük bir otorite boşluğu var.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye, bu bölgede otorite boşluğundan kaynaklanan deniz korsanlığı ile mücadele için askeri gemilerini de göndermişti.

Şimdi, Somali'deki açlık ve susuzluk yüzünden insanların eriyerek ölümünü dünyanın pek çok ülkesi sadece izliyor. Türkiye'de ise inanılmaz bir yardım kampanyası başlatıldı. Geçen Cuma günü ilimizdeki camilerde Cuma namazı sonrası Somali'ye yardım için cami bahçelerinde masalar kurulmuş. Kocaeli'de Cuma namazı sonrası yarım saat içinde toplanan para miktarı 775 bin TL'yi bulmuş.

İzmit ilçesinde 144 bin TL'nin, Gebze'de 131 bin, Gölcük'te 79 bin TL yardım toplanmış.

Birkaç saat içersinde toplanan 775 bin TL çok ciddi bir rakam.

Sadece cami bahçelerinde, Cuma namazından çıkan insanların ceplerinden sorgusuz sualsiz çıkartıp, verdikleri para.

Kim için?.. Somali'deki zavallı insanlar, açlıktan ölen çocuklar için…

Devlet ve Kızılay da seferber oldu. Toplanan yardımlar kurulan hava köprüsü ile Somali'ye götürülüyor. Tabii yazının girişinde de belirttiğim gibi bölgede büyük bir siyasi ve idari karmaşa, anarşi var. Terörist gruplar, yardım malzemelerinin trajedinin yaşandığı bölgelere ulaşmasını engellemeye çalışıyor, yakaladıklarına el koyuyorlar.

Umarım bu sıkıntı da bertaraf edilir, Türkiye'den giden yardımlar, Somali'deki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

Dünyanın bir köşesinde terör ve insanlara eziyet varsa, Türk askeri orada. Dünyanın bir köşesinde açlık, kıtlık, trajedi varsa, Türkiye yine orada. Bu cömert insanların ülkesine de böyle bir devlet organizasyonu yakışırdı.

127 duruşma ve hiç sonuç yok

Türkiye'nin geçmişini temizlemesinden, Türkiye'de sivil halkın seçtiği iktidarları devirmeye yönelik çalışmalar içinde bulunanların yargılanıp, cezalandırılmasından en çok mutluluk duyacak ve bunu destekleyecek vatandaşlardan biri olduğumu düşünüyorum.

Bazen bu tür büyük davaların soruşturmalarında kurunun yanında yaş da yanar, bunu da kabul ediyorum. Ama bu tür davaların bu kadar çok uzadığı, belirsizliğin bu kadar yoğun olduğu başka bir demokratik ülke de sanırım yoktur

Ergenekon Davası soruşturmasında tutuklu ve tutuksuz sanıklarla ilgili olarak önceki gün 127 nci duruşma yapıldı. Bu davanın sanıklarından biri olan Gazeteci Mustafa Balbay'ı örnek alalım. Balbay, 885 günden beri tutuklu. Cezaevindeki bu sürenin 162 gününü tek başına hücrede geçirdi.

Hâlâ neyle suçlandığı konusunda somut bir belge yok. Balbay, son iki doğum gününü Silivri cezaevinde geçirdi. Dile kolay 127 nci duruşma. Hâlâ ortada somut sonuç yok. Üstelik Mustafa Balbay, halkın oylarıyla milletvekili seçilmiş bir sanık.

Bir büyük davayı açıyorsunuz, önemli insanları yakalayıp, F Tipi Cezaevine koyuyorsunuz. Aradan yüzlerce gün geçiyor. 127 duruşma yapılıyor. Bu insanlar suçluysa verin hükümlerini yatsınlar. Suçsuzsa, bunu söyleyin. Çıkıp, normal yaşamlarına dönsünler.

Bu gidişle söz konusu dava 500 ncü duruşmada bile bitmeyecek.

Böyle adalet olur mu?..

Mobese cezaları caydırıcı olacaktır

Çok uzun yıllar süren gecikmenin ardından ilimizde kameralı takip sistemi (Mobese) faaliyete geçti. Artık karayollarında trafik denetimlerinde de fiilen kullanılıyor.

İzmit, Derince ve Körfez'i takip eden sistemin resmi açılışı 29 Temmuz'da yapılmıştı. İzmit 42 Evler mevkiindeki kayıt ve takip merkezinde şehrin çeşitli bölgelerindeki 300 kadar kameranın bütün görüntüleri izleniyor ve takip ediliyor. D-100 ve D-130 karayollarında kavşaklarda, trafik ışıklarının üzerinde kameraları görebilirsiniz. Yetkililer bu kameraların trafik kuralı ihlallerini de kayda aldığını, plaka üzerinden aracın sahibinin adresine ceza ihbarnamelerinin gönderildiğini açıkladılar.

Kameraların trafik kuralı ihlallerinde kullanılması, asayiş olayları için kullanılması kadar önemli. Şimdi, ortalıkta trafik polisi olmasa da kameralar trafik kuralı çiğneyenleri tespit edecek ve cezayı kesecekler.

Bu uygulamanın ilimizde trafik terörünün önlenmesinde önemli etken olacağını düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.