1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ahh bir inanabilsek 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ahh bir inanabilsek 

A+A-

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim vaatlerini, Seçim Beyannamesini önceki gün Ankara’da açıkladı. Başından sonuna kadar izledim. 

Tek kelimeyle “Mükemmel” di.

Çift kelimeyle, “Mükemmel ve görkemli”

Hiç kuşku yok. Dersini en iyi çalışan, teşkilatlarını en iyi şekilde harekete geçiren, en iyi organize olan parti AK Parti’dir. 

Hiç kuşkusuz, en iyi konuşan, halkın dilinden en iyi anlayan, halkın sıkıntılarını en iyi şekilde ortaya koyan ve çözüm önerilerini en inanılır biçimde ortaya koyan lider Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Diğer adaylar ve partiler de konuşuyor: “Vay canına ne güzel söyledi” diyorsunuz. Ama hemen ardından aklınızda aynı soru beliriyor:” İyi de bu söylediklerini yapabilir mi?”

Erdoğan tane tane anlattı. Toplumun her kesimine yeni vaatler verdi. AK Parti’nin hazırladığı, Erdoğan’ın açıkladığı beyannamenin altına hangimiz imza atmayız. 

Bugün iktidarda başka bir parti, başka bir lider bulunsa, bu beyannameyi dinledikten sonra, hepimiz gidip AK Parti’ye ve Erdoğan’a oy vermez miyiz?

Zaten 2002 yılında da öyle olmuştu. Türkiye batmıştı. Türkiye öfkeliydi. Demokrasi vardı ama para yoktu, iş yoktu. Erdoğan çıktı, hepsini vaat etti. Parti içi demokrasiden, her seçim döneminde bütün adayların demokratik yöntemlerle belirlenmesinden, parti kongrelerinin demokratik olmasından söz etti. Özgürlükler dedi. Üniversitelere özgürlük, işçiye sendika hakkı dedi. 

16 yıldan beri iktidarda. Hiç birimiz inkar edemeyiz ki, özellikle 2002-2007 döneminde çok da başarılı oldular. Türkiye’ye yeniden kalkındırdılar. Özgürlüklerin önünü açtılar. Zaten bu nedenle, sürekli olarak halkın daha geniş kesiminden oy alır hale geldiler. 

Ama bugün gelinen noktaya bir de bakalım. 

Erdoğan’ın konuşması, bazı bölümleri ile adeta seçim sonrası balkon konuşması gibiydi. Zaman zaman gerçekten duygulandım. Özgürlük, ileri demokrasi, bağımsız yargı vurguları yaptı. Bir bakıma, 24 Haziran’dan sonra kendisinin de biraz değişeceğini vurguladı. 

Mükemmeldi. Dedim ya, hepimiz gözü kapalı olarak bu beyannamenin altına imzamızı atabiliriz.
Ama 16 yıldır bu iktidarın yönetiminde yaşıyoruz. Durum ortada…

Ahh, Ahh bir inanabilsek bu söylenenlerin olacağına. Hele tam demokrasiye, hele tam yargı bağımsızlığına, herkesin kendi yaşam alanı içindeki tam özgürlüğüne bir inanabilsek. 

Hepimiz Erdoğan’a, hepimiz AK Parti’ye oy vermez miyiz?

Caddelerimiz çok su tutuyor

Merak ediyorum; dün sabah İzmit’te acaba okuluna gitmekte olan kaç öğrenci, işine gitmekte olan kaç emekçi, kaç memur, kendilerine ayrılan kaldırımdan yürürken, yanlarından geçen arabanın sıçrattığı yağmur suyu ile tepeden tırnağa ıslanmış, çamura bulanmıştır? 

En az birkaç yüz kişinin bulunduğunu tahmin ediyorum. Ben Alikahya yönünden geliyorum. Sabah saat 07.30… Kentsa fabrikalarında çalışan işçiler, yol kenarından fabrikalarına gidiyorlar. Alikahya merkeze D-100’den giden, fabrikaların önünden geçen yol tamamen suyla kaplanmış. Ben, yol kenarındaki yayaları ıslatmamak için, mümkün olduğu kadar caddenin ortasından gidiyorum. Hyundai yönüne giden kocaman bir TIR karşı yönden geliyor. Camım da açık, fark etmedim. Ben yayayı ıslatmadım ama TIR’ın sıçrattığı bütün su, açık camdan benim üzerime geldi. 
Kabul ediyorum, çok yağmur yağdı.

Kabul ediyorum, bu kadar yağmurla, eskiden her yeri sel basardı. Kentsa yolunun suyla dolu olması ne demek, fabrikaların içine sel suları girerdi. Artık bunlar yok. Ama bu dediklerim 1990’llı yıllar, 2000’li yılların başlarıydı. Şimdi 2018’deyiz. Altyapıya büyük paralar harcadık. 

Hala Hürriyet Caddesi, Cumhuriyet Caddesi su tutuyor. Yürüyüş yolunda yürürken, caddeden geçen arabanın sıçrattığı suyla yıkanabiliyorsunuz?

Bu yaz, İzmit için onarım dönemi olacaktı. Ana Caddeler yeniden asfaltlanacak, bütün yağmur suyu giderleri elden geçirilecekti. Araya seçim girdi. 24 Haziran’dan sonra seçim yorgunluğu, seçim mahmurluğu. Biz bu şehri ne zaman onaracağız. 

Daha çok şiddetli yağmur yağacak… Acaba yağmurlu sabahlarda işe giderken hanginiz, ne kadar ıslanacağız. Tecrübeye dayalı çok sağlam bir tavsiyede bulunayım. Suyla kaplı caddelerde arabanızla giderken, hava ne kadar bunaltıcı olursa olsun, aracınızın camı kapalı olsun. TIR’cının da kabahati yok. Suyla dolu yoldan giderken, sizin arabanızın içine kovayla su atmış gibi su sıçratabilir. 

Acaba kaçar lira bağışladılar?

CHP Kocaeli örgütü, partinin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin kampanyasına katkı için bağış kampanyası başlatmış. İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan ve partililer İnce’nin kampanya hesabına para yatırmak için kuyruğa girmişler. 

Partili olarak güzel bir davranış. Ama benim tanıdığım CHP’lilerin çoğunun ceplerinde akrep vardır. Devlet kesesinden ya da belediye kesesinden harcamayı severler de kendi ceplerinden pek fazla para çıkmasın isterler. 
Bu nedenle merak ettim. Acaba bir liste hazırlayıp, ilan ederler mi? Hangi CHP’li İnce’nin kampanyasına kaç para bağışlamış?.. Bu liste açıklanırsa, İnce de Cumhurbaşkanı seçilirse,  ileride çok bağış yapanın çok avantajı olabilir.

DUVAR YAZISI 
Bütün adaylar 24 Haziran’dan 
sonra cennet gibi Türkiye 
vaat ediyorlar. Dayanın 
artık bir aydan daha az kaldı. 


 

Bu yazı toplam 2063 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum