1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. AH ŞU DALKAVUKLAR!
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

AH ŞU DALKAVUKLAR!

A+A-

Dünyanın en eski mesleklerinden biridir dalkavukluk. Her koşulda, her zamanda ve her yerde iktidarın, gücün yanında bulunma ve nimetlerinden yararlanma sanatı, daha doğrusu hastalığıdır. Meziyet olarak da tanımlanan ama aslında ciddi bir hastalık olan dalkavukluğun geni henüz bulunamamıştır. Erkek veya kadın her iki cinste de bulunabilir.

Dalkavukluk, tüm dünyada da yaygınlıkla görülmektedir. Yani coğrafi bir özelliği yoktur. Kentselden kırsala, ilkokuldan üniversiteye, siyasetten ticarete kadar dalkavuklara her yerde, her ortamda rastlamak mümkündür.

Dalkavuk, her zaman baştakinin, yani iktidardakinin yanı başında olmaya çalışır. Genellikle iş yapmaz, üretimi sınırlıdır. Ancak ağzı iyi iş yapar ve güzel espriler bilir. Kendini diğerlerinden daha ilginç kılmak için devamlı yeni esprileri araştırıp bulur, hatta sıklıkla da üretir.

En önemli özelliklerinden biri asla rizikoya girmemesidir. Dalkavukun kendisi çok az çalışır ya da hiç çalışmaz. İş arkadaşlarının ya da altındakilerin yaptıklarını kendine mal etmekte özellikle ustalaşmıştır. Siyasi görüşü genellikle muğlâktır, duruma göre her tarafa yatılır. En önemli şey, kendi kişisel çıkarlarıdır.

Kendi kişisel çıkarları, vatan ve milletin çıkarlarından bile önce gelir. Gerektiğinde kendi üç kuruşluk çıkarı için koca ülke zarar etse, çil çil dolarlar yurt dışına gitse bile bundan zerre kadar üzüntü duymaz. Herkese şirin görünmeye çalışır, işle ilgili ya da siyasi tartışmalara hiç girmez.

Hep bilmez ve anlamaza yatar. Böyle platformlarda kendisi yokmuş gibi davranır. Ancak dinlediklerini, belleğine dikkatlice not eder ve belirli zamanlarda ve platformlarda istediği şekilde değiştirerek, ekleyerek kullanır. Sıklıkla başkalarını kötüleyerek kendinin ne kadar iyi birisi olduğu imajını yaymaya çalışır.

Gerektiğinde bu uğurda, baştaki idarecilerin ispiyoncusu bile olmaktan çekinmez. Bir göreve yeni bir idareci mi atandı, neredeyse çalışma arkadaşlarının bile önüne geçerek ilk ziyaretine gidenler dalkavuklar olur. En büyük çiçekleri yaptırırlar, en kısa zamanda hemen bir davet ayarlarlar ve baştakilerin özelliklerine göre kendilerine bir yol çizerler.

SU UYUR DALKAVUK UYUMAZ!

İdarecinin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığı birer birer not edilir. Önce idarecinin en yakınındakilerin uzaklaştırılmasına çalışılır. Ufak ufak kötülemelerle işe başlanılır, hiç bir fırsatı kaçırmamaya azami gayret gösterilir. Bir vesile yaratılıp eşlerle bir akşam yemeğine, özelliklede müzikli bir mekâna idareci ve eşi davet edilir.

Hemen orada bir sonraki toplantının planlaması yapılarak yer ve tarihi belirlenir. İdarecinin düzenlediği geziler, dalkavuklar için bulunmaz fırsattır. Gezi boyunca, hem idareci hem de ailesiyle yakınlaşma kolayca sağlanır. Bu uğurda, eşlerden hatta gerekirse çocuklardan bile destek alınması, işin raconundandır.

Dalkavuk, idareciyi öve öve bitiremez, o ne akıllıdır, ne yakışıklıdır, hanımsa ne güzeldir,  modern giyinir, saçları nede güzeldir. Dozaj duruma göre değişkenlik gösterebilir. İşitsel ve görsel her türlü unsurun kullanımına azami özen gösterilir. Özellikle facebook ve twitter üzerinden idareciler için halka yönelik göze hoş gelen resimler ve şiirlerle methiyeler düzülür. Özel günlerde idareciye ve eşlerine, pahalı hediyeler, alınması en mutat hareketlerden birisidir.

Bir süre sonra dalkavuk neredeyse idarecilerin kırk yıllık dostlarının bile önüne geçiverir. Dalkavuk genellikle idarecilerin etrafında halkayı tamamlamak için diğer dalkavuklarla işbirliği yapar. Halka tamamlandığında işlem bitmiştir. Artık araya yeni dalkavuklar alınmamaya çalışılır. Gerektiğinde sert dirsek darbeleri ile yeni dalkavuk adayları halkadan uzaklaştırılır.

Bundan sonrası artık, dalkavuklar arasındaki birincilik savaşları ile geçmeye başlar. Bu savaşlardan idarecinin haberi olmaması esastır. Dalkavuklar, genellikle idarecileri “Dolmuşa” bindirmeye çalışırlar. Bindirdiklerinde de dolmuşu kendi istedikleri istikamete doğru ve istedikleri hızda sürdürmeye özen gösterirler.

Kendi çıkarlarına uygunsa, idareci hata yapmış, yapmamış hiç önemli değildir. Dolmuş devrildiğin de, veya batağa saplandığında ya da yol bittiğinde hemen ortadan yok olurlar. Dalkavuklar da espri, güzel sözler her zaman olur, ancak vefa olmaz. Onda “Dün dündür, Bugün bugündür.’ zihniyeti hâkimdir. Baştakinin iktidarı sona erdiğinde kendini hemen yeni bir idarecinin kapısında bulur.

Yeni idareciye ilk yaklaşımlarında işe önce eski idarecinin kötülenmesi ile başlanılır. Bu pek tutmazsa “Efendim biz kendisini çok ikaz ettik ama bizi dinlemedi” gibi hamasi nutuklarla puan toplanmaya çalışılır. Aslında akıllı ve uyanık idareci, dalkavuk’u gözünden anlar. Tanıyıncaya kadar eğer iş işten geçmediyse akıllı idareci dalkavuğu hemen kendi kulvarına sokuverir.

Ancak akıllı idarecinin etrafında bu işleri takip eden birinin ince sorularından bunalan dalkavuk, akıllı idarecinin etrafına kolay kolay yaklaşamaz ve ortalarda görünmemeye çalışır. Bir idarecinin yanında eğer bir dalkavuk yoksa dikkatli olmak lazım. Çünkü her an  bir yerlerden çıkıverirler. Ne demişler “Su uyur dalkavuk uyumaz” Aman sevgili idareciler neme lazım her an dikkatli ve uyanık olmak lazım! Herkese iyi pazarlar.

 

 

 

Bu yazı toplam 2348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum