1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ahh.. Ön seçim olsaydı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ahh.. Ön seçim olsaydı

A+A-
Bugün, 29 Mart Pazar.. Bugün, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takviminde çok önemli bir tarih.  YSK aylar öncesinden hazırlayıp açıkladığı seçim takviminde 29 Mart Pazar günü’nü “Resmi ön seçim tarihi” ilan etti. 
Türkiye’de gerçek manada demokrasi yaşanıyor olsaydı, bugün bütün illerde, bütün siyasi partilerin adaylarını belirlemek için hakim nezaretinde ön seçim yapıyor olması gerekirdi. 
Ama heyhat !.. Türkiye’de gerçek demokrasi yok. Milletvekillerini biz seçtiğimizi sanıyoruz ama, aslında siyasi partilerin genel başkanları ile, onların dar çevresindeki insanlar kimlerin milletvekili olacağını belirliyor. 
Türkiye demokrasisinde, yüzde 10’luk seçim barajı ile, siyasi partilerin adaylarını-hem genel, hem yerel seçimlerde- merkez yoklaması ile belirliyor olması mazereti bulunmayan çok büyük ayıptır. 
…….
AKP’nin fıtratında zaten ön seçim yok. 2001’de parti kurulurken,  parti içi demokrasinin bütün kurallarının uygulanacağı konusunda söz verilmişti. Ama AKP ilerleyen zaman içinde tam bir “Lider partisi” haline geldi.  3 dönem kuralında parti kurulurken verilen söz tutuldu. Ama parti içi demokrasinin hiçbir kuralını uygulamadılar.  AKP’den zaten ön seçim beklenmiyordu.  Her zaman olduğu gibi “temayül-mülakat-anket” zinciri içinde aday listelerini yapıyorlar. 7 Haziran seçimlerinin bir başka iddialı partisi MHP’nin de siyasi kültüründe ön seçim pek bulunmuyor. 
Ama 7 Haziran seçimleri öncesinde CHP’den ön seçim bekliyorduk. Partinin bütün örgüt yöneticileri, seçime daha bir yıldan fazla süre varken, “7 Haziran’da adaylarımız kesinlikle ön seçimle belirlenecek” demişlerdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ilimizden giden her gazeteciye, her partili ziyaretçiye “Merak etmeyin ön seçim yapılacak” demişti. CHP 30 Mart yerel seçimleri öncesinde de  “Seçim takvimine bağlı, hakim nezaretinde resmi” olmasa da sonuçlarına saygı gösterilecek bir ön seçim modeli uygulamıştı.  Çarpık çurpuk oldu, sonuçları tartışıldı; adaylar ön seçimle belirlenmesine rağmen parti 30 Mart’ta ilimizde 
13-0’lık hezimete uğradı ama, CHP parti içi demokrasi adına bir şeyler yapmıştı. 
Hem parti yöneticilerinin verdiği sözler, hem 30 Mart yerel seçimlerinde resmi olmasa da ön seçim modelinin uygulanması,  7 Haziran seçimleri için de gerçek bir önseçimin ilimizde kesinlikle yapılacağı izlenimi yaratmıştı. 
Ancak CHP Genel Merkezi, ilimizi “Milletvekili adayları merkez yoklaması ile belirlenen” iller arasına koydu.
……….
CHP bugün, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir’in de bulunduğu 55 seçim çevresinde aday belirlemek için ön seçim yapıyor.. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, İzmir’de ön seçime giriyor.  CHP’nin 7 Haziran’’da yeni bir seçim hezimeti yaşaması halinde Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna talip olacağından kimsenin kuşku duymadığı potansiyel Genel Başkan adayı, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa  Sarıgül İstanbul’da ön seçime giriyor. CHP’nin bugün bile hala kendi içinde çok karışık olmasının baş aktörlerinden eski Genel Sekreter Önder Sav da Ankara’daki ön seçimde parti içindeki gücünü test etmeye çalışacak. 
CHP bugün Kocaeli’de de ön seçim yapabilirdi. Aslında beklenen de buydu. Ama bizim şehrimizde ön seçim yok. Olsaydı ne olurdu.. Bugün Kocaeli çok, ama çok hareketli bir gün yaşardı. 
