1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. AFRİN ZAFERİ VE SİYASET
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

AFRİN ZAFERİ VE SİYASET

A+A-

Zeytin dalı hareketi olarak başlatılan Afrin zaferi sonuçlanıyor. Sergilenen başarı bir Türkiye gerçekliğidir. Şehitleri ve gazileriyle, güvenlik güçlerinin yetenekleri ve kahramanlıklarıyla, toplumun, desteği, katkısı ve sabrıyla, siyasilerin kararlılığıyla, rahmetle, şükranla, onurla sahiplenilen gerçekliktir. Başarının Türkiye açısından önemi çok büyüktür. Türkiye’nin,  demokratik dönüşüm döneminde karşılaştığı sorunlarla uğraşırken, ulusal ve uluslararası çok önemli zaferi başarması, toplumsal heyecanı ve özgüveni yükseltmiştir.

TÜRKİYE SİYASETİNİN KONUMU

Afrin hareketini, Türkiye siyasetinin aktörleri, kendi konumlarını merkeze alan yaklaşımla değerlendirdiler. İktidar partisi, ulusal ve uluslararası kuşatılmışlığa, diz çöktürmeye başkaldırı olarak değerlendirdi. Ana muhalefet partisi ve bazı muhalefet partileri, iktidar partisinin yanlışlarının ve hatalarının sonunda ortaya çıkan ihtiyaç olarak değerlendirdi ve destekledi. HDP, Afrin hareketini, Suriye Kürtlerinin özgünlüğünün bulunduğu yerden değerlendiremedi. PKK, PYD/YPG terör etkileşiminin ve iç içeliğinin, Türkiye’ ye karşı kullanılan, uluslararası araç konumunu kabullenemedi. Türkiye Kürtlerinin özgün demokratik kurumsal sürdürülebilirlik beklentisini sahiplenip, temsilini sağlayacak kararlılığı sergileyemedi.

TÜRKİYE SİYASETİNİN BİRİKİMİ

Türkiye siyasetinde mücadele veren siyasi partilerin, Afrin hareketini kendi konumları üzerinden değerlendirmeleri olağan karşılanmalıdır. Afrin hareketinin en önemli özelliği, Türkiye’nin demokratik dönüşümüne yapacağı katkıdır. Türkiye siyaseti hangi konumda olursa olsun, Türkiye’nin demokratik dönüşümüyle ilgili önemli birikimlere ulaştı. Vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesi başardı. FETÖ/PDY’sının, vesayet sisteminin yerine geçme girişimlerini ve darbe kalkışmasını önlendi. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek, Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanması döneminde karşılaşılan sorunlarla uğraşılıyor. Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, iktidar partisinin anlayışının merkeze alınmasıyla tamamlanması girişimleri, belirsizliklere ve gerilimlere neden oldu. Afrin zaferi, Türkiye’nin, toplumsal gerçekliği olarak içselleştirilebilirse, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin merkeze alındığı yaklaşımlar ortaya çıkabilecektir.

SİYASİ İRADENİN BELİRLEYECEĞİ

Afrin zaferinin, Türkiye siyaseti tarafından, siyasi gerçeklik olarak değerlendirilmesi ihtiyacının nedeni, ilk defa siyasi iradenin kararlılığı ve hedefi ile başarılmış olmasındandır. Vesayet sistemi koşullarına göre yetişmiş güvenlik güçlerinin, siyasi iradenin kararlılığına ve yönlendirmesine bağlı olarak, ulusal ve uluslararası önemde başarı kazanması özgün bir farklılıktır. İktidar partisinin kazanılan başarıdan en fazla yarar sağlamaya çalışması bu nedenle olağan karşılanmalıdır. Türkiye siyaseti yaşanan bütün gerçekliği sahiplenerek, Türkiye’yi değiştirip, geliştirme mücadelesinde, halkın iradesinin yapabilirliğini temel alan siyasi iradenin etken ve belirleyici olmasını vazgeçilmezliğe taşıyabilmelidir.

AFRİN ZAFERİNİN DEMOKRATİK DÖNÜŞÜME KATKISI

Afrin zaferi, askeri, siyasi, diplomatik, ekonomik, sosyolojik, küresel ve bölgesel, vb. bütün yönleriyle, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarca değerlendirilecek önemdedir. Bu çok önemli zaferin, Türkiye’ deki kurum ve kuruluşlarca, bütün yönleriyle, Türkiye ve Dünya gerçekliği kapsamında değerlendirilmesi ihtiyacı önceliklidir. Ulusal ve uluslararası önemde ulaşılan kazanım ve birimin, Türkiye siyasetine katkısı hissettirilip, yapabilirliğe taşınmalıdır. Türkiye siyaseti ulaştığı birikim ve güçle, Demokratik Hukuk Devletinin en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en evrensel kural ve kurumlarla tamamlanması sorumluluğunu yerine getirebilmelidir. Türkiye toplumunun, Türkiye siyasetinin önüne koyduğu, demokratik kurumsal sürdürülebilir içerisinde, Demokratik Hukuk Devletinin inşası sorumluluğu, her zamankinden daha çok yapabilirliğe yakındır.

Bu yazı toplam 1198 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.