1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ağır rapor”
“Ağır rapor”

“Ağır rapor”

Bugün hepimiz sandık başındayız. Ülkemizin sorumlu insanları olarak oylarımızı kullanıyor, bizi yönetecek olanları belirlemeye çalışıyoruz. Propaganda döneminin gürültüleri, belki küçük

A+A-

Bugün hepimiz sandık başındayız. Ülkemizin sorumlu insanları olarak oylarımızı kullanıyor, bizi yönetecek olanları belirlemeye çalışıyoruz. Propaganda döneminin gürültüleri, belki küçük kırgınlıkları geride kaldı artık. 13 Haziran başka bir gün olacak ve biz 13 Haziran sonrasında, tüm kırgınlıklarımızı unutarak, yöremizin, ülkemizin geleceği için el ele verip çalışacağız.

Politika yazmak, yapmak yasak bugün bize. Ben de yapmıyorum, yazmıyorum. İyi dileklerimi, sağlık dileklerimi iletiyorum hepinize.

Ne ki, “sağlık” demek yetmiyor kimi zaman. Biz, Kocaeli’de yaşayan insanlar olarak bunu en iyi bilmek zorunda olanlarız…

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nu tanımayan var mı artık?

Bırakın bizi, bizim bölgeyi, Türkiye’de tanımayan kaldı mı?

Sanırım kalmadı. Kalmamalıydı da zaten. Kalmamalıydı çünkü, bizim için, geleceğimiz için, çocuklarımız için önemli şeyler söylemişti Hamzaoğlu. Doğrudan bizim sağlığımızı ilgilendiren konulara parmak basmış, bizi uyarmıştı.

Dürtüklemesine gerek yoktu. Bilimsel araştırmaların sonuçlarını açıklamıştı, hepsi bu. Biz ki, ülke olarak, insanlarımız olarak, hurafelere değil, bilime inanan insanlarız, biz de inanmak zorundaydık!

Yeni bir basın toplantısı düzenledi Onur Hamzaoğlu. Bu basın toplantısında Dilovası Raporu’nu bir kez daha, gözümüzün içine soka soka, bağıra bağıra, en anlayacağımız bir dille iletti bize. Dedi ki;

“Kanserden ölüyorsunuz!”

Dedi ki;

“Kente karşı sorumluyum!”

Ve açıkladı;

“Kocaeli’deki 100 ölümden 30’u kanserden!”

Ekledi sonra;

“Bütün tahlil ve analizler TÜBİTAK ve Çevre Enstitüsü laboratuarında yapıldı.”

Bir daha ekledi;

“AB ve ABD standartlarına göre 40 miligram olması gereken partiküller Dilovası’nda 3. 3 kat, Kandıra’da 1. 7 kat fazla çıkıyor. Havadaki alüminyum ve arsenik oranı normalin 1. 6 kat üzerindedir.”

Tekrar ekledi;

“İnsan günde 9 metreküp hava soluyor. 6 metreküp kısmı kana karışıyor.”…

Kocaeli’de sanayinin sorumlusu olanların ağızlarında hep aynı söz vardır;

“Kocaeli sanayi kentidir” derler.

Ortaya çıkan bu sağlıksız gerçekler, Kocaeli’deki çarpık kentleşmenin, kötü sanayileşmenin sonucu değil mi?

Kocaeli’yi bu duruma getirenlerin çocukları bu kentte yaşamıyor mu?

Onur hocanın sözünü ettiği “partiküller” yalnızca bizi, bizim çocuklarımızı mı etkiliyor? Sanayicilerin çocukları da bu pislikten payını almıyor mu?..

Seçim meçim de, bu acı gerçekleri göz ardı etmemeliyiz değil mi?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.