1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. AĞACA DAYANMA ÇÜRÜR, İNSANA DAYANMA ÖLÜR
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

AĞACA DAYANMA ÇÜRÜR, İNSANA DAYANMA ÖLÜR

A+A-

Bir iş adamının işleri çok bozulmuştu. Ne yapsa olmuyordu. Bir zamanlar çok büyük işler yapan başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu.

Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. ...

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. ''Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli; Benimle Paylaşmak ister misin?'' diye sordu yaşlı adam. İş adamının yakınmalarını dinledikten sonra da, ''Sana yardım edebilirim'' dedi. Çek defterini çıkardı. İş adamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: ''Bu parayı sana borç veriyorum. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al'' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

 

İş adamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise o gün için dünyanın en zengin adamı olan John Rockefeller'' e aitti, ''Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim'' diye düşündü. John Rockefeller'' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama adam bu çeki ben şimdi bozdurup harcayıp da geri ödeyemezsem batarım diye düşündü ve çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güvencesi ve yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı.

İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti. Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya bile başlamıştı.

Tüm bir yıl boyunca yorulmadan çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde ödeyememekten çekinip bir  türlü  bozduramadığı  çek ile o  parka gitti. Kararlaştırdıkları randevu saatinin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire ''Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir'' dedi. ''Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockefeller olduğunu söylüyor'' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı. İş adamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı. Başarının sırrı, kasamızda duran para değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başarıyı başka yerde aramaya gerek yok. Çünkü bedava peynir sadece fare kapanında bulunur.

Bugün etrafımızda çok parası olup da yanlış yatırımlar yapıp veya yanlış hayat tarzlarına dalarak batan birçok iş adamları var. Bunları hepimiz zaman zaman duyuyor veya görüyoruz. Ama bazen de elindeki üç kuruş sermayesiyle gece gündüz çalışıp, akıllı yatırımlar yaparak büyük holding sahibi olan insanları da görüyoruz. Önemli olan elinizdeki paranın miktarı değil, o parayı nasıl değerlendirdiğiniz. Veya nerelere harcadığınızdır. Büyüklerimizin çok güzel bir sözü vardır. Derler ki “Ağaca dayanma çürür. İnsana dayanma ölür” Onun için elinizde istediğiniz kadar çok para olsun. İsteğiniz yüksekokulu bitirin. Kendinize güveniniz veya mücadele azminiz yoksa başarılı olamazsınız. Şunu hiç unutmayın; Başarı merdivenlerini tırmanan insanlar o merdivenlere asla elleri cebinde tırmanmamışlardır. Tabii ki insanın arkasında bir güvencesi olması çok güzel ama insan önce doğru işler yapıp Allaha güvenecek ondan sonra parasına ve dostlarına. Bazen de gece gündüz çalışıp, doğru yatırımlar da yaparak zengin olamaya bilirsiniz.

 Bence hayatta önemli olan şey zengin olmak değil mutlu olmaktır. Biz zannediyor ki zengin olunca mutlu da olacağız. Öyle bir şey yok. Yapılan istatiklere göre dünyadaki intihar olaylarının çoğu en zengin ülkelerde oluyor. Gidin bakın o zenginlerin çoğunun ne dertleri var bir görün. Rahmetli Sakıp Sabancı bir televizyon programın da bir işadamı olarak fabrikalarım da o kadar güzel arabalar üretiyorum. Fakat kendi oğlum engelli olduğu için bu arabaların birini bile kullanamıyor. Ne kıymeti var demişti. İyi düşünün yaşadığımız bu hayatın provası ve tekrarı yok. Onun için çok zengin olmasanız da mutlu olduğunuz ve bildiğiniz işi yapmaya bakın. Herkese hayırlı Ramazanlar.

Bu yazı toplam 1604 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.