1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Ah şu el kızları yok mu
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ah şu el kızları yok mu

A+A-

Bu gün sizlere hemen hemen her ailede bilhassa erkek çocuklarına  annelerinin söylediği sözlerden bir kaçını paylaşmak istiyorum. Çoğu anneler erkek çocukları evlendiği zaman el kızı oğlunu ondan uzaklaştırıp kendine bağlayacak diye düşünür.Oğlu  daha  evlenmeden  gelininin  hıncını  oğlundan  çıkarmaya   başlar. Esas problem de  tam bu  noktada baş  gösterir. Gelin  isterseniz size birkaç örnek vereyimde birçok  aile  içinde  bunlar  oluyor mu,olmuyor mu  bir  bakın.

- Anne şu gömleğimi ütülesene
- Ütülü gömleklerinden birini giysen olmaz mı oğlum?
- Olmaz bunu giyeceğim.
- Evlen  de karın ütülesin. Tabi  benim  gibi  ütülerse
- Bal  gibi  ütüleyecek.
- Göreceğim ben seni o zaman ah oğlum ah el kızı adama ütüsüz gömleği giydirir de gıkın bile    
çıkmaz.
- Oğlum bu  dolabın hali ne  böyle? Dün düzelttim daha
- Alttaki kazağı alırken dağıldı anne
- Alttaki kazakmış, kazak örsünler başına  emi  oğlum
- Anne o çorap değil miydi ya?
- Sen annenle geç  dalganı  geç, bir  evlen de görücem ben seni. Ah oğlum ah el kızı öyle  bir   düzene sokar ki  adamı sen  o  zaman  görürsün.
- Anne çoraplarım nerde?
- Çoraplarını  hep  sağdan soldan toplayıp yıkıyorum ondan  sonrada  çekmecene koyuyorum al
oradan  giy.
- Bulamadım anne
- Nasıl bulamadın oğlum  bakmıyorsun ki? Al işte
- Anne bunların biri siyah biri lacivert gibi  duruyor.
- Bak oğlum   bu dağınıklıkla seni  hiç bir kız almaz .Almasın  evde  kalırım  o zaman.Ya  öyle  söylemesi  kolaydı. Alanda  zaten sana  iki  gün  bile  katlanmaz  babasının evine kaçar gider.Ah oğlum ah el kızı  sana biri siyah, biri beyaz çorap giydirir  de ne olduğunu bile anlayamazsın.
-Ha  sahi  sen nerde kaldın dün gece bakayım ?
- Üç  beş  arkadaş  Suatların evinde  kaldık.Arayıp söyledim ya anne
- Refika Teyzenler evde yoktu.Ne haltlar karıştırdınız kim bilir.Ama yok senin başını bağlamanın vakti geldi de  geçiyor  bile. Evlen bak bakalım sekizden sonra eve gelebiliyor musun? Ah oğlum ah el kızı kapıyı  bile açmaz adama.
- Anne bu yemeğin tuzu eksik
- Başına  tuz kadar taş düşsün  emi. Anne elines ağlık düşünüp     benim  en sevdiğim yemeği yapmışsın demiyorsun da tuzu eksik diyorsun.
- Anne ben kapuska sevmem  biliyorsun  senin  gönlün olsun diye yiyorum.
- Yeme oğlum yeme  yemek zorunda değilsin. Evlen görücem ben seni. Elin kızı dayasın  önüne  üç öğün makarnayı  da  bak  o  zaman  en sevdiğin yemek oluyor mu  olmuyor mu?
- Oğlum güzel oğlum bak  hastayım  yerimden  kalkamıyorum, kalk  da   bana bir bardak su ver.
- Tamam anne  maçtaki şu gol  pozisyonu bir   geçsin  veririm.Düzgün  vursana  lan  şu  topa!!
- Oğlum yarım saat oldu  bir bardak su istedim hala  getirmedin.
- Getiriyorum anne!
- Kalsın kalsın getirme  ben alırım  kendi  suyumu , ah benim  dertli  başım  ah  besle büyüt  ondan sonra bir  bardak  su getirmesin sana!
- Anacığım özür dilerim .Yat sen  kalkma  yerinden  ben hemen getiriyorum suyunu
- İstemiyorum senin suyunu kalsın .Evlenince karına getirirsin. Azıcık başım ağrıyor dese doktor doktor dolaştırırsın el kızını ,istersen  götürme.Onlar  ne  cindir  sen  bir  bilsen.Parmağında oynatırseni  valla... 
Hadi    gelin  şimdi  bunlar  bizim  evde  olmuyor  deyinde  göreyim  sizi. Eminim bu  yazdıklarımın çoğu  birçok  evde  oluyordur.Çünkü  biz  de  az  çok gözlemlerimize  dayanarak   yazıyoruz  bunları.
Yani diyeceğim nedir şu el kızlarının kayınvalidelerden çektiği be  arkadaş. Bakın  kayınvalide olacak  analar  ne olur gelecek gelininize el kızı diyeceğinize, canım kızım deseniz de ona şöyle bir candan sarılsanız, oda size canım annem deyip sarılsa güzel olmaz mı yani.Yahu  garibim  anasını  babasını  bırakıp  senin  evine  gelmiş.Ayrı  bir  anne  baba,ayrı  bir  düzen .Kendi  annesi  babası  bakamadığından  vermedi  o  gül  gibi  kızlarını  size.Allahın  emri  diye  verdi.Sizin  kızınızda  bir gün  evlenecek  aynı  şeyleri  kayınvalidesi  ona  yapsa  hoşunuza  gider mi, tabiî ki gitmez.Ama maalesef bazı ailelerde böyle olmuyor. 
Bakıyorum birbirini seven iki genç evleniyor. Kızın annesi kızını kaptırmamak için, oğlan annesi de oğlunu kaptırmamak için iki genci bir o taraftan bir bu taraftan çekiştirip duruyorlar. Ondan sonra başlıyor hır gür.Yahu yazık değil mi bu gençlere bırakın kendi hallerine de hayatı beraberce paylaşmayı, zorluklara göğüs germeyi bir  öğrensinler. Çünkü her zaman başlarında siz sağ olacak değilsiniz. Sonra  sizde bir zamanlar gelin değil miydiniz. Gelindiniz .Ee  o  zaman    size  kaynananız  aynı şeyleri yapsa hoşunuza gider miydi.Gitmezdi.Niye  yapıyorsunuz .Bırakın  gençleri  kendi  hallerine  oturun  oturduğunuz  yerde.Tutun  çenenizi.Sevin  doya doya  torunlarınızı.Bu  yaştan  sonra  yapacağınız.En  güzel  şey  bu.Maalesef yaşarken bunların hepsi unutuluyor. Hiç olmazsa bundan sonra unutmamanız dileğiyle ! Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 1080 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.