1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Ağzı açık kalacak, kaçacak delik arayacak!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Ağzı açık kalacak, kaçacak delik arayacak!

A+A-

Sultangazispor Başkanı Osman Cengiz’in ilçe basınına yaptığı Play-Off maçına yönelik açıklamalarını paylaşılan  “Başka Kocaelispor yok” sayfasında okudum. Açıklamanın en önemli kısmına haber sayfasında yer verdim. Detayları ise köşeme bıraktım. Yoruma girmeden önce Sultangazispor Başkanı Osman Cengiz’in açıklamalarına satış başlarıyla bir bakalım: 
“Kocaelispor’la 3. Lige çıkmak adına bir play off maçı oynayacağız. Bizim federasyondan beklediğimiz şey, hakkaniyet kuralları içerisinde kararlar almasıdır. Nedir bu kararlar? Maçın iki kulübe eşit uzaklıkta bir sahada oynatılması ve özellikle altını çiziyorum, BAL maçlarının oynandığı saha zeminine uygun bir sahada oynatılması.”
 “Bakın ben size bu ayrıntıyı biraz daha detaylı olarak anlatayım. Bizim BAL maçlarını oynadığımız sahanın zemini suni çimdir. Ancak BAL’da oynanan maçların neredeyse yüzde 80-90’ı, suni çim zeminde oynanıyor. Elbette doğal çim zemini olan takımlarda var. Ancak bunların oranı yüzde 10’u geçmez. Şimdi federasyonun yapması gereken şey şudur, final maçlarını lig maçlarının en fazla oynandığı zeminde oynatmak.”
 “Ancak ne var ki Kocaeli basınından öğrendiğimiz bazı şeyler var. Kocaeli basınından bir gazeteci federasyon başkanı Ali Düşmez’e maçın hangi zeminde oynatılacağını soruyor. Bu haberden sonra Kocaelispor başkanı bu gazeteciyi arayarak, ‘Sen neden bunu gündeme getiriyorsun? Biz zaten maçın doğal çim zeminde oynatılması konusunda federasyonla konuşmuştuk, anlaşmıştık’ diyor.”
 “Bu durum bu arkadaşların sobelendiği anlamına geliyor. Demek ki bu konuda bazı görüşmeler yapılmış anlamına geliyor. Bu durum hakkaniyet ölçülerinin dışına çıkıldığı anlamına geliyor. Biraz evvel anlattığım BAL takımlarının yüzde 80’i, 90’ı maçlarını suni çim zeminde oynuyor. Böyle bir ligin finalini doğal çim zeminde oynatmaya gerek var mı? Neden bunlar konuşuluyor? Çünkü Kocaelispor’un stadı doğal çim zemine sahip.” 
“Bu konuda bizim fikrimiz şudur. Federasyon BAL’a maçlarının tamamına baksın, eğer maçların bırakın yüzde 80-90’ını, yüzde 50’si doğal çim zeminde oynatılıyorsa, final maçları da doğal çim zeminde oynatılsın. Fakat biraz evvelde anlattım, BAL liginin maçlarının yüzde 80-90’nı suni çim zeminde oynanıyor. Bu konuda karar vermek için kura çekmek bile adaletsizliktir.”
 “Sayın federasyon başkanına bu konuyu özellikle ilçe basını olarak sizin sormanız gerekiyor. Nasıl ki federasyon bu konuda ‘final maçları iki takıma eşit mesafedeki bir sahada oynanır’ diyorsa, bu konuda da hakkaniyetli bir karar vermesi gerekiyor. Eğer Kocaelispor sahanın zemini konusunda fikir beyanında bulunuyorsa, ben de şunu söylüyorum, müsabaka suni çim zemini olan bir sahada oynatılsın, sahanın nerede olacağına Kocaelispor karar versin.”
 “Ben açık ifade ediyorum, yüzde 80-90’ı suni çim eminde oynanan bir ligin final maçı doğal çim zeminde oynatılacaksa bu bir futbol katliamdır, bu bir adalet katliamıdır. Yani siz il takımlarını bir üst lige çıkartmak için bir lig kurduysanız, kusura bakmayın ama sizin amacınız spor ve futbol değil, bunun ismi başka bir şeydir.”
