1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Ah Burak Süleyman, ah!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Ah Burak Süleyman, ah!

A+A-

FIFA’dan gelen ceza, KEV’le ilgili yeni Başkan Zeynel Başlak’ın açıklamaları gündemde öne çıkınca Karacabey maçındaki olayları yorumlamakla geç kaldık. Gecikme olabilir ama es geçmem söz konusu değil. Beni tanıyanlar bunu iyi bilir. Kuşkusuz ki üzüntü duyduğumuz olaylardı. Cezai yaptırım olarak beklentimiz ev sahibi takıma 2, bize ise 1 maç seyircisiz oynama gelebileceğine yönelikti. Ancak tam tersi oldu. Bu durum tabi ki, camiada büyük tepkiye, öfkeye neden oldu. Sosyal medyadan TFF Başkanı ve PFDK’ya var yansın edildi. Genel anlamda bakıldığında ev sahibi takımlara daha ağır ceza uygulandığı görülür. Ayrıca yine genelde olayları kaybeder taraf çıkartır. Kocaelispor hem misafir, hem kazanan. Ancak gelin görün ki cezası iki katı. Böyle bir şey olur mu diye isyan ediyor taraftarlar, haksızlık olduğunu haykırıyor.

PANKART YAKILMAZA PARA CEZASIYLA KURTULURDUK
Maça gitmedim ancak olup bitenlerden az çok haberdarım. Aldığım bilgiler ışığında yaşananları özetlemem gerekirse.  Maç bitimi stattan ayrılan Karacabeyli bir grup taraftar dışarıdan misafir takım tribününü taşlamaya başlıyor. Polis de taşlardan korumak için Kocaelispor taraftarının sahaya girmesine izin veriyor. Bu arada içerde bulunan Karacebey taraftarının taşlı saldırısı devam ediyor. Bu ortamda 300 kişilik Kocaelispor grubunun yapması gereken, orta noktaya gelip taşlardan korunmak ve sakin bir şekilde beklemekti. Ne yazık ki, öyle olmamış. İçlerinden bazıları sağ sola saldırmış, hatta Karacabey tribün önündeki pankartı yakmış. Pankartın yazılı olduğu bez afişi yakmak can güvenliğini tehdit eden bir eylem. Allah göstermesin yangın çıkabilir, o panikle vahim durumlar yaşanabilir. Raporlarda en çok bu noktaya dikkat çekilmiş.

TFF’YE DEĞİL, PANKARTI YAKANLARA KIZALIM
 Sanıyorum ki, bizi yakan bu oldu. Yoksa bir maçla, hatta belli para cezasıyla kurtarabilirdik. Kim, kimler o pankartı yaktıysa Kocaelispor’a ağır faturanın çıkmasının sorumlusu, suçlusudur. Baktığımızda pankart yakma dışında Kocaelispor taraftarının genelinin fevri bir davranışı olmamış. Karacabey taraftarı ise dışardan ve içerden yaptığı taşlı saldırıyla olayları büyütmüş. Pankart yakma eylemini farklı tutarak, yaşanan olayları genel olarak değerlendirdiğimizde en adil kararın iki kulübe aynı cezayı vermek olduğu düşüncesindeyim. Tahkim Kurulu’ndan bu yönde bir karar çıkacağı ümidini taşıyorum. Olmadı karar onaylanırsa kızacağımız, faturayı çıkartacağım yer PFDK veya TFF değil, o pankartı yakanlar olmalı. 

BURAK SÜLEYMAN’IN ÇİRKİN DAVRANIŞI
Olaylar demişken, bu konuya girmişken, Burak Süleyman’ın davranışını sorgulamazsak yanlış yapmış oluruz. Asıl önemsememiz, konuşmamız gereken nokta budur. Çünkü olayın başlamasına sebebiyet veren ne yazık ki Burak Süleyman’ın bir anlık gaflete düşerek yaptığı davranıştır. Ah Burak Süleyman, ah diyerek başlamak istiyorum.  Maçın temsilcisinin önünde olmuş olay. Temsilci fotoğraf bile çekmiş. Bizim Burak maç biterken önce tribünlere 4 parmağını göstermiş, hırsını veya hızını alamamış olacak ki sonra da burada yazamayacağım o çirkin, yakışıksız hareketi yapmış. Yedek kulübesi önünde yaşanan bu olayın ardından olup bitenleri zaten biliyoruz. Resmen kıyamet koptu. O ana kadar en küçük bir olumsuzluk yaşanmamış ne sahada, ne tribünde. Maç öncesinde yaşanan güzellikler zaten belli. Büyük olasılıkla hakemin bitiş düdüğü sonrasında dostluk görüntüleriyle takımlar soyunma odalarına gidecek, belki de Karacabey taraftarı Kocaelispor’u alkışlayacak.

İLK VUKUATI DEĞİL BU
Burak’ı iyi tanıyor ve seviyorum. Saha dışında sessiz, sakindir, efendidir, saygılıdır. Kötülük yapacak, kötülük düşünecek belki de en son insandır.  Sahada onu farklı kılan da Allah vergisi yeteneğidir. Ancak inanması güç belki ama Burak’ın önemli bir zaafı var.  Burak Süleyman’ın ilk vukuatı değil bu. Malum BAL’daki ilk sezon Arnavutköy deplasmanında hakemle girdiği diyalog sonrasında en kritik süreçte takımı yalnız bırakmış, kendi söylemiyle belki de şampiyonluk o yüzden gitmişti. O maçla ilgili hakem raporunda Burak’ın kendisine çok ağır küfür ettiğini yazmıştı.  Bu sezon Van Büyükşehir maçında vakit geçirdi diye rakip kaleciye çok ağır küfür ettiğini duyanlar var. Ve bu son olay. Zaaf dedik, üç önemli örnek verdik. Ne yazık ki, hem takıma, hem kendisine ağır faturalar çıkartan davranış bunlar. Şimdi en kritik süreçte tam 5 maç takımı yalnız bırakmış olacak. Hedefe yürürken, bu yapılacak iş mi? Üstelik de aynı şeyi daha önce yapmış, pişmanlık duymuşken, bu olur mu?

14800293_1199186200140810_2025083781_o.jpg

ÖZÜR DİLEMELİ VE BİR DAHA ASLA DEMELİ 
İşin sportif bir kısmı bir yana. Karacabey’de çok vahim durumlarla karşılaşılabilir, Allah göstermesin ölümler olabilirdi. Nitekim bir taraftarımız plastik merdi yüzünden bacağından yaralandı, operasyon getirdi. Birisi ölse veya sakat kalsa, sorumlusu Burak Süleyman’dı ve yaşamı boyuncu bunun vebalini yaşayacaktı. Burak şükretsin ki, böyle bir şey olmadı. Bir kere olur hata dersin, ikincisini de idare edersin ama benim bildiğim üç oldu. Burak Süleyman’ın artık aklını başına alması, bu kötü huyundan kurtulması lazım.  Hem inançları, hem kulübüne karşı sorumlulukları gereği bunu yapmalı. Asla bir daha olmayacak diye söz vermeli, yemin etmeli. Tabi onun öncesinde bir basın toplantısı veya açıklamayla Karacabey’de yaşananlara sebebiyet verdiği için iki camiadan da özür dilemeli.

14798746_1199186203474143_2027774428_n.jpg

“Körfezli Hüseyin”  500 kombine aldı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’den geçmişte yöneticilik yaptığı Kocaelispor’a önemli destek geldi. Dün öğlen saatlerinde Kocaelispor yönetimini makamında kabul eden Üzülmez, 500 adet maraton kombine bileti aldı.
 Fanatik Kocaelispor taraftarı olduğunu, çocukluk ve gençlik yıllarında hiçbir maçını kaçırmadığını söyleyen Üzülmez, “O zaman bana Körfezli Hüseyin lakabı takılmıştı. Bu takımın peşinden çok koştuk” dedi. Başkan Üzülmez zor günler yaşayan kulübü herkesin destek sağlaması gerektiğini söyledi ve başkalarının yaptığı gibi söylemle yetinmeyip örnek olması için desteğini eyleme dönüştürdü. Başkan Üzülmez, aldığı kombineler karşılığında kulübe cebinden 37 bin 500 TL’lik katkı sağladı. Başkan Üzülmez kombineleri personeline dağıtacağını, yüzde 80’inin maçlara gideceğini de sözlerine ekledi.  Kocaelispor Başkanı Yavuz ve beraberindeki yöneticiler Üzülmez’e teşekkürlerini sunmuşlar. Buradan ben de Başkan Üzülmez’e her fırsatta Kocaelispor’a elini uzattığı için şükranlarımı sunuyor, diğer ilçe Belediye Başkanlarından da aynı duyarlılığı beklediğimi ekliyorum.  

Bu yazı toplam 2578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.