1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağzımızın tadı kaçmasın
Ağzımızın tadı kaçmasın

Ağzımızın tadı kaçmasın

Oldum olası, uzun tatillerden ürkerim. Hele hele bu uzun tatiller Kurban Bayramı’na rastlarsa, daha da korkarım. Kurban Bayramı için “Kanlı Bayram” derler ki, bu yakıştırmayı doğru bulurum.

A+A-

Oldum olası, uzun tatillerden ürkerim. Hele hele bu uzun tatiller Kurban Bayramı’na rastlarsa, daha da korkarım.

Kurban Bayramı için “Kanlı Bayram” derler ki, bu yakıştırmayı doğru bulurum. Meslek hayatımda, pekçok Kurban Bayramı tatilinde, çok üzücü, çok korkunç kazalar, olaylar yazdığımı bilirim.

Çok rica ediyorum, dikkatli olun. İçkili araba kullanmayın. Gereksiz yere, “Aman bayramdır, dolaşayım” diyerek arabaya binip, hız yapmayın. Kurban Bayramı tehlikelidir. Kazaya davetiye çıkartmayın.

Hayvan kesmeye, ya da kesilmiş hayvanı alıp, taze etleri doğramaya meraklı pek çok insanımız var. Görürsünüz, yarın bütün gazetelerin 3 ncü sayfaları, bıçakla et doğrarken parmağını uçurmuş, ya da büyükbaş hayvanı parçalara ayırmak isterken baltayı bacağına indirmiş acemi kasaplarla ilgili haberler dolduracaktır.

Uzun bayram tatili başladı. Bayram, yarın sabah başlıyor. Bireyler olarak hepimiz, kendi canımızın sağlığından sorumluyuz. Ama bu uzun bayram tatilinde kentin karşılaşabileceği sorunlar, sıkıntılar ve tehlikeler konusunda kent yöneticilerin, sorumluların alması gereken önlemler de var. Biraz da tam arefe gününde bunları hatırlatmak istiyorum.

Birincisi. Bu sabah saat 07. 30 sıralarında Bayram Namazı kılınacak. Saat 08. 00 sıralarında, bayram namazının dağılmasıyla birlikte, şehrimizin her yerinden yine silah sesleri duyulacak. Tetiğe dokununca şarjörü boşalan otomatik tabancalar havaya sıkılacak. Otomatik tüfekler, keleşler ateşlenecek. İzmit ve çevresi, geçmişteki bayram sabahlarında olduğu gibi, yine adeta “Bayram yeri” değil, “Savaş alanı” olacak.

Aman dikkat edin. Öyle balkonda, pencerede başınıza kask giymeden dikilmeyin. Yetkililerden rica ediyorum. Jandarma’dan, Emniyet’ten rica ediyor ve yalvarıyorum. Lütfen, ibret-i alem için, bir tane uluorta tabanca ya da tüfek sıkan bir sorumsuz magandayı tespit edin ve yakalayın. Yetkililerin “Bayramdır. Silah sıkmak vatandaşın hakkıdır. Bu bizim geleneklerimizdendir”  diye silah sıkılmasını hoşgörme hakkı bulunmuyor. Bir kere, bir bayram sabahı bir kişiyi yakalasın ve ifşa etsinler,  mahkeme de o kişiye gerekli cezayı versin, bakın nasıl bu işin kökü kazınacaktır. Dün Sayın Vali bu konuda açıklama yapmış, silah sıkanların takibinde kararlı olacaklarını belirtmiş. Umarım, Vali’nin dediği gibi olur.

Bu bayram, hayvan kesimi için gösterilen yerler dışında, şehir içinde, dere kenarlarında kurban kesmek yasak. Kapalı yerlerde sigara içmekten daha ağır para cezası var.

Belediyelerimizin, Sağlık Müdürlüğünün, diğer yetkililerin, uluorta yerlerde kurban kesenlere karşı denetimde, en az Kapanönü’nde sigara içenleri denetledikleri kadar titiz olmalarını rica ediyorum.

Artık kurbanlık hayvan, neredeyse bir servet. Etin bir gramı ziyan olmamalıdır. Kurbanlık hayvanın derisi ziyan edilmemelidir. Bu konuda da titiz olmak, takipçi olmak gerekiyor. Kurban derilerinin Türk Hava Kurumu ekiplerine teslimi konusunda herkesin duyarlı olmasını rica ediyorum.

Bizim ilimizde bazı hizmetlerin kalitesinden kuşkum yok. Misal, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili, aman uzun tatilde gevşerler mi diye bir kaygı duymuyorum. İtfaiyemiz görev başında olacaktır. Sağlık kurumlarında, 112 Acil hizmetinde de aksama olacağını hiç sanmıyorum.

Ama uzun tatilde, örneğin Sedaş’tan kuşkum var. Sedaş eğer  “Bayram mesaisi büyük maliyet tutar” zihniyeti ile hareket eder, yeteri kadar bakım onarım ekibini nöbetçi bulundurmazsa, bu kent çok çile çekebilir. Elektrik arızalarına hemen müdahale edebilecek ekipler bayram boşunca görevli olmalıdır.

Aslında bazı mesleklerin böylesi uzun bayram tatillerinde halka ve kente karşı sorumluluk taşımaları gerekir. Mesela, Kasaplar Odası, şehrin muhtelif yerlerinde nöbetçi kasaplar bulundurmalıdır. Açık kasap dükkanlarında kurban kesen vatandaşa, eti işlemek, kıyma yapmak konusunda hizmet verilebilir.

Yine böyle uzun bayram tatillerinde İzmit’te tatilin son günleri taze meyve, sebze bulamazsınız. Hal esnafı topyekün tatil yapar. Şehirde bir limon, bir demet maydanoz bile kalmaz. Hal’de nöbetçi olmalıdır. Açık marketler, ya da çalışan seyyar esnaflar Hal’den taze sebze-meyve alabilmelidir.

En önemli konu. Sayın Banka Müdürleri. Artık bu kentte herkesin ATM’lerle işi var. Lütfen bayram günlerinde görevli bulundurun. ATM’lere para koymayı ihmal etmeyin. Bankada parası bulunan, ama ATM çalışmadığı, ya da ATM’de parası olmadığı için perişan olan pek çok insan geçen bayramlarda kafayı sıyırmıştı. Bu bayram bankalar duyarlı olmalı, her gün ATM’lerini kontrol etmelidir.

Trafikte, özellikle bayram tatilinin son günlerinde çok ciddi önlemler alınmalıdır. Bayram tatiline çıkanlar, Türkiye’nin her yerinde hız kontrolü, hatalı sollama denetimi yapıldığını görebilirler. Sadece bizim ilimizde bu denetimler yapılmaz. Deneyimli sürücüler, Kocaeli sınırları içinde denetim olmadığını bildiklerinden karayollarının bizim şehrimiz içindeki bölümlerinde istedikleri gibi araç kullanabileceklerini bilirler. Umarım, bu bayramdan itibaren bizim ilimizde de trafik denetimi yapılır. Polisler sadece alkollü sürücü avlama arzusu yerine, kırmızı ışık ihlali yapan, hız sınırını aşan, hatalı solama yapan sürücüleri de cezalandırırlar.

Şükretmeliyiz ki, Kurban Bayramı’nda kentimizin su sorunu yok. Necati Gençoğlu’nun son dönemini, 1988 yılındaki Kurban Bayramını hatırlıyorum. Sıcak günlere rastlamıştı. Bütün bayram bu kentte İzmit şehir merkezinde bir damla suyun akmadığı yerler olmuştu. Yuvacık Barajı sayesinde bu sorun yok.

Lütfen Bayramda temiz olun. Ortalıkta kan, hayvan parçası bırakmayın. Taze kurban etine yumulup, çok fazla yemeyin. Tatlıyı fazla kaçırmayın.

Deniz Otobüsü bedava, binin Karamürsel’e gidin Değirmendere’ye gidin.

Şehir içinde otopark bedava. Zaten şehir sakin olacak. Arabanızı park edin, yürüyün. bayramlaşın, selamlaşın.

Kazasız belasız, mutlu bayram günleri diliyorum.

Aman dikkat edin, ağzımızın tadı kaçmasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.