Bugün CHP Kocaeli’de ön seçim yapıyor olsaydı, kesinlikle aday adayı sayısı 39’da kalmazdı. En azından Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya ve çok büyük olasılıkla parti üyeleri nezdinde önemli itibarı bulunan Alparslan Seymen de ön seçim yarışına giren aday adayları arasında yer alırdı. 
Her ilçede, okul binalarında sandıklar kurulacaktı. Her sandıkta, hem İl Seçim Kurulu’nun atadığı memur görevliler(sandık başkanı), hem parti örgütlerinin görevlendirdiği partili üyeler bulunacaktı. CHP’nin ilimizde 27 bin civarında kayıtlı üyesi var. Seçim yarışı öylesine çetin, öylesine keskin geçecekti ki,  50 hatta belki daha fazla aday adayının her biri, kendisine oy verecek üyeleri sandık başına götürmek için müthiş bir seferberlik halinde olacaklardı. Bence, CHP’nin Kocaeli’deki üyelerinin yüzde 90’ından fazlası ön seçimde sandık başına gidip, oy kullanırdı. 
Tabii böyle bir ön seçimde, ilimizde en az 25-30 farklı-belki daha fazla-anahtar liste ortalıkta dolaşırdı. Oy kullanmaya gelen parti üyeleri, gördükleri ilgiden bunalırdı. Bazı aday adayları paranın gücünü, bazı aday adayları geçmişin hatırını, kimileri sempatilerini kullanarak parti üyesinin yakasına yapışacaktı. Bu şehirde CHP ön seçim yapsa, müthiş bir ön seçim olurdu. Bugün ilin her yerinde CHP konuşulurdu. Sadece CHP’liler değil, bütün diğer siyasi partilere gönül verenler de CHP’deki bu ön seçimin sonuçlarını merak eder, seçimleri dikkatle takip ederdi. 
Pek çok kişi diyor veya düşünüyor ki, “CHP Kocaeli’de ön seçim yapsa, sandıktan Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Alparslan Seymen ilk üçte çıkar, listenin tepesine otururlardı” Hiç öyle olacağını sanmıyorum. Ama varsın öyle olsun.. Demokrasinin gereklerinden vazgeçmek için kişisel hesaplar geçerli mazeret olabilir mi?.. 
Ön seçim yapılsaydı, oy kullanma hakkı olan parti üyeleri, aday adayları listesinden en az 6, en çok 11 isme oy vereceklerdi.  Öyle kurnazca, öyle keskin anahtar listeler yapılacaktı ki,  böyle bir ön seçimden kimin en başta, kimin en sonda çıkacağını kestirmek mümkün değildi. Bence, böyle bir ön seçim yapılsa, CHP üyeleri Prof. Dr. Hurşit Güneş’i harcamaz,  il başkanı olarak bu partiye çok büyük emek veren Yalçın Kuşkan’ı da ezdirmezdi. Ama eminim, 
7 Nisan’da liste açıklandığında kendi yerlerini beğenmeyip, partilerine karşı isyan bayrağı açacağından hiç kuşku duymadığım isimler, bir daha ağızlarını açıp, konuşacak yüz bulamazlardı. 
………
Ön seçim, kişilere bağlı olarak yapılacak-ya da yapılmayacak- bir organizasyon değildir. Ön seçim, gerçek demokrasilerde olmazsa olmaz bir kuraldır.  Ön seçimle ortaya çıkacak listenin en kötüsü;  merkez yoklaması ile yapılacak listenin en iyisine tercih edilmelidir. CHP bugün Kocaeli’de ön seçim yapmalıydı. Yarın sabah, CHP’nin listesi ortaya çıkmış olur, Kocaeli’de CHP rakiplerine önemli bir üstünlük sağlamış hale gelebilirdi. Ön seçim olsa, biz gazeteciler sabaha kadar devam edecek tasnifi beklemek zorunda kalabilirdik. Bizim için iyi oldu. Erkenden işi bitirip, eve gidebileceğiz.  Ama CHP Kocaeli’de ön seçim yapmalıydı. Merkez yoklaması kararı bu kente yapılmış büyük bir saygısızlıktı ve tarih bunu hep böyle yazacak. 
Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.