 “Sayın federasyon başkanı Ali Düşmez’i, gazetecinin kendisine bu soruyu sorduğu beyanatta, ‘ligin çoğunluğunun hangi zeminde oynatıldığına bakarak karar vereceğiz’ dediği sözün arkasında durmaya davet ediyorum. Eğer bu sözünün arkasında duramayacaksa ve baskılara direnemeyecekse derhal istifa etmelidir.” 
“Ben çıplak gözle de, televizyonda da Kocaelispor’u izledim. Net söyleyeceğim bizim takımımız Kocaelispor’dan daha iyi bir takım. Bizim takımımız Kocaelispor’dan bir gömlek daha üstün bir takımdır. Eğer zemin konusunda bizim söylediğimiz kararlar alınırsa, bizim takımımızın maçı kazanma olasılığı yüzde 51’dir. Eğer biraz evvel söylediğim çevresel faktörlerin etkisiyle maç doğal çim zeminde oynatılırsa, bizim maçı kazanma ihtimalimiz yüzde 50’dir.”
 “Kocaelispor’un tek avantajı kendi sahasında kalabalık seyirci desteğidir. Yıllarca süper ligde oynamış bir takımın taraftarının bu kadar kalabalık olması doğaldır. Fakat bizim taraftarımızın özgül ağırlığı, Kocaelispor’un özgül ağırlığından daha az değildir. Belki sayısal olarak bizim taraftarımızdan fazlalar ancak tekrar söylüyorum,  bizim seyircimiz, özgül ağırlık olarak onların seyircisiyle denktir.
XXX
Evet, Başkan Cengiz bunları söylüyor. Şimdi açıklamalara dair yorumumuza geçelim. Kocaelispor doğal, Sultangazi suni çim zeminde oynuyor. Dolayısıyla taraflara sorarsanız haliyle alışık oldukları sahada oynamak isteyecektir. Sultangazi Başkanının çıkış noktası da budur. Sonuçta bir taraf, ebetteki kulübün menfaatini koruyacaktır. Osman Cengiz’in en doğal hakkıdır maçı suni çim zeminli sahada oynamak. Nitekim açıklamalarında böyle olursa şanslarının yüzde 51 olduğuna vurgu yapıyor. Başkana bu isteği için kızmak gibi bir hakkımız yok, sadece saygı duymalıyız. 
Ancak, gerçek olan bir şey var ki, TFF bugüne kadarki tüm uygulamalarında Play-Off maçlarını mümkün olduğunca seyirci kapasitesi yüksek, doğal çim zeminli sahalara vermiş. Suni çime verilen tek bir Play-Off maçı bile yok. Dolayısıyla Play-Off maçının zeminiyle ilgili baz alınması gereken tek kriter geçmişteki uygulamalardır. Geçmişte suni çim sahada oynatılan Play-off maçının tek bir örneği bile yokken, bugün kalkıp Kocaelispor-Sultangazi maçına yönelik bu uygulamayı yapmak abesle iştigal olur, bunun izahını yapmak da mümkün değildir.
Böyle bir gerçek varken Ali Düşmez neden telefonda bana o sözleri söyledi, bilemiyorum. Bu söylemi kendisi ile İstanbul kulüplerini bağlar, bizi değil. İstanbul kulüplerine bu konuda çıkıp bir açıklama yapar diye düşünüyorum. Sonuç olarak maçın doğal çim zeminde, kapasitesi yüksek bir sahada oynanacağı tek gerçektir, bunun dışındaki bir olasılık, bir uygulama söz konusu bile değildir. Sultangazi Kulübü hiç boşuna farklı uygulamalar için hayal kurmasın, talepte bulunmasın. Boşa zaman kaybı olur. 
Sultangazispor Başkanının takımıyla ilgili, “Kocaelispor’dan bir gömlek daha üstünüz” demesine, kendi taraftarının niteliğinin Kocaelispor taraftarından aşağıya kalmayacağına yönelik yorumuna bir şey demeyeceğim. Şunun şurasında az bir gün kaldı. Büyük gün gelsin, hangi takım kaç gömlek üstün, hangi taraftar daha etkiliymiş hep birlikte göreceğiz. İnancım odur ki, o gün bu söylemleri yapan Sultangazi Başkanı’nın sahada ve tribünde gördükleri karşısında ağzı açık kalacak, maçın bitimini beklemeden kaçacak delik arayacak!

 

Bu yazı toplam 1669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum