1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ah öğrendikçe aczini bilen idrak…
Ah öğrendikçe aczini bilen idrak…

Ah öğrendikçe aczini bilen idrak…

Dünden bugüne bizim dünyamızda Devlet ve rical-i devlet ile ilim ehline karşı saygı vardır,hürmet vardır. Ancak İlim öyle bir makamdır ki, sultanlar bile makama saygılı olma gereğini duyar. Hani

A+A-

Dünden bugüne bizim dünyamızda Devlet ve rical-i devlet ile ilim ehline karşı saygı vardır,hürmet vardır. Ancak İlim öyle bir makamdır ki, sultanlar bile makama saygılı olma gereğini duyar. Hani meşhurdur, Hak dostuna sormuşlar: Âlim kimdir?. Hak dostu, “bildiğini bilendir”der. Bu defa ,”Ya arif kimdir?” dediklerinde de,”bilmediğini bilendir. ” Der.  Sultan olmak,alim olmak güzel de, arif olmak çok daha güzeldir. Ah öğrendikçe aczini bilen, bildiren idrak. Bir sahip olabilsek ona. Fatih Sultan Mehmed’in kendi kesesinden yaptırdığı medreseler,mektepler,kütüphane ve basım evleri ile hastaneden oluşan külliyesi meşhurdur. Bunları yaptırdığı gibi,daha sonra giderlerini karşılamak için de gelirleri külliyeye kalacak biçimde dükkanlar, hanlar,hamamlar yaptırdığı da meşhurdur. Bir gün külliyede ders veren müderrisleri ziyarete gittiğinde,sohbet sırasında: - Muhterem üstatlar,şu medrese odalarından münasip olan bir tanesini bana tahsis buyursanızda,zaman zaman buraya gelip ilmî incelemeler ve bazı çalışmaları burada yapsam, der.  Külliyenin kendi içinde çalışma program ve esaslarını belirlediğini, bu esaslara göre külliyede özel bir oda sahibi olabilmenin danişmend’lik ( bugünün doçent’i olabilir. ) gibi bir ilmî payenin gerektiğini bilmeyen Sultana heyetin başkanı:

- Sultanım,  medresede bir oda sahibi olmak için,  danişmendlik gibi ilmî bir paye gerekir. Bu sizde olmadığına göre oda tahsis etmemiz mümkün değildir.  dediğinde Sultan:

- Efendiler benim burada bir oda sahibi olmamın bir çaresi, bir yolu yokmudur? dediğinde de:

- Sultanım müderrisler heyeti huzurunda imtihan olmanız gerekir. Şayet bu imtihanda danişmend’lik (doçentlik)ve üstünde bir bilgiye sahip olduğunuz görülürse bir oda tahsis olunabilir. Aksi takdirde mümkün değildir der baş müderris.  Ve belirlenen günde Fatih’in müderrisler tarafından imtihan edildiği,  başarılı olduğu ve kendisine bir oda tahsis edildiği yazılıdır kaynaklarda.

Bizler de özellikle son yıllarda liyakattan,  ehil olmaktan bahsederiz.  Kendimizi nerede gördüğümüzün değil,  halkın bizi nerede gördüğünün yada görmek istediğinin önemli olduğunu söyleriz. Ancak gerçekten bu konudaki hassasiyetleri her türlü takdirin de ötesindeki istisnalar hariç söylem eylem birliği içinde olanımız maalesef az.  Önümüzdeki süreç kimin ne kadar ne bildiğini göstermesi açısından önemli olacak. Kimlerin gönlünde ne aslanlar yatıyormuş görülecek. Kimlerin İmam-ı Gazâlî’nin ilmi tasnifinde,  ilmin üçte biri olarak ifade ettiği (Lâ edrî ) ben bilmem’i kabullenebileceği   görülecektir. Kimlerin arif olduğu yada arifane davrandığı görülecek. Kısaca önümüzdeki süreç, gördüklerimiz, duyduklarımız karşısında,  belki biraz da sıkça, ”aah.  öğrendikçe acz’ini bildiren idrak…” diyeceğimiz süreç olacak gibi. Yine de hadi hayırlısı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.