1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ah İzmit’im, Vah Kule’m
Ah İzmit’im, Vah Kule’m

Ah İzmit’im, Vah Kule’m

Aslında pazar günleri bu sütunlarda okurların biraz daha içini açan, en azından onları üzmeyen ve olumsuzluğa düşürmeyen konular yazmayı tercih ediyorum. Ama günlerdir, akşamları işten eve

A+A-

Aslında pazar günleri bu sütunlarda okurların biraz daha içini açan, en azından onları üzmeyen ve olumsuzluğa düşürmeyen konular yazmayı tercih ediyorum. Ama günlerdir, akşamları işten eve dönerken gördüğüm ve içimi çok karartan bir tablo var. Bu tablo, benim çok sık yazdığım ve yakındığım İzmit’in sahipsizliğini, İzmit’i yönetenlerin umursamazlığını başka hiçbir örneğe gerek duyulmaksızın çok açık biçimde ortaya koymaktadır.

İzmit’in en önemli sembolü, kuşkusuz tarihi Saat Kulesi’dir. Belediye’nin armasında, kentin logosunda hep Saat Kulesi vardır. Dahası, İzmit’e dışarıdan bir önemli konuk gelirse, kentin Valisi ya da Belediye Başkanı, “İzmit anısı” olarak bir kutu pişmaniye ile, Saat Kulesi motifli bir vazo, tabak, ya da masa süsü verirler.

Saat Kulesi,  İzmit’in sembolü olmanın ötesinde, şehrin gururudur. Bir bakıma namusudur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda Saat Kulesi ile ilgili önemli çalışma yapmıştı. Aslında eskiden CHP’li Belediye Başkanları da bu Kule konusunda son derece umursamaz ve sorumsuz davranmışlardır. Onların döneminde de Kule’nin sahipsizliğini çok sık yazmak zorunda kaldığımı hatırlıyorum.

Büyükşehir Belediyesi, Kule’nin saatlerini onarttı. Birkaç ay öncesine kadar bu Saat Kulesi’nin gece aydınlatması da mükemmeldi. Geceleri rengarenk ışıklar yanıyor, Saat Kulesi mükemmel görünüyordu. Saat Kulesi güzel, ışıl ışıl görününce, İzmit’te güzel görünüyordu.

Bir süredir Kule kapkaranlık. Hemen altındaki yine tarihi önemi de bulunan Atatürk Anıtı da kapkaranlık. İzmit’in iki büyük sembolü, hava kararınca hiç gözükmüyor.

Gündüzleri de Saat Kulesi’nin saatleri bozuk, çalışmıyor.

Görmüyorlar, görseler de umursamıyorlar. Utanmadan o Saat Kulesini maskot olarak, amblem olarak kullanıyorlar da, saatinin çalışmadığını, geceleri kapkaranlığa gömülüp, görülmediğini fark edemiyorlar.

Bakın Saat Kulesi’ne, görün İzmit’in halini..

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Yeni bir İzmit” sloganıyla çok iddialı başlangıç yapmıştı. İlk hazırladığı projelerden biri de “Şelale ve Kültür Tepesi “ projeleri oldu. Ortada ne şelale var, ne kültür var. Sadece Saray Bahçe tepelik yerde duruyor. Berbat ettiler ortalığı, eskisinden beter yaptılar.

Hiç değilse Saat Kulesi’nin saatleri çalışsın, geceleri aydınlatılsın. Bu da umurlarında değil.

Geçen akşam, televizyon kanallarından birinde, haberlerde izledim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 yıldan beri adeta unutulan, karanlıkta kalan Beyazıt Kulesi’ni yenilemiş. Üzerine de dört farklı ışık koymuş.

Artık Beyazıt Kulesi’nin tepesinde geceleri mavi ışık yanıyorsa “Hava açık olacak”, yeşil yanıyorsa “Yarın yağmur yağacak”, sarı yanıyorsa “Hava sisli olacak”, kırmızı yanıyorsa “Yarın kar yağacak” anlamına gelecekmiş.

Ben bizim Saat Kulesi için bu kadarını beklemiyorum. Özellikle bugünkü yöneticilerden hiç beklemiyorum.

Ama İstanbul’un Beyazıt Kulesinde hava durumunu gösteren ışıklar yanarken, benim Saat Kulemin hiç değilse saatleri doğru zamanı göstersin istiyorum. Gece D-100’den gelip geçenler, pırıl pırıl ışıklandırılmış bir Saat Kulesi görsün istiyorum.

Başkan Nevzat Doğan, Seka Tüneli üzerine bir Pişmaniye Heykeli koydu. Bunu ışıklandırdı. Ama Saat Kulesini karanlıkta bıraktı.

AKP’nin temel mantığında bu var. “Kendi yaptıklarımız güzel olsun. Bizden öncekiler yok olsun” istiyorlar.

Başkan Doğan, parti içindeki kavgalara dalıp, Nedim Arsal ile didişirken, Saat Kulesi’ni bile görmez olmuş.

Her akşam eve giderken,  Sefa Sirmen’in yaptırdığı o çok çirkin, çok gereksiz Metropol İş Merkezi’nin arkasından adeta başını uzatıp kendisini göstermek için çabalar gibi duran Saat Kulesi’ni arıyorum. İzmit’te olduğumu, İzmitli olduğumu hissetmek, yaşamak istiyorum.

Ama karanlık görüyorum.

Saat Kulesi’ni göremiyorum.

Aslında hani şimdilerde CHP’liler Karaosmanoğlu’nun Yenicuma Camii önüne yaptırdığı Mimar Sinan Köprüsü’nün ayaklarına “Sinan’ın eseri camiyi kapatıyor” diye karşı çıkarken, keşke zamanında “Saat Kulesinin görüntüsünü kapatıyor” diyerek şu Metropol İş Merkezi’ne karşı çıksalar, yaptırmasalarmış diye de düşünüyorum.

Ama daha önemlisi, Kule’nin bugünkü hali..

Işıksızlığı,  bozuk saatleri.

Kule’m öyle sahipsiz ki; aynı İzmit’im gibi..

Ama eminim. İzmit’i elbet bir gün, bu kenti sevenler, bu kentin değerlerine sahip çıkanlar da yönetecek. O zaman eminim ki, ben eve giderken, yabancılar İzmit’ten transit geçerken, Saat Kulesi’nin ışıl ışıl haline, çalışan saatlerini, Tarihi Atatürk anıtının heybetini gayet güzel görebilecekler